آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19035
تاریخ انتشار : 18 آذر 1391 1:2
تعداد بازدید : 992

دولت طرح ادغام وزارت ارتباطات با وزارت راه در مجلس رای نمی آورد

اوایل هفته گذشته رییس جمهوری دستور به برکناری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داد، این در حالی است که نمایندگان مجلس همچنان بر تغییر بی برنامه رضا تقی پور و از آن مهم تر طرح ادغام آن با وزارت وزارت راه و تشکیل وزارت امور زیربنایی معترض هستند. آخرین واکنش های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص را می خوانید.

 

 مگر در وزارت ارتباطات قحط‌الرجال است
رییس کمیته مخابرات مجلس در واکنش به برکناری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سمتش و سپردن سرپرستی این وزارت‌خانه به وزیر راه گفت: مگر در وزارت ارتباطات به لحاظ نیروی متخصص قحط‌الرجال بود که وزیر راه سرپرست وزارت ارتباطات شد.رمضانعلی سبحانی‌فرد با انتقاد از تصمیم دولت برای ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با وزارت راه و شهرسازی، ادغام این دو وزارت‌خانه را در شرایط فعلی ضروری ندانست و گفت: در این مقطع از زمان چه ضرورتی بر ادغام وزارت ارتباطات وجود دارد و در همین حال باید از رییس‌جمهور پرسید که چنانچه رضایتی از رضا تقی‌پور به عنوان وزیر ارتباطات نداشته، آیا در این وزارت‌خانه قحط‌الرجال بوده و شخص متخصصی پیدا نشده که وزیر راه را به عنوان سرپرست این وزارت‌خانه منصوب کرده است.
وی با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله وزارت‌خانه‌های زیرساختی برای توسعه کشور است، افزود: این وزارت‌خانه برای سایر وزارت‌خانه‌ها، زیرساخت‌های توسعه‌ای را فراهم می‌کند و حتی در سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی نیز از جمله مواردی است که بر حاکمیت آن تاکید شده است.سبحانی‌فرد با بیان اینکه در مفاد قانون سیاست‌های اصل 44، دو مورد از 11 مورد ذکر شده برای باقی ماندن در دست حاکمیت مربوط به شبکه‌های مادر مخابراتی و فضای فرکانسی کشور و نیز بخش تجزیه مبادلات پستی است افزود: این امر نشان دهنده حساسیت حوزه ارتباطات کشور است و ضمن آنکه امنیت اطلاعات و ارایه بستر شبکه ملی اطلاعات به لحاظ قرار گرفتن در جنگ سایبری از جمله مواردی است که بر حساسیت این بخش می‌افزاید.
رییس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود آنکه در برنامه پنجم توسعه بر پیاده‌سازی امضای الکترونیکی، مرکز تجارت الکترونیکی، سامانه جامع سلامت و شناسنامه الکترونیکی و طرح‌هایی از این دست تاکید فراوانی شده است باید متولی این بخش به صورت تخصصی پیاده‌سازی طرح‌های مدنظر را در اختیار گیرد و نه اینکه این امور به سازمانی غیرتخصصی با حجم بسیار بالای کار سپرده شود که با مدیریت افراد غیرمتخصص اصل موضوع مورد غفلت قرار گیرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادغام وزارت ارتباطات با وزارت راه و شهرسازی را در شرایط فعلی که کشور نیاز به مدیریت امنیت در مواقع بحران دارد به صلاح ندانست و گفت: در هیچ یک از کشورهای توسعه یافته حوزه حمل و نقل با مخابرات و ارتباطات یکی نمی‌شود.وی در پاسخ به اینکه ادغام وزارت ارتباطات در راستای کوچک‌سازی دولت در دست اجراست گفت: نمونه این‌گونه کوچک‌سازی‌ها را در ادغام وزارت‌خانه‌های دیگر شاهد بودیم و حالا سوال اینجاست که برای مثال در ادغام دو وزارت راه و مسکن، چند درصد شاهد کوچک‌سازی بوده‌ایم؟ مگر نه اینکه تنها یک وزیر کم شد و هیچ‌گونه تعدیلی صورت نگرفت.سبحانی‌فرد با تاکید بر اینکه ادغام وزارت ارتباطات رای نمی‌آورد، گفت: با وجود تمامی شرایط موجود، اکثریت مجلس مخالف ادغام وزارت ارتباطات در وزارت‌خانه‌ای دیگر هستند.
 ادغام وزارت راه و شهرسازی با ارتباطات به صلاح منافع ملی نیست
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با بیان اینکه با وجود تلاش‌ها برای ایجاد دولت الکترونیکی، ضروری است که وزارت ارتباطات مستقل باشد، گفت: ادغام دو وزارت‌خانه راه و شهرسازی و ارتباطات به صلاح منافع ملی نیست.
حسین گروسی، نماینده مردم شهریار، ملارد و شهرقدس گفت: تمام کشورهای پیشرفته دنیا برای ایجاد نظم و برنامه‌ریزی در زمینه ارتباطات، وزارت‌خانه‌ای مجزا به این منظور دارند.
وی افزود: کشور ما بحث دولت الکترونیکی و IT را دنبال می‌کند و به لحاظ اهمیتی که کشور از نظر پیشرفت‌های ارتباطی دارد، طبیعتا باید وزارت‌خانه‌ای مستقل برای تحقق برنامه‌های کشور در بحث IT داشته باشد.
گروسی گفت: در همین راستا کمیسیون صنایع با ادغام دو وزارت‌خانه‌ راه و شهرسازی و ارتباطات مخالفت کرده و نظر کمیسیون بر این است که ادغام این دو وزارت‌خانه برای کشور مفید به نظر نمی‌رسد.
 آقای نیکزاد، همین وزارت‌خانه‌ای که تشکیل دادید مبارک‌تان باشد
نماینده مردم کرج در مجلس با انتقاد از مطرح شدن موضوع ادغام وزارت ارتباطات با وزارت راه و شهرسازی، گفت: آقای نیکزاد! همین وزارت‌خانه‌‌ای که تشکیل دادید مبارک‌تان باشد شما راه را فراموش و فدای مسکن کردید.
عزیز اکبریان نیز در نشست علنی چهارشنبه گذشته مجلس، در تذکری آیین‌نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور گفت: بیش از 350 مصوبه در سفرهای استانی دولت به استان البرز و کرج به تصویب رسیده که البته عمده مصوبات اصلی تاکنون اجرایی نشده است.
وی در ادامه با اشاره به مطرح شدن موضوع ادغام وزارت ارتباط با وزارت راه و شهرسازی و همچنین برکناری رضا تقی‌پور از وزارت ارتباطات، گفت: رضا تقی‌پور وزیر پرتلاش و وزارت‌خانه متبوعش از سوی سنای آمریکا تحریم شده بودند، عزل این وزیر در این برهه موضوعی است که باید پاسخگو باشید.
 مخالفت کمیسیون عمران مجلس با ادغام ارتباطات در راه و شهرسازی
عضو کمیسیون عمران مجلس نیز از مخالفت این کمیسیون با ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در وزارت راه و شهرسازی خبر داد و گفت: اگر دولت این ادغام را به مجلس ارایه کند، رای نمی‌آورد.
احمد علی مقیمی در خصوص ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با وزارت راه و شهرسازی، گفت: براساس جلسه‌ای که شب گذشته کمیسیون عمران برگزار کرد، به دلیل گستردگی کار وزارت راه و شهرسازی این ادغام به صلاح نیست و کمیسیون با آن مخالف است.
وی افزود: از دیدگاه کمیسیون، این ادغام کارشناسی شده نیست و حجم زیاد کار در بخش مسکن و راه اجازه اضافه شدن یک بخش دیگر را نمی‌دهد و باید فکر اساسی برای این اقدام داشت.عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادغام دو وزارت‌خانه مسکن و راه هم باعث مغفول ماندن برخی از حوزه‌های زیربنایی شده است، گفت: در مجموع مجلس با این ادغام مخالف است و در حال حاضر این ادغام را به صلاح نمی‌داند.نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص سرپرسی علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سرپرستی نیکزاد بر این وزارت‌خانه قانونی است و مجلس تنها با ادغام دو وزارت‌خانه و تشکیل وزارت‌خانه زیربنایی مخالف است. به گفته مقیمی، اگر دولت لایحه این ادغام را به مجلس ارایه کند، رای نمی‌آورد.
 تجلیل جمعی از نمایندگان از اقدامات وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز هفته گذشته در تجلیل از اقدامات و تلاش‌های تقی‌پور، وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات بیانیه‌ای صادر کردند که توسط جهانگیرزاده در صحن علنی مجلس قرائت شد.
متن این بیانیه به شرح ذیل است:
به این وسیله امضاکنندگان ذیل لازم می‌دانیم از اقدامات وزیر متخصص، متعهد، ولایت‌مدار و مجرب دکتر تقی‌پور که از چهره‌های شناخته شده و محبوب در نزد همه پیشکسوتان، دانشگاهیان، مهندسان و صاحبان کسب‌وکار و از دانشمندان و بنیانگذاران فناوری‌های فضایی و صنایع پیشرفته مخابراتی در کشور بوده و در طول مدت تصدی خود در این وزارت‌خانه با اقدام برجسته و ایجاد تحولات بنیادی سبب‌ساز توسعه این بخش شدند، سپاس‌گذاری کنیم و برای‌شان از خداوند متعال آرزوی سلامتی می‌کنیم. امیدواریم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از دانش و تجربیات ایشان به خوبی بهره‌برداری کند.
جهانگیرزاده گفت: این بیانیه مفصل‌تر است و بنده تنها اختصاری از آن را قرائت کردم که ان‌شاءالله منتشر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :