آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189444
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1395 10:47
تعداد بازدید : 906

اطلاع‌رسانی قطره‌چکانی و سردرگمی بانک مرکزی

سرگیجه کارت اعتباری چه زمانی پایان می یابد؟

بانک مرکزی چند روزی است روی اطلاع رسانی درباره کارت‎های اعتباری تمرکز کرده و فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی هر روز در رابطه با جزییات این کارت ها اطلاعات جدیدتری را بیان می‎کند.
منصور اولی
قضیه از این قرار است که بانک مرکزی طی بخشنامه‎ای به بانک‎های کشور به آنها اجازه داده است که از اول مهرماه نسبت به صدور کارت‎های اعتباری در سه سطح برنزی، نقره‎ای و طلایی اقدام کنند. اعتبار کارت‎های برنزی 10 میلیون تومان، نقره‎ای 30 میلیون تومان و طلایی 50 میلیون تومان است. 
براساس اطلاعات قطره چکانی که تا به حال از سوی حیدری در چند نوبت به رسانه‎ها داده شده است، اعتبار سنجی این نوع از تسهیلات‎دهی بر عهده خود بانک‎هاست و آنها بر اساس صلاح دید خود مشخص می‎کنند که کدام مشتریان برنزی، نقره‎ای یا طلایی هستند. 
در آخرین اظهار نظری که معاون نظارتی بانک مرکزی در این باره داشته و ایلنا نیز روز گذشته منتشر کرده است، مشخص شد که این کارت‎ها قرار است جایگزین تسهیلات خرد شود.
همچنین بعد از گذشت چند روز از اعلام اصل خبر از سوی بانک مرکزی بالاخره روز گذشته بصورت نصفه ونیمه اطلاعاتی نه چندان دقیق از  نحوه تامین منابع کارت های اعتباری  هم دست‎مان را گرفت و ظاهرا منابع این کارت‎ها از منابع داخلی بانک ها تامین می شود.
هر چند مساله کارت‎های اعتباری پدیده جدیدی در نظام بانکی ما به حساب نمی‎‎آید و بیش از 10 سال است که بانک‎ها اجازه این کار را دارند و همچنین در چند وقت اخیر با ماجرای کارت اعتباری خرید کالای ایرانی که البته ظاهرا شکست هم خورده است، این مساله بیشتر برای مردم باز شد، اما اینکه این کارت‎ها جایگزین تسهیلات خرد در نظام بانکی شود، موضوع جدیدی است. به طور کلی کارشناسان از اینکه اعتبارات در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات خرد (زیر 50 میلیون تومان) ساماندهی شود و به صورت اعتباری و قابل ردیابی پرداخت شود، استقبال می‎کنند. در سال‎های اخیر با دو مشکل در این حوزه مواجه هستیم؛ نخست اینکه بانک‎ها به شدت تمایل خود را برای پرداخت این نوع وام‎ها از دست داده‎اند و مردم عادی که زمانی می‎توانستند با کمک بانک‎ها برخی نیازهای خود مانند خرید لوازم خانگی، خودرو، تعمیرات مسکن، نیازهای آموزشی و درمانی و غیره را رفع کنند، دست‎شان از منابع بانک‎ها کوتاه بوده و از سوی دیگر در معدود پرداخت‎های انجام شده هم تسهیلات به محل مورد نظر نرفته است. یعنی مثلا تسهیلات برای تعمیر مسکن بوده و در جایی دیگر صرف شده که موجب گسترش پدیده فاکتورهای صوری هم شده است. حالا بانک مرکزی مدعی است که «در بخش تسهیلات خرد شهروندان ما همواره با مشکلاتی مواجه اند که با استفاده از این کارت‎ها دیگر مشکلات گذشته را نخواهند داشت».
فرشاد حیدری هم در این باره گفته است: «دامنه خدمات این کارت ها وسیع خواهد بود و هیچ محدودیتی در پرداخت هزینه کالاها قایل نشدیم و در حال حاضر همه کالاها را در بر می گیرد».
معاون نظارت بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا انتقادی درخصوص خرید کالای خارجی با این کارت ها نشده است؟ گفت: «اصل بر این است که کالایی که در فروشگاه ها به فروش می رسد، یا تولید داخل است یا به صورت مجاز وارد شبکه توزیع شده است. اینکه بخواهیم به این موضوعات وارد شویم، با سرنوشت کارت کالای داخلی مواجه خواهیم شد و موجب آزار مردم می شویم و به شکست طرح نیز منجر می شود. بسیاری از کالاها  به صورت رسمی در کشور به فروش می رسد و به صورت قانونی وارد کشور شده و عوارض و حقوق گمرکی و حقوق دولت توسط وارد کننده پرداخت شده است؛ درنتیجه خرید آن کالاها مذموم نیست و فروشنده هم مالیات آن را می پردازد و کار نادرستی صورت نمی گیرد».
وی با بیان اینکه برای صدور کارت نیازی به اندوخته ای در بانک ها نیست، افزود: «کارت اعتباری به معنی این است که قدرت خرید داده شود. عرضه این دست از کارت ها در آینده یک انقلاب در بانکداری خواهد بود که مردم را از رفت و آمدهای بیهوده به بانک معاف می کند».
اما با وجود اینکه حدود چهار روز است که معاون نظارتی بانک مرکزی به مناسبت‎های مختلف درباره این کارت‎ها سخن می‏گوید، ابهامات زیادی وجود دارد که موحب سردرگمی شدید در رابطه با سرنوشت این طرح شده است. اینکه در صورت همه گیر شدن این کارت‎ها تکلیف تسهیلات دهی بانک‎ها چه می‎شود؟ اینکه ملاک‎های اعتبار سنجی بانک‎ها چیست و آیا خطر محرومیت عده زیادی از مردم از دسترسی به تسهیلات خرد بانکی در این روش وجود ندارد؟ اینکه سود تسهیلات این کارت‎ها چقدر است و چگونه محاسبه می‎شود؟ و چندین و چند سوال دیگر در این باره که بی پاسخ مانده است که شاید بهتر باشد بانک مرکزی با جمع بندی همه زوایای طرح در یک اطلاعیه به همه ابهامات در این باره پاسخ دهد، مگر اینکه هنوز برخی از این ابهامات برای خود بانک مرکزی هم رفع نشده باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :