آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19018
تاریخ انتشار : 18 آذر 1391 0:18
تعداد بازدید : 694

حقوق بشر، آزادی و برابری

حقوق بشر حقوقی بنیادین و انتقال ناپذیر است. از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است، برای حیات نوع بشر اساسی تلقی می شود.

آزاده رستمی

شاید روزی که اعلامیه حقوق بشر تصویب می‌شد کمتر کسی باور داشت که زندگی انسان بعد از تصویب شدن اعلامیه حقوق بشر شکلی متفاوت به خود خواهد گرفت. سازمان ملل از سال 1948 تا امروز قوانین حقوق بشر را به تدریج گسترش داده تا معیار ویژه‌ای برای حفظ حقوق زنان، کودکان، معلولان، اقلیت‌ها، کارگران مهاجر و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر را باشد. اگرچه این اعلامیه ضمانت اجرایی ندارد و بیشتر جنبه‌ توصیه‌ای و پیشنهادی دارد اما بايد پذيرفت که با تصویب آن چارچوبی دقیق و روشن برای شناخت حقوق بشر به وجود آمده است. هر بار که به وسیله‌ سازمان‌های کوشنده در راه تحقق این قانون، موارد نقض‌ حقوق بشر اعلام می‌شود تردیدی نیست که بشریت یک قدم به سوی آزادی و عدالت و گریز از تبعیض پیش رفته است. این اعلامیه جهانی حقوق بشر که 10 دسامبر سال ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد تصویب قرار گرفت که اینک در سراسر جهان به عنوان روز بین‌المللی حقوق بشر شناخته می‌شود  شامل ۳۰ ماده است. این مواد به تشریح دیدگاه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر می‌پردازد و هدف آن تاکید بر رعایت حقوق و آزادی‌های برابر برای همه مردم است. با نگاهی به بندهای این اعلامیه در می‌یابیم که در عین اینکه خیلی از این بندها جزو بدیهیات هستند، در بسیاری از نقاط جهان به راحتی زیر پا گذاشته می‌شوند و باید فعالیت‌های گسترده آموزشی انجام شود تا انسان‌ها را از حقوق اولیه و اساسی خودشان با خبر کرد. در این میان نباید یک نام را  فراموش کنیم: الینور روزولت؛ زنی که با نقش مهمی در به وجود آوردن «اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر» داشت. زنی که شاید به‌خاطر همسری با رییس‌جمهور آمریکا و داشتن عنوان بانوی اول اين کشور، کمتر از آن‌چه که شایسته‌‌اش بود تحسین شد.
 با بازخوانی بند اول این اعلامیه پیشنهاد می‌کنم یک نسخه از این اعلامیه را تهیه و آن‌را مطالعه کنید: «تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :