آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190498
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1395 10:25
تعداد بازدید : 760

سرنوشت گوشی های ماژولار در ابهام

گوگل از چند سال پیش پروژه ای را راه اندازی کرد که براساس آن قرار بود گوشی هوشمندی ساخته شود که خاصیت ماژولار داشته باشد، اما چند روز پیش گوگل رسما اعلام کرد که این پروژه متوقف شده است.


فناوران- ساخت گوشی های ماژولار یا به اصطلاح پازلی شاید رویایی است که به این زودی ها دست نیافتنی بود، اما گوگل قصد داشت این رویا را به واقعیت تبدیل کند. 
در این میان هرازگاهی خبری با تصاویری شگفت انگیز از این گوشی منتشر می شد که هر کاربری را برای داشتن آن وسوسه می کرد. این گوشی در عین باریکی و ظرافت، این امکان را داشت که همه قطعات آن از باتری، دوربین و پردازنده تا صفحه نمایش را تعویض شود و می شد تا سال ها از آن استفاده کرد و هر سال با عرضه پردازنده و دوربین پیشرفته تر می شد گوشی را ارتقا داد.
در این میان شرکت هایی مثل ال جی هم سعی کردند به این رویا تاحدودی رنگ واقعیت ببخشند؛ اما ظاهرا خیلی موفق عمل نکردند. ال جی امسال G5 را به عنوان گوشی پرچمدارش با قابلیت ماژولار راهی بازار کرد، بر این اساس باتری قابل تعویض بود و می شد دوربین را با ماژول پیشرفته ارتقا داد علاوه بر امکاناتی که امکان دسترسی به قابلیت واقعیت مجازی را با استفاده از هدست فراهم می کرد. اما برخلاف تصور کاربران و نیز شرکت سازنده، ال جی در این زمینه موفق عمل نکرد و نتوانست رضایت مشتریان را جلب کند.
مدت زمان زیادی از عرضه G5 ال جی نگذشته که گوگل اعلام کرد پروژه ساخت گوشی ماژولار Project Ara را متوقف کرده است. بنابراین به نظر می رسد گوگل پس از اینکه ال جی نتوانست موفقیتی در این زمینه کسب کند، از ادامه فعالیت در این زمینه منصرف شده و قصد ندارد گوشی هوشمندی با این قابلیت راهی بازار کند.
اینکه متوقف شدن پروژه آرا اقدامی موقت است یا خیر، هنوز مشخص نیست. با این حال سایت 9to5 Google با Dan Makoski موسس پروژه آرا گفت وگو و اعلام کرده که ظاهرا موسس این پروژه قصد دارد با همکاری کمپانی Nexpeq ساخت گوشی ماژولار را از سر بگیرد. 
Makoski به این نکته پرداخته که چقدر از متوقف شدن کار روی پروژه آرا متاسف است؛ نه فقط برای کسانی که انتظار عرضه یک گوشی هوشمند با قابلیتی خاص را به بازار داشتند، بلکه برای توسعه دهندگانی که مشغول کار روی چنین محصولی بودند. 
اما Makoski اعلام کرده که گوشی های هوشمند ماژولار با همکاری Nexpaq روانه بازار خواهند شد. 
به گفته وی، این محصول فقط جنبه تست و توسعه نداشته و قرار است به زودی روانه بازار شود. البته وی هیچ اطلاعی درباره این گوشی ارایه نکرده است. 
گزارش ها حاکی است شرکت Nexpaq سابقه خوبی در زمینه کار روی سیستم های ماژولار دارد. به خصوص لوازم جانبی ماژولاری که قبلا این شرکت برای گوشی های هوشمند تولید کرده و هم اکنون نیز در دسترس مشتریان قرار گرفته، باعث می شود تا احتمال عرضه یک گوشی ماژولار توسط این کمپانی بیشتر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :