آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19017
تاریخ انتشار : 18 آذر 1391 0:15
تعداد بازدید : 1166

تجارت الکترونیکی با سرعت 128 کیلوبیتی معنایی ندارد

2صدم درصد، سهم ایران از تجارت اینترنتی دنیا

مدیرعامل کانون تجارت الکترونیکی ایران سهم ایران در تجارت اینترنتی دنیا را ناچیز برشمرد و گفت: براساس آمارها، ایران دو صدم درصد از معاملات تجارت اینترنتی دنیا را انجام می دهد در حالی که در برنامه پنجم توسعه باید 40 درصد تجارت خارجی ایران به صورت الکترونیکی انجام شود.

دبیرخانه کنگره موبایل ایران- علیرضا درخشان مهم‌ترین مشکل فعلی در زمینه اجرای تجارت الکترونیکی به معنای واقعی در ایران را محدودیت در عرصه پهنای باند اینترنت عنوان کرد و با بیان اینکه تجارت الکترونیکی با سرعت 128کیلوبیتی معنایی ندارد، گفت: تا زمانی که دسترسی به اینترنت با سرعت چند مگابیت بر ثانیه میسر نشود تجارت الکترونیکی در ایران امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون بالغ بر 149 مگابیت بر ثانیه فیبرنوری در تهران وجود دارد که مورد استفاده مردم قرار نمی‌گیرد، افزود: مشابه این ظرفیت در سایر استان‌ها نیز دیده می‌شود اما برای استفاده در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد.
درخشان با بیان اینکه تجارت الکترونیکی، تحول پایه‌ای در امور تجاری را به همراه داشته و باعث تغییر در قوانین تجارت و انجام آن شده است، افزود: در تجارت الکترونیکی دیگر انسان دخالتی ندارد و کالایی که مورد معامله قرار می‌گیرد نمی‌شناسد. در این نوع تجارت تمامی امور به وسیله نرم‌افزار و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
مدیرعامل کانون تجارت الکترونیکی ایران، با بیان اینکه در تجارت الکترونیکی رابطه‌ها و واسطه‌ها، دلالان و توزیع‌کنندگان حذف شده و تولید به مصرف به معنای واقعی تحقق پیدا می‌کند افزود: تجارت‌های همراه، همکاری و تجارت فراگیر از جمله تجارت‌هایی است که تحت تجارت اینترنتی و الکترونیکی قابل انجام است.
وی با بیان اینکه در ایران به معنای واقعی تجارت الکترونیکی و اینترنتی نداریم به تشریح دلایل عدم شکل‌گیری این‌گونه تجارت‌ها در ایران پرداخت و گفت: اعتماد مردم نسبت به تجارت الکترونیکی و حتی تجارت اینترنتی هنوز جلب نشده است. چراکه در بسیاری از مواقع از طریق اینترنت کالاهایی خریداری می‌کنند که با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شود.
عضو هیات مدیره کانون تجارت الکترونیکی تهران در خصوص اجرای تجارت الکترونیکی و تجارت موبایلی در کشورهایی که در زمینه به کارگیری فناوری اطلاعات پیشتاز هستند افزود: مالزی، کره جنوبی، آمریکا و ایتالیا و انگلیس در حوزه تجارت الکترونیکی به صورت بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند و سالانه میلیاردها دلار بر اساس تجارت الکترونیکی در این کشورها معامله می‌شود. در همین حال کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، ژاپن، کره جنوبی و مالزی در چارچوب تجارت الکترونیکی با یکدیگر همکاری دارند.
این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه باید زیرساخت‌های تراکنش مالی نیز از سوی بانک‌ها فراهم شود تا تجارت الکترونیکی به معنای واقعی آن محقق شود، گفت: در ایران برای تجارت الکترونیکی اقداماتی صورت گرفته که منسجم نبوده و متولی مشخصی ندارد.
درخشان شرکت در رویدادی چون کنگره موبایل ایران را در راستای توسعه و گسترش فرهنگ تجارت الکترونیکی در سطح جامعه و بیان نظرات مرتبط بسیار موثر عنوان کرد و افزود: کنگره موبایل ایران می‌تواند با فرهنگ‌سازی در زمینه زیرساخت‌هایی که می‌تواند انجام تجارت الکترونیکی و تجارت موبایلی را میسر کند قدم‌های محکمی بردارد.
کنگره موبایل ایران در روزهای 29بهمن ماه تا دوم اسفندماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود و بازار و کسب‌وکار خدمات همراه (Mobile Business) یکی از محورهای تخصصی این کنگره است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :