آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190423
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 10:59
تعداد بازدید : 1469

هشدار پلیس فتا درباره پوکمون گو

رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا درباره بازی Pokémon GO گفت: این روزها بحث استفاده از بازی های آنلاین بیش از گذشته مطرح شده و براساس آمار موجود تا به امروز بازی پوکمون بیش از 100 میلیون بار دانلود شده است که به راحتی می توان پیش بینی کرد این آمار در روزهای آینده رشدی صعودی و سریع خواهد داشت.

پلیس فتا- سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش ترکیب فضای واقعی با فضای مجازی را یکی از ویژگی های این بازی دانست و گفت: این بازی برای گوشی های تلفن همراه طراحی شده است و به رغم جذابیت هایی که دارد، می تواند زمینه سوءاستفاده از کاربران را فراهم کند.
وی درباره برخی از تهدیدات این بازی گفت: برخی از اصطلاحات این بازی دارای معانی خاص هستند (پوکمون یعنی من یهودی هستم، چاردمند: یعنی خداوند ضعیف و ناتوان است و...) و کاملا مشخص است که با اهداف خاص طراحی شده است.آذردرخش با بیان دسترسی های ایجاد شده به بازی پوکمون گو گفت: این بازی هنگام نصب درخواست تایید مجوز دسترسی به اطلاعات گوشی (شماره تلفن، پیامک یا تصاویر و کلیپ های ذخیره شده)، فعال شدن دوربین و میکروفن و... را از کاربر دارد. این دسترسی ها در ساد ه ترین اقدام می تواند علیه فرد قربانی و درجهت تهدید و اخاذی استفاده شود.این مقام مسوول گفت: کاربران دقت داشته باشند هنگام نصب نرم افزارهای مختلف چه دسترسی هایی به طراح آن نرم افزار می دهند و آیا لازم هست این نرم افزار چنین دسترسی هایی را داشته باشد؟وی فعال بودن GPS را یکی از مهم ترین تهدیدات این بازی دانست و گفت: کاربران برای انجام بازی باید دائما در حال گشت زنی در فضای واقعی باشند و بتوانند از طریق اینترنت و GPS پوکمون ها را پیدا و جمع آوری کنند؛ بنابراین بدون فعال بودن GPS امکان پذیر نخواهد بود. در این حالت موقعیت مکانی کاربران به سادگی در اختیار سرور بازی قرار می گیرد. این قابلیت بیشتر می تواند متوجه افراد مهم و کارمندان برخی از ارگان های دولتی و خصوصی شده و از آنان برای جاسوسی سوءاستفاده شود.
رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری تجمع پوکمون ها در اطراف اماکن حساس و حیاتی را مهم دانست و گفت: با توجه به اینکه محل قرارگرفتن پوکمون ها را سرور بازی مشخص می کند، این امکان وجود دارد که پوکمون های با ارزش و کمیاب را در مکا هایی قرار دهد که جزو اماکن حساس باشد؛ لذا کاربران زیادی برای دسترسی به این پوکمون ها در اسرع وقت به محل مورد نظر مراجعه می کنند. یکی از اهداف طراحان بازی را می توان فیلمبرداری از تجمعات، تاسیسات، اماکن نظامی و... برشمرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :