آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190414
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 10:51
تعداد بازدید : 1035

پلیس فتا: مردم به هر کسی اجازه نصب آنتن مخابراتی روی ساختمان شان ندهند

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا با بیان اینکه شهروندان اطلاعات کاملی در خصوص نصب دکل های مخابراتی ندارند، گفت: برای نصب این دکل ها نیاز به اخذ مجوز است و همین امر باعث شده تا هموطنان با دریافت مبالغی با عنوان اجاره بها، اجازه نصب این نوع دکل ها و آنتن های مخابراتی را در محل زندگی خود بدهند.

پلیس فتا- سرهنگ علی نیک نفس درباره نصب گیرنده و فرستنده های رادیویی موسوم به BTS گفت: برخی از اپراتورهای مخابراتی برای فرار از پروسه دریافت مجوز، نصب این دکل ها را به بخش خصوصی واگذار کرده اند. بنابراین برخی از شرکت های خصوصی نیز بدون توجه به سیر مراحل قانونی امر فقط با مراجعه به درب منازل و صحبت با مالک یا مدیر ساختمان، این افراد را تشویق به اجازه نصب فرستنده های رادیویی می کنند.
وی افزود: امروزه شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنت بی سیم در حال گسترش بوده و رشدی چشم گیر داشته و برای هرچه بهتر برقرار شدن ارتباط و افزایش سرعت ارایه خدمات انتظار می رود در گوشه و کنار شهر اقدام به نصب فرستنده و گیرنده های wifi کنند.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با بیان آمار فرستنده های مخابراتی فاقد مجوز گفت: برابر آمار ارایه شده توسط رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست، چیزی حدود 80 درصد دکل های مخابراتی نصب شده از طرف اپراتورهای تلفن همراه مجوزی اخذ نشده است.
نیک نفس با بیان اینکه شهروندان باید متوجه این امر باشند که علاوه بر تاثیرات مخرب بر سلامت شهروندان احتمال خرابکاری، شنود غیر مجاز و ... نیز توسط برخی از این دکل های به ظاهر مخابراتی می تواند صورت گیرد، گفت: از این رو هر گونه تخلف و جرمی که از طریق این دکل های غیر مجاز صورت می گیرد، علاوه بر مقصر بودن اپراتور مخابراتی، مالک یا مالکین ساختمان نیز مقصر هستند و باید در برابر قانون پاسخگو باشند.
وی به برخی از فعالیت های مجرمانه از طریق این دکل ها پرداخت و گفت: شنود بی سیم های نظامی و امنیتی ، ایجاد پارازیت برای دریافت شبکه های ماهواره ای، ایجاد اختلال در سامانه های دولتی و خصوصی مثل بانک ها و غیره از جمله مواردی است که هموطنان عزیز باید در نظر داشته باشند.
 نیک نفس به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان با افرادی که خود را کارمند مخابرات یا اپراتورهای مخابراتی معرفی می کنند، در خصوص نصب دکل های مخابراتی یا دیش های اینترنت ماهواره ای همکاری نکنند مگر با ارایه مدارک شناسایی معتبر و پس از اخذ استعلام لازم از سازمان مربوطه. همچنین مراحل اخذ مجوز های لازم این کار انجام شده باشد.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا آدرس سایت پلیس فتا را دریچه ارتباطی با شهروندان خواند و افزود: پلیس فتا از هموطنان درخواست می کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir سامانه پاسخگویی به فوریت های سایبری، بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :