آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18971
تاریخ انتشار : 14 آذر 1391 10:59
تعداد بازدید : 1180

وابستگی‌های بیمارگونه به گوشی تلفن همراه

موبایل، عضو الکترونیکی بدن جوانان شده است

این روزها از مرفه ترین شهرهای دنیا گرفته تا فقیرترین و دور افتاده ترین روستاها، اکثر مردم تلفن همراه دارند و در حقیقت این دستگاه ها به یک ابزار ضروری و لازم در زندگی افراد تبدیل شده تا آنجا که بیماری هایی نیز در رابطه با استفاده از موبایل کشف شده است. از چند سال گذشته که ساخت گوشی های مختلف از سوی تولیدکنندگان رواج یافت و مردم استطاعت خرید این دستگاه ها را پیدا کردند، این ابزارها تاثیر زیادی روی زندگی مردم گذاشت. علاوه بر همه تاثیرات مثبتی که به لحاظ ارتباطی و کاربردی این دستگاه ها در زندگی مردم گذاشته اما در مواردی هم نمی توان اثرات منفی این دستگاه ها را در زندگی مردم نادیده گرفت. یکی از پی آمدهای ناخوشایندی که این دستگاه ها داشته اند اعتیاد افراد به استفاده از آنهاست. به طوری که در بسیاری از مطالعات، از این دستگاه ها به عنوان ابزاری برای منزوی شدن افراد یاد شده و بارها به کاربران در این بار هشدار داده شده است.

بر اساس مطالعاتی که به تازگی انجام شده، افراد به طور میانگین روزی هفت ساعت زمان برای فناوری‌های ارتباطی همچون تلفن‌های همراه صرف می‌کنند و این قضیه روی رفتار آنها اثر می‌گذارد و می‌تواند باعث بروز مشکلات رفتاری در آنها شود.
محققان دریافته‌اند که وارسی و بررسی گوشی نوعی اعتیاد به حساب می‌آید که می‌تواند شبیه داروهای اعصاب روی ارتباطات شخصی افراد تاثیر بگذارد.
در بسیاری از موارد این قضیه حالت اجبار به خود می‌گیرد چنان که وقتی تلفن همراه‌ در اختیار افراد نیست به شدت دچار اضطراب و نگرانی می‌شوند.
بر اساس مطالعاتی که طی یکی دو سال گذشته انجام شده، افراد در رده سنی 18 تا 29 سال روزی 5/109 پیامک یا به طور میانگین سه هزار و 200 پیامک در ماه ارسال می‌کنند.
هم‌اکنون این رقم به روزی 113 پیامک رسیده و به طور میانگین این افراد روزی 60 مرتبه تلفن همراه خود را وارسی می‌کنند.
این افراد هفت ساعت در روز را به طور کامل با دستگاه‌های ارتباطی و فناورانه خود همچون تلفن‌های همراه می‌گذرانند.
این مطالعات همچنین نشان داده که 90 درصد همه دانش‌آموزان و دانشجویان تلفن همراه دارند و از این دستگاه‌ها در هر زمان، از جمله سر کلاس درس استفاده می‌کنند حتی در مواردی آنها از بیشتر عملکردهای گوشی سر کلاس درس بهره می‌برند و مثلا بسیاری از قابلیت‌های گوشی‌ هوشمند خود را هنگامی که سر کلاس هستند کشف می‌کنند.
محققان می‌گویند اکثر دانش‌آموزان ادعا می‌کنند که از دست دادن تلفن همراه به معنی از بین رفتن روابط اجتماعی آنهاست. ممکن است در نگاه کلی از تلفن‌های همراه به عنوان ابزاری برای بروز رفتارهای غیراخلاقی یاد شود، اما در مطالعات مختلفی که به تازگی انجام شده، ممکن است این رفتارها بیشتر در میان نوجوانان وجود داشته باشد اما در میان جوانان کمتر چنین رفتارهایی دیده می‌شود.
بر این اساس ثابت شده که اعتیاد به تلفن‌های همراه باعث بروز بیماری به نام “نوموفوبیا” شده که به نوعی ترس از دست دادن گوشی خوانده می‌شود.
در برخی از موارد اعتیاد به دستگاه‌های تلفن‌ همراه تا آنجاست که نداشتن تلفن همراه به معنای از دست دادن یکی از اعضای بدن است.
بر این اساس کارشناسان گوشی‌های موبایل را به یک اندام خیالی تشبیه کرد‌ه‌اند که وقتی وجود ندارند همانند دست و پای قطع شده می‌شود.
محققان می‌گویند این دستگاه‌ها به نوعی دلگرمی برای نسل جوان به شمار می‌رود و به جزو مهمی در زندگی آنها تبدیل شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :