آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190413
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 10:50
تعداد بازدید : 765

وعده جدید پژوهشگاه ICT؛ راه اندازی آزمایشگاه وب

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص زیرساخت های آزمایشگاهی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: آزمایشگاه وب ازجمله مهم ترین دستاوردهایی است که در سال 95 به دنبال راه اندازی آن هستیم. این آزمایشگاه، ابزارها و داده های مورد نیاز را برای تست و ارزیابی خدمات تحت وب فراهم می کند.

وزارت ارتباطات- محمد خوانساری افزود: یکی از عوامل موفقیت جویشگرهای بومی پرداختن به مسایل مربوط به خط و زبان فارسی و نیز غنی کردن محتوا و داده های مورد استفاده آنهاست و در این راستا در طرح جویشگر به این دو مهم پرداخته شده است.
وی ادامه داد: در تشریح مقوله اول می توان به پروژه هایی از قبیل ابزارهای پردازش زبان فارسی در محیط رایانه و وب و درخصوص مورد دوم می توان به دانشنامه عمومی زبان فارسی، وردنت عمومی زبان فارسی و گراف دانش (که یکی از دادگان مهم مورد استفاده در جویشگرهاست) پرداخت.
خوانساری درباره وردنت عمومی زبان فارسی گفت:  در حال حاضر شامل 30 هزار مدخل واژگانی می شود که با حمایت طرح تا سال آتی به 100 هزار واژه توسعه  می یابد.
وی با بیان اینکه دانشنامه عمومی زبان فارسی حدودا دارای 59000 مدخل است که طی چند سال گذشته توسعه داده شده است، افزود: امید می رود در سال آتی حدود 1000 مدخل جدید نیز به آن اضافه  شود تا محتوای آن به طور موثرتری قابل استفاده در جویشگرها باشد.
 خوانساری با بیان اینکه گراف دانش زبان فارسی قبلا موجود نبود؛ افزود: با حمایت طرح جویشگر بومی گراف دانش زبان فارسی با وسعت حدود 100 هزار مدخل برای نخستین بار توسعه داده می شود.وی با بیان اینکه بانک درختی در پردازش های زبان فارسی ازجمله مهم ترین داده های مورد نیاز است، ادامه داد: با حمایت طرح جویشگر بومی، بانک درختی با وسعت حدود 60 هزار توسعه داده  می شود که ظرفیت مناسبی برای پردازش خط و زبان فارسی فراهم  می کند.
 رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات  درخصوص زیرساخت های آزمایشگاهی گفت: آزمایشگاه وب ازجمله مهم ترین دستاوردهایی است که در سال 95 به دنبال راه اندازی آن هستیم. این آزمایشگاه، ابزارها و داده های موردنیاز را برای تست و ارزیابی خدمات تحت وب فراهم می کند.
خوانساری ادامه داد: در حال حاضر مرحله اول شامل خدماتی چون ایجاد بستر انسانی برای تست جویشگرها، ایجاد بستر خودکار برای تست جویشگرها، ایجاد بستر خودکار برای جویشگرهای تصویری و رتبه بندی سایت ها راه اندازی شده است.
این مقام مسوول درباره رتبه بندی وب سایت ها گفت: رتبه بندی سایت ها درواقع تحلیل داده ها و اطلاعات دسترسی مردم به سایت هاست. در این مهم نیز تاکنون مطالعات و طراحی های اولیه انجام شده است، ولی با چالش بسیار مهمی جهت دستیابی به اطلاعات از تامین کنندگان اینترنت روبه رو هستیم. 
 وی به سکوهای اعتماد پرداخت و ادامه داد: این مطالعات جهت راه اندازی سکوهای اعتماد برای افزایش اعتماد در خدمات جویشگرهای بومی و ارایه گزارش های لازم  است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :