آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19024
تاریخ انتشار : 18 آذر 1391 0:31
تعداد بازدید : 1169

مرور کوتاهی بر کارکرد CCD به جای فیلم عکاسی

وقتی نور به پیکسل تبدیل می شود

در سال هاى آخر دهه هشتاد میلادی نخستين دوربين هاى ساده ديجيتال به بازار آمد. با اين دوربين ها توانستيم به جاى اسكن كردن عكس هاى چاپ شده و انتقال آنها به كامپيوتر، عكس هاى ديجيتال توليد كنيم كه مستقيما قابل انتقال به كامپيوتر هستند.

امروز اين دوربين‌ها با ساخت و تكنيک بسيار پيشرفته‌تر توليد مى‌شوند و چنان تنوعی دارد كه انتخاب يكى از آن ميان احتياج به مطالعه و اطلاعات كافى دارد. اما حتی ساده‌ترين اين دوربين‌ها از امكانات كافى براى توليد يک عكس ديجيتال كه بر روى يک سايت اينترنتى منتشر شود برخوردار است.
براى اينكه بدانيم كدام دوربين ديجيتال براى كار عكاسى ما مناسب است لازم است ابتدا با اصول عكاسى ديجيتال آشنا شويم.
تفاوت اصلى عكاسى ديجيتال و عكاسى آنالوگ در اين است كه در دوربين آنالوگ نورى كه وارد دريچه عدسى دوربين مى‌شود، در اثر فعل و انفعالات شيميایى، تصويرى شبيه به واقعيت جهان خارج را بر روى قسمتى از فيلم كه در دوربين جاسازى شده و پشت عدسى قرار گرفته ايجاد مى‌كند.
در دوربين‌هاى ديجيتال جاى فيلم را صفحه كوچک مربع يا مستطيلى گرفته كه به آن CCD مى‌گويند كه از حروف اول كلماتCharge-Coupled Device تشكيل شده است. كاربرد اين صفحه كوچک اين است كه نورى را كه وارد دريچه عدسى مى‌شود و آنالوگ است به پيكسل تبديل مى‌كند.
بعد از گرفتن عكس با دوربين ديجيتال، اين پيكسل‌ها را چون به زبان كامپيوتر هستند، مى‌توانيم مستقيما به كامپيوتر منتقل كنيم. حاصل اين عمليات عكس‌هایی است كه ما در كامپيوترهاي‌مان انبار كرده‌ايم.
صفحه CCD كه در اواخر دهه 60 در آمريكا اختراع شد و جاى فيلم را در دوربين‌هاى عكاسى و فيلمبردارى گرفت، تغيير عمده‌اى در صنعت و هنر عكاسى به وجود آورد.
عكس‌هایى كه با دوربين ديجيتال گرفته مى‌شوند، به دليل تفاوت ساختمان دوربين و نحوه ثبت تصوير آن با عكس‌هاى دوربين‌های آنالوگ متفاوت هستند. اين تفاوت به اين معنى نيست كه عكس‌هاى بهتر يا كم‌ارزش‌ترى هستند، تنها متفاوت‌اند.
به دليل تفاوتى كه در عملكرد دوربين‌هاى ديجيتال نسبت به آنالوگ وجود دارد و قابليت انتقال عكس‌ها به کامپیوتر و اصلاحاتی که می توان روی آن انجام داد لازم است درباره دوربین‌های دیجیتال و اصول کار آن اطلاعات کافی داشته باشید.
 پيكسل؛ سنگ بناى عكس ديجيتال
صفحه حساس CCD در دوربين ديجيتال نور را به پيكسل تبديل مى‌كند. كلمه پيكسل در انگليسى از تركيب دو كلمه Picture و Element تشكيل شده كه به معناى عنصر تشكيل‌دهنده عكس است. اگر بخش كوچكى از يك عكس ديجيتال را بزرگ كنيد، مى‌بينيد كه از مربع‌هاى متعددى تشكيل شده كه كنار هم چيده شده‌اند.
هر پيكسل را، هر چند كه مربع است مى‌توان به آجرى تشبيه كرد كه در كنار آجرهاى ديگر قرار مى‌گيرد و ساختمان عكس را بنا مى‌كند.
 رزولوشن
تعداد و اندازه پيكسل‌هاى یک عكس بستگى به كيفيت عكس دارد كه در انگليسى به آن رزولوشن Resolution مى‌گويند. رزولوشن يك عكس تعيين‌كننده اين است كه چه تعداد پيكسل در هر بخش يك عكس وجود داشته باشد. هر چه رزولوشن یک عكس بالاتر باشد، تعداد پيكسل‌هاى آن بيشتر خواهد بود.
رزولوشن يک عكس را با حروف PPI مشخص مى‌كنند كه مخفف كلمات Pixel Per Inch است، يعنى تعداد پيكسلى كه در هر اينچ عكس وجود دارد- هر اينچ برابر دو سانتي‌متر و 54 صدم ميلي‌متر است.
مهم است توجه داشته باشيم كه براى محاسبه تعداد پيكسل‌هاى حاضر در یک عكس لازم است ابتدا تعداد پيكسل‌هاى هر اينچ مربع آن را محاسبه كنيم.
به عنوان مثال اگر رزولوشن عكس ما ٧٢ PPI باشد، منظور اين است كه اين تعداد پيكسل هم در امتداد عرض هر اينچ مربع وجود دارد هم در ارتفاع آن، بنابراين براى محاسبه كل تعداد پيكسل‌ها در يك اينچ مربع بايد ٧٢ را در ٧٢ ضرب كرد كه حاصلش ٥١٨٤ مى‌شود.
رزولوشن از مباحث مهم در عكاسى ديجيتال است و خيلى‌ها در مورد معنى يا نقش آن اشتباه مى‌كنند. يكى از اين اشتباهات ناشى از اين تغيير است كه در گذشته به PPI به اشتباه dpi گفته مى‌شد كه مخفف كلمات Dot Per Inch است يعنى تعداد نقطه‌اى كه در هر اينچ وجود دارد. اما در عكاسى ديجيتال ما با پيكسل سروكار داريم نه نقطه. پس هر كجا به dpi برخورديد بدانيد منظور PPI يعنى تعداد پيكسل در اينچ است.براى تعيين اينكه در عكس ما چه تعداد پيكسل وجود داشته باشد يا PPI آن چه باشد، لازم است بدانيم با عكسى كه مى‌گيريم چه مى‌خواهيم بكنيم. اگر مطمئن هستيم عكس‌هاى ما تنها روى صفحه كامپيوتر ديده خواهند شد و قصد بزرگ كردن بخشى از عكس، چاپ آنها را روى كاغذ، يا ارایه‌شان را در اندازه بزرگ نداريم، 72 PPI رزولوشن براى عكس ما كافي است. در غير اين صورت، به حداقل 150 PPI در عكس احتياج داريم.
كيفيت صفحه كامپيوترهاى موجود بيشتر از 72 PPI نيست. كامپيوترهاى جديدتر رزولوشن صفحه‌شان تا 96 PPI هم بالا رفته اما بالاتر از اين نيست. به همين دليل اگر عكس ما رزولوشن بالاتر داشته باشد بى‌فايده است و تنها بزرگ‌تر از معمول ديده خواهد شد. از سوى ديگر، ماشين‌هاى چاپ ديجيتال، براى چاپ يک عكس با كيفيت بالا به حداقل 150 PPI اطلاعات احتياج دارند.
مهم است به خاطر بسپاريم كه تعداد پيكسل‌هاى يک عكس در يك اينچ، يا رزولوشن آن را موقع گرفتن عكس تعيين مى‌كنيم. اين رزولوشن اگر بالا باشد مى‌توان آن را با استفاده از نرم‌افزارهای عكاسى، مثل فتوشاپ، پایين آورد. اما در صورتى كه عكس را با رزولوشن پایين گرفته باشيد، بعد از گرفتن نمى‌شود کيفيت آن را بالا برد.
به همين دليل است كه توصيه مى‌شود برنامه دوربين را روى بالاترين كيفيت تنظيم كنيد. اين كار با وجود اينكه به حجم فايل عكس‌هاى شما مى‌افزايد اما دست شما را در نوع استفاده‌اى كه از عكس خواهيد كرد باز مى‌گذارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :