آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190416
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 10:52
تعداد بازدید : 939

در چهار ماه نخست سال 94 اتفاق افتاد

افت 60 درصدی واردات تبلت

در ماه های گذشته بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری از لحاظ موجودی تبلت در مضیقه بوده و براساس اعلام فعالان بازار کامپیوتر، کاهش موجودی تبلت در بازار به دلیل کاهش چشمگیر حجم واردات این کالا و متعاقبا کاهش محبوبیت این محصول بوده است. این درحالی است که برخی از فعالان بازار، به ویژه واردکنندگان تبلت بر این باورند که این کالاها در بازار همچنان محبوب هستند و تنها مشکل، رکود عمومی بازار است.


مریم عسگری
 کاهش واردات 
بررسی ها مشخص کرده است که تبلت ها در بازار دیگر مانند سابق مخاطب ندارند و گویا دوره تبلت های آندروییدی هفت و هشت اینچی به پایان رسیده است.
بررسی آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران هم گویای این امر است که میزان واردات این کالا، حتی نمونه های ارزان قیمت در حد چشمگیری نسبت به قبل کاهش یافته است.
براساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران در چهارماهی که از سال 95 گذشته است، حدود 129 هزار و 547 کیلوگرم تبلت از مبادی رسمی وارد کشور شده است که با در نظر گرفتن میانگین وزن 700 گرم برای هر دستگاه تبلت، حدود 185 هزار و 67 دستگاه در چهار ماه نخست سال جاری وارد کشور شده است.
این در حالی است که در ماه های فروردین تا آخر مرداد سال گذشته حدود 400 هزار کیلوگرم معادل 572 هزار دستگاه از مبادی رسمی وارد کشور شده بود. در بدترین شرایط میزان واردات تبلت در چهار ماه نخست سال 94 حدود 450 هزار دستگاه بوده است که با فرض این قضیه در سال جدید با یک کاهش 265 هزار دستگاه یا نزدیک به 60 درصد در زمینه واردات تبلت مواجه هستیم.
بررسی این آمار و ارقام به خوبی گویای کاهش چشمگیر حجم واردات تبلت در چهار ماه نخست سال 95 نسبت به سال قبل است.
به گفته کارشناسان، کاهش محبوبیت و قدرت خرید کاربران عامل اصلی این اتفاق است.
 صادرکنندگان مطرح
براساس آنچه گمرک جمهوری اسلامی ایران در وب سایت خود اعلام کرده است، در بین صادرکنندگان بزرگ تبلت به ایران، امارات با صدور 83 هزار و 267 کیلوگرم در رتبه نخست صادرکنندگان تبلت به بازار ایران ایستاده است.
پس از امارات هم هنگ کنگ با صدور 28 هزار و 756 کیلوگرم تبلت دومین صادرکننده عمده تبلت به بازار ایران است.
پس از این ها نیز چین با صدور 14 هزار و 874 کیلوگرم و هلند با صدور 2 هزار و 650 کیلوگرم، از صادرکنندگان تبلت به بازار ایران هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :