آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190020
تاریخ انتشار : 8 شهریور 1395 13:8
تعداد بازدید : 651

نخستین روبات قاتل در ساحل فلوریدا شنا می کند

روبات قاتلی که برای کنترل جمعیت شیرماهی ها ساخته شده است، برای نخستین بار در جهان در سواحل فلوریدای آمریکا به شکار موجودات زنده مشغول شده است.


آنا- یکی از کابوس های عصر روبات ها این است که این ماشین ها با توانمندی های فراطبیعی خود به شکار موجودات زنده و انسان مشغول شوند. اکنون این کابوس نخستین گام خود را برداشته و یک روبات قاتل برای کمک به اکوسیستم دریایی به کار گرفته شده است. شیرماهی یک آبزی پرخور و گوشت خوار است که بومی آب های آمریکا و دریای کارائیب نیست و درنتیجه در این منطقه بدون رقیب و دشمن زندگی می کند. این ماهی مانند هر موجود بدون دشمن دیگری توانسته در جمعیت های بزرگ تولید مثل کند و اکنون با اشتهای زیاد و شکار دیگر آبزیان، منابع غذایی تپه های مرجانی را از بین می برد و درنتیجه انواع دیگر از گرسنگی تلف می شوند.
زمانی که زیست شناسان این مشکل را مطرح کردند، کالین انجل، بنیانگذار شرکت RISE و مدیرعامل iROBOT تصمیم گرفت برای کمک به محیط زیست، از تکنولوژی روباتیک استفاده کند. او یک نمونه نخستین از روباتی را ساخت که شیرماهی ها را با استفاده از شوک الکتریکی می کشت. به گزارش آنا، این روبات که بر پایه نیزه شوک دهنده ساخته شده است، برای کنترل جمعیت این ماهی های بدون دشمن طراحی شد و اکنون در نخستین مرحله آزمایش، موفق ظاهر شده است. محققان ابتدا این روبات را در آکواریوم در مقابل شیرماهی قرار دادند تا توانایی کشندگی آن را بررسی کنند. در مرحله بعد این روبات به آب های ساحلی فلوریدا و تپه های مرجانی فرستاده شد تا بررسی شود که در محیط طبیعی نیز می تواند موفق عمل کند یا خیر. بزرگ ترین نگرانی این بود که روبات موجب ترس شیرماهی ها شود و در شکار آنها ناموفق باشد؛ اما از آنجایی که این ماهی در این محیط هیچ شکارچی طبیعی ندارد، در نتیجه از چیزی نمی ترسد و روبات قاتل نیز با خیال راحت از توان الکتریکی خود برای کشتن این ماهی بهره می گیرد. براساس اعلام تیم تحقیق، این نخستین روبات عملیاتی از یک ایده است و قرار است روبات نهایی پس اعمال بهینه سازی های لازم ساخته و به آب انداخته شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :