آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190422
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 10:58
تعداد بازدید : 780

سومین گام کرملین برای خودکفایی اینترنتی

رقیب روسی ویکی پدیا آنلاین می شود

روسیه پس از اجرای موفق موتور ملی جست وجو و شبکه اجتماعی روسی برای خودکفایی ارائه خدمات اینترنتی و کاهش تاثیرپذیری از شرکت های آمریکایی، گروه راه اندازی سامانه ویکی پدیای چند زبانه روسی را تشکیل داد.

ایرنا- روسیه که با موتور جست وجوی ملی یاندکس در این کشور و جمهوری های شوروی سابق از گوگل پیشی گرفته، اکنون اجرای برنامه راه اندازی ویکی پدیا را آغاز کرده است.
بنا به دستور دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه، کمیسیون تشکیل دائره المعارف الکترونیکی روسی با حضور نمایندگان عالی وزارت خانه ها از هفته پیش کار خود را آغاز کرده است.
در چارچوب تصمیم های این کمیته فراسازمانی، وزارت ارتباطات جمعی و مخابرات روسیه مسوولیت اصلی تامین زیرساخت ها و امکانات فنی را بر عهده دارند و وظیفه برنامه ریزی اطلاعات گذاری و سنجش درستی مطالب نیز بر عهده وزارت خانه های مسئول در این بخش است تا مستند و با کمترین اشتباه ممکن باشد.
روسیه از زمان فراگیر شدن اینترنت برنامه های مختلفی را برای مدیریت آن تدارک دیده و اجرا کرده است، از جمله موتور جست وجوی یاندکس پس از 22 سال فعالیت در حوزه کشورهای روس زبان به تنهایی سهم خود را به 53 درصد رسانده است.
هم اکنون یاندکس با ۱۰ میلیارد دلار سرمایه، بزرگترین موتور جست وجوگر در اروپا است که در سال ۲۰۱۳ با پاسخ دادن به بیش از ۴/۸۴ میلیارد پرسش اینترنتی، چهارمین موتور جست وجوگر در سطح جهانی شد.
کارشناسان پیش بینی می کنند که ممکن است در سال های آینده سهم موتور جست وجوگر ملی روسیه در بازار جست وجوهای اینترنتی این کشور تا ۷۵ درصد افزایش یابد و هم اکنون در این عرصه رقابت های شدیدی میان یاندکس و گوگل جریان دارد.
همچنین فیس بوک روسی با نام contact که سال 2006 بنیانگذاری شده و به زبان های مختلف از جمله فارسی برای مخاطبان قابل استفاده است، در روسیه و کشورهای روس زبان کاربران زیادی دارد.
تبادل پیام های شخصی با سطح امنیتی بالا، گروهی، ارسال و پخش فایل های صوتی و موسیقی، ارتباط جمعی و حضور 60میلیون کاربر موبایلی از ویژگی های این شبکه اعلام شده است.
روسیه و چین از پیشگامان طرح و پیگیری راهبرد لزوم تشکیل یک سازمان بین المللی برای مدیریت اینترنت و خروج آن از دایره نفوذ آمریکا و سازمان های جاسوسی این کشور، تاکنون طرح های مختلفی را برای خودکفایی در این عرصه اجرا کرده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :