آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190409
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 10:48
تعداد بازدید : 1000

ادامه اختلاف‎ها بر سر علت قطع خدمات فین‎تک‎ها

شاپرک: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسوول اعطای نماد به کسب و کارهای مجازی است گرکانی نژاد: فین تک‎ها کسب و کار نیستند

اختلافات بر سر علت توقف فعالیت‎ فین‎تک ها (شرکت‎های ارایه دهنده‎ خدمات نوین مالی) همچنان ادامه دارد؛ در حالی که محمد گرکانی‎نژاد، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بر این باور است: «منع فعالیت فین تک‎ها ربطی به این مرکز نداشته است»، معاون توسعه و نظارت شاپرک معتقد است: «توقف ارایه خدمات به پذیرندگان اینترنتی فاقد نماد اعتماد الکترونیکی در تمام کسب و کارهای اینترنتی بدون استثنا بنا به درخواست‎های مکتوب و مکرر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی انجام شده است».روز شنبه رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در گفت و گو با فناوران اعلام کرد: «مرکز توسعه تجارت الکترونیکی فین تک‎ها را اساسا کسب و کار اینترنتی قلمداد نمی‏کند که بخواهد به دلیل نداشتن نماد اعتماد مانع فعالیت آنها شود». وی روز گذشته هم در گفت و گوی مجدد با فناوران ضمن تاکید بر جدیت این مرکز در برخورد با کسب و کارهای اینترنتی فاقد نماد اعتماد و تایید نامه‎نگاری با نهادهای مختلف در این حوزه بار دیگر گفت: «نخست تکلیف اینکه فین تک‎ها کسب و کار اینترنتی هستند یا نه باید روشن شود و بعد درباره نماد اعتماد آنها تصمیم گیری شود و ما به هیچ عنوان موافق این نوع برخورد با این استارت آپ‎های خاص نیستیم».

منصور اولی
واکنش شاپرک 
 از سوی دیگر روابط عمومی شاپرک با انتشار گفت و گویی با سعید احمدی پویا، معاون توسعه و نظارت این شرکت به این مساله واکنش نشان داد. احمدی پویا درباره علت توقف ارایه خدمات به پذیرندگان اینترنتی گفته است: «مسوولیت ارایه نماد اعتماد الکترونیکی با مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است و این مرکز طی نامه ‎هایی از شرکت شاپرک خواسته است تا هماهنگی‎های لازم را با شرکت‎های پی اس پی برای توقف ارایه خدمات به تمامی پذیرندگان اینترنتی که فاقد نماد اعتماد الکترونیکی هستند، انجام دهد. بر همین اساس هم ما به شرکت‎های پی اس پی ابلاغ کرده‎ایم که تنها در صورتی با متقاضیان خدمات پرداخت اینترنتی همکاری کنند که نماد اعتماد الکترونیکی معتبر داشته باشند».وی افزود: «شرکت شاپرک پس از دریافت نامه‎های مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مبنی بر توقف ارایه خدمات به تمامی کسب و کارهای اینترنتی فاقد نماد اعتماد، طی نامه ای مورخ 21 تیرماه سال جاری فهرست کاملی از پذیرندگان فاقد نماد از جمله متمرکزکننده‏های اینترنتی و استارت آپ‎ها را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرد و نسبت به پیامدهای قطع ناگهانی ارایه خدمات به این کسب و کارها هشدار داد. با این حال مسوولان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طی دو نامه مجزا بر ضرورت قطع سریع خدمات پرداخت به تمامی این کسب و کارها تاکید کردند».
پاسخ مرکز توسعه تجارت الکترونیکی
در واکنش به ابهامات ایجادشده در این باره رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی روز گذشته در پاسخ به فناوران و موضوع نامه‎های ارسال شده از سوی این مرکز گفت: «مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به طور اصولی با ایجاد شوک ناگهانی به فعالان تجارت الکترونیکی مخالف بوده و همواره حامی ساماندهی منطقی سازنده بوده که خوشبختانه طی دو سال اخیر موفق شده بخش اعظم تجارت الکترونیکی را با کمک سایر دستگاه های مسوول ساماندهی کند». 
وی با بیان اینکه مشمولان نامه مرکز صرفا کسب و کارهای اینترنتی هستند، افزود: «تسری آن به تامین‎کنندگان و عرضه‎کنندگان خدمات پرداخت اساسا مورد نظر مرکز نیست. چنانچه نوآوران حوزه مالی و پرداخت، کسب و کار اینترنتی نباشند، بی تردید مشمول مکاتبات نیستند. پس اگر توسط شاپرک فعالان مزبور به عنوان کسب و کار اینترنتی تشخیص داده شوند که نیاز به اخذ نماد داشته باشند، ضوابط لازم باید توسط دستگاه متولی تنظیم مقررات این حوزه اعلام شود و این مرکز برای اعطای نماد به این دسته از کسب و کارها تابع آن خواهد بود و جلوگیری از ارایه خدمت درگاه پرداخت قبل از ساماندهی آنها منطقی نخواهد بود».
 بانک مرکزی سکوتش را بشکند
 هرچند شرکت شاپرک به عنوان متولی مدیریت پرداخت کارتی کشور می‏تواند در این حوزه‎ها نقش داشته باشد؛ اما از مجموع اظهارات طرفین به نظر می‏رسد که اشکال مهم در این زمینه مفهومی  و قانونی است و نیاز است رگولاتور اصلی و ناظر در این حوزه ورود کند. مساله هم ساده است. فین تک‎ها اگر ابزار پرداخت هستند که بر اساس اعلام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اساسا نیازی به نماد اعتماد ندارند. اگر هم بانک مرکزی فعالیت آنها را کسب و کار اینترنتی می‎داند، باید قوانین و ضوابط آن را مشخص کند و بعد از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بخواهد بر اساس آن ضوابط به این شرکت‏ها نماد اعتماد بدهد. بر این اساس به نظر می‏رسد بانک مرکزی باید سکوتش را بشکند و برای ساماندهی به این مساله وارد میدان شود. چند روزی از طرح این موضوع گذشته و سکوت بانک مرکزی در این مدت جای تعجب دارد. 
قربانیان خاموش را دریابید
با توجه به واکنش‎های موجود به نظر می‎رسد قربانیان اصلی این اختلاف برداشت‎ها استارت آپ هایی هستند که فعالیت‎شان متوقف شده است. معاون توسعه و نظارت شرکت شاپرک تاکید کرده است: «شرکت شاپرک آمادگی دارد هر گونه همکاری لازم را به عمل آورد تا پذیرندگان پس از اعلام کتبی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از خدمات پرداخت الکترونیکی بهره‎مند شوند». 
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی هم که اعلام کرده است موافق توقف فعالیت این شرکت‎ها نیست. بنابراین شاید در حال حاضر منطقی‏ترین کار برقراری مجدد فعالیت آنها  تا روشن شدن قضیه باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :