آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1900
تاریخ انتشار : 18 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 461

آثار زیان بار رایانه و تلفن همراه بر سلامت کودکان

یک متخصص اعصاب و روان گفت: آگاهی داشتن از نحوه صحیح استفاده از ابزار مدیریت و برنامه ریزی درست و نظارت بر کودکان می تواند تا حدودی از عوارض استفاده از رایانه بکاهد.

روابط عمومی وزارت بهداشت– مرتضی‌نیا افزود: بازی، مهم‌ترین عامل در رشد کودکان به ویژه رشد مغزی آنها و در قابلیت‌های فرد در مورد مهارت‌های حل مساله بسیار موثر است.
وی گفت: اگر انتخاب نوع بازی‌های کارتی، پویانمایی و ویدیویی به طور صحیح با توجه به سن کودک انتخاب شود به طوری که با مدیریت و نظارت والدین همراه باشد و ساعت خواب تنظیم شود، می‌تواند تا حدودی موثر واقع شود.
این متخصص اعصاب و روان تاکید کرد: خانواده‌ها باید از اثرهای مثبت و منفی اینترنت و رایانه آگاهی داشته باشند تا بتوانند فرزندان خود را به شیوه صحیح راهنمایی کنند.
وی با بیان اینکه بازی‌های اکشن به علت میزان بالای خشونت، استرس فراوان به کودکان وارد می‌کند، افزود: بازی‌هایی که تنش و خشونت بالایی دارد اضطراب را افزایش می‌دهد و به طور معمول بعد از پایان بازی تا مدتی ذهن کودک را درگیر می‌کند و تمرکز را بر هم می‌زند.
وی حذف بازی‌های اکشن را برای کودکان علاقه‌مند مناسب ندانست و افزود: تماشای بازی‌های اکشن که با میزان خشونت بالایی همراه است به افراد زیر 18سال توصیه نمی‌شود مگر اینکه با مدیریت، نظارت و کنترل همراه باشد.
وی بیان کرد: زمان استانداردی برای بازی‌های رایانه‌ای وجود ندارد اما حدود نیم تا یک ساعت در روز بسته به شرایط کودک کافی است که به طور حتم باید توسط والدین تایید شده باشد.
مرتضی‌نیا با اشاره به ضرورت داشتن مدیریت و زمان تعیین شده برای بازی‌های رایانه‌ای گفت: متاسفانه بسیاری از والدین به چارچوب تعیین شده و اجرای قوانین پایبند نیستند و با اصرار فرزندان به ادامه بازی موافقت می‌کنند. در حالی که والدین باید محدودیت و سختگیری‌های لازم را در این زمینه داشته باشند و بیش از زمان تعیین شده به فرزند خود، اجازه ادامه
بازی را ندهند.
این متخصص اعصاب و روان خستگی، قرمزی، تاری و سوزش چشم را از عوارض کار زیاد با رایانه برشمرد و تاکید کرد: تناسب وضعیت کودکان و رعایت تنظیم فاصله بین مانیتور و چشم آنها لازم وضروری است.
وی همچنین آسیب سیستم اسکلتی را از دیگر عوارض شایع کار با رایانه ذکر کرد و افزود: افرادی که به مدت طولانی از رایانه استفاده می‌کنند ممکن است سیستم اسکلتی آنها به خطر بیفتد بنابراین آگاهی از وضعیت صحیح بدن حین کار با رایانه ضروری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :