آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190064
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1395 10:50
تعداد بازدید : 690

نقض حقوق کارگران کارخانه های اپل همچنان ادامه دارد

دیده بان حقوق کارگران چین در گزارش جدید خود اعلام کرده است که در کارخانه های تامین کننده قطعات اپل یعنی پگاترون، همچنان حقوق کارگران نقض می شود و آنها در شرایط بسیار سخت و دشوار در حال کار کردن هستند.


نیویورک تایمز- در این گزارش که در آن میزان دستمزدهای دریافتی کارگران مراکز تولید در شانگهای ارزیابی شده، اعلام شده است که پگاترون، یکی از تامین کنندگان آیفون اپل و همچنین کارخانه سازنده قطعات که از ماه آینده ساخت نسل بعدی آیفون 7 را شروع خواهد کرد، بررسی شده اند. این در حالی است که فاکسکان، تامین کننده اصلی اپل سال هاست به دلیل همین شرایط بسیار سخت کارگرانش و و آمار بالای خودکشی در بین آنها زیر ذره بین جوامع حقوقی قرار گرفته است و دیده بان حقوق کارگران چین از سال 2013 در حال بررسی و تفتیش شرایط کارگران در این کارخانه است.  در بین مواردی که درباره وضعیت کاری پگاترون عنوان شده است، اضافه‎کاری اجباری و غیرقانونی یکی از مهم ترین آنهاست. براساس این گزارش، افرادی که در ساعاتی بیشتر از حد معمول کار نکنند، همان دستمزد بخور و نمیر را هم ندارند. 
در این گزارش، فهرستی از موضوعاتی آمده است که دیده بان حقوق کارگران چین در این کارخانه ها مشاهده کرده است:
 در سال 2015 دستمزد کارگران 1/85 دلار در هر ساعت بود که این مقدار در سال 2016 به 2 دلار در ساعت رسیده است، اما پس از کسر هزینه ها به 1/60 دلار کاهش می یابد.
 در سال 2015 حدود 62 درصد از کارکنان بیش از 82 ساعت اضافه‎کاری در ماه داشتند و یکی از آنها با 109 ساعت اضافه‎کاری، به مدت 293 ساعت در ماه کار کرده است.
 قوانین کشور چین استفاده از کارآموزان را برای اضافه‎کاری ممنوع کرده است، اما کارآموزان حاضر در پگاترون به طور میانگین 80 ساعت در ماه اضافه کاری دارند که تقریبا به اندازه کارگران تمام وقت است.
 کارگران برای تامین هزینه های زندگی ناچار به اضافه‎کاری هستند، زیرا حقوق پایه بسیار کم است. افرادی که اضافه‎کاری نداشته باشند، پس از کسر هزینه ها در ماه حدود 213 دلار حقوق دریافت می کنند.
 کارکنان خط تولید به‎طور میانگین باید 10 دقیقه زودتر سر کار خود حاضر شوند، درحالی‎که در ازای آن پولی دریافت نمی کنند.
 افراد قبل از وارد شدن به محل کار، روزانه حدود 60 دقیقه را در مراحل مختلف بازرسی امنیتی و تعیین هویت سپری می کنند که این زمان جزو ساعات کاری آنها محسوب نمی شود.
 کارگران مجبور به انجام اضافه‎کاری هستند و با درخواست آنها برای ترک محل کار پس از اتمام ساعت کار عادی موافقت نمی شود.
  اشخاص دائماً در معرض خطرات و آسیب های شغلی هستند بدون اینکه هیچ‎گونه حمایتی از آنها بشود.
به گفته دیده بان کارگران چین، شرکت اپل ماه گذشته به این اطلاعات قبل از اینکه منتشر شوند، واکنش نشان داد و پذیرفت که در برخی بخش های تولید پگاترون، اضافه کاری وجود دارد، اما میزان آن کمتر از چیزی است که در گزارش اعلام شده است. لی کیانگ، مدیرعامل دیده بان کارگران چین در همین راستا از اپل خواست که برای بهبود وضعیت نیروی انسانی در چین سرمایه گذاری کند. وی همچنین گفت: درحال حاضر اپل به تنهایی مانع از ارتقای شرایط کاری در چین می شود. این شرکت ادعا می کند بیش از 90 درصد سود صنعت موبایل جهان را در اختیار دارد، درحالی که بسیاری از شرکت های دیگر در حال ضرردهی هستند. پس اگر آنها نخواهند مسوولیتی متناسب با جایگاهشان را بر عهده بگیرند، دیگر شرکت ها نیز هیچ گاه در این حوزه پیشقدم نخواهند شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :