آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189439
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1395 10:43
تعداد بازدید : 864

وزیر ارتباطات:

FCPها هم مجاز به ارایه فیبرنوری هستند

وزیر ارتباطات در مراسم افتتاح پروژه های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه از اجرای رومینگ ملی که 2.5 سال قبل اجرایی شد راضی نیستم، گفت: درک نمی کنم این مساله را که اپراتوری شبکه اش را روی اپراتور دیگر باز نمی کند. اصلا این رویه را دوست ندارم و از اپراتورها خواستم این رقابت های ناسالم را کنار بگذارند.

فناوران- وزیر ارتباطات با بیان اینکه ترابردپذیری را هم از دو سال قبل با مشاوره مرکز تحقیقات مخابرات آغاز کردیم، گفت: کار را با مشارکت سه اپراتور آغاز کردیم و الان هم از آنها می خواهم تا همچنان همکاری شان را ادامه دهند.
وی با بیان اینکه اگر چند مشترک در راستای ترابردپذیری از شبکه اپراتورها جدا شوند به معنای نقص شبکه آنها نیست، گفت: مردم سلایق مختلفی دارند و باید به آنها اجازه انتخاب دهیم.
وی افزود: ممکن است یک اپراتور الان بیشترین ترابرد را به نام خودش زده باشد؛ اما ماه سوم نتیجه معکوس شود.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه اپراتورها بهتر است در راستای اجرای این طرح بسته های مختلفی را ارایه کنند، گفت: هم زمان با گزارش مدیران اپراتورها, شخصی گفت اگر طرح ملی ترابردپذیری نبود، شاهد توسعه خدمات امروز اپراتورها نبودیم. من هم خدا را شکر کردم زیرا شأن مردم این است اگر پولی پرداخت می کنند، در قبال آن خدمات دریافت کنند.
واعظی با بیان اینکه به زودی جنگ تعرفه ها میان اپراتورها راه می افتد، گفت: خواهش می کنم در تعرفه گذاری ها به هم ضربه نزنید و باعث ورشکستگی طرف مقابل نشوید.
 سال گذشته جلوی دامپینگ را گرفتیم
وی گفت: خواهشم این است که دامپینگ (فروش زیرقیمت) نداشته باشید و مانند سال گذشته که جلوی یکی از طرح ها را گرفتیم، ناچار به این کار نشویم.
وزیر ارتباطات در ارتباط با نتیجه ارزیابی سال گذشته اپراتورها گفت: نتیجه ارزیابی را به دستم رساندند؛ اما مشکلی داشت که امیدوارم اصلاح شود و چند ماه دیگر در قالب مراسمی جداگانه شاهد ارزیابی سال 94 و چند ماهه سال 95 باشیم.
واعظی در رابطه با موافقت های اصولی اپراتورهای مجازی تلفن همراه نیز گفت: برخی اپراتورها برای همکاری با
MVNOها شروطی گذاشتند که قدیمی ها برای دختر شوهر دادن نمی گذاشتند!

 شرکت پست فقط توزیع کننده است
وزیر ارتباطات همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به موضوع ادعای ورود مسترکارت به ایران گفت: در خصوص فعالیت مسترکارت در ایران خلط مبحث صورت گرفته است؛ چرا که ما اعلام کردیم با توجه به باز شدن فضای تحریم ها همکاری های بین المللی در عرصه های مختلف ارتباطی آغاز شده و بر این اساس با یکی از شرکت هایی که کارت های اعتباری بین المللی توزیع می کنند، توسط شرکت پست قرارداد منعقد کرده ایم.
وی ادامه داد: در آن زمان نیز نامی از مسترکارت نبرده ایم؛ اما برخی رسانه ها این سرویس را به خدمات مسترکارت تعبیر کردند. در حالی که این شرکت واسط که خدمات کارت اعتباری بین المللی را ارایه می کند، با نام ویژن کارت در ایران فعال است. بر این اساس می توان هم به مستر کارت حق داد که در این زمینه اعلام موضع کرده هم خدماتی که از سوی شرکت پست اعلام شده، درست است.
وی افزود: در این موضوع شرکت پست به عنوان توزیع کننده کارت های اعتباری وارد شده و از طریق شرکت واسط این کارت ها را به مردم توزیع می کند.
وی درباره همکاری شرکت پست برای ارسال محصولات از سایت های اینترنتی بین المللی ebay و amazon نیز گفت: کار شرکت پست رساندن محصولات به کاربران است و در این زمینه قراردادی را با یک شرکت واسطه منعقد کرده تا محصولاتی که کاربران ایرانی از سایت های خارجی خریداری می کنند، در ایران به دست شان برسد.

 تصمیم جدیدی درباره تلگرام نداریم
واعظی درباره اخباری که مبنی بر عدم همکاری با شبکه اجتماعی تلگرام است، گفت: در این زمینه چیزی نشنیدم و فعالیت این شبکه اجتماعی همانند روال گذشته ادامه دارد.
وی درباره اظهارنظر معاون دادستانی کشور درخصوص تصمیم برای فیلتر شبکه اجتماعی تلگرام در صورت عدم انتقال سرورهای این شبکه اجتماعی خارجی به ایران گفت: براساس سیاست گذاری های کلان نظام مقرر شده است شبکه های اجتماعی که مخاطب انبوه دارند، در شورای عالی فضای مجازی دررابطه با آن تصمیم گیری شود. بر این اساس دبیر شورای عالی فضای مجازی باید در این خصوص توضیح دهد اما آنچه می دانم این است که تاکنون هیچ تصمیم گیری جدیدی در خصوص تلگرام صورت نگرفته است.
وزیر ارتباطات درباره مجوز خدمات به تلویزیون اینترنتی که توسط نهادهایی خارج از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود، گفت: درباره مجوز پخش ویدیو آنلاین محدودیت هایی را که مربوط به وزارت ارتباطات است، برداشته ایم و تعرفه خدمات تولید محتوا را در این زمینه کاهش داده ایم به نحوی که شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند، با حمایت وزارت ارتباطات رو به رو هستند.
وی گفت: اما شنیده ام بیرون از وزارت ارتباطات از سوی نهادهایی که مجوز پخش رسانه آنلاین را می دهد، اختلافاتی وجود دارد که درباره این موضوع با دبیر شورای عالی فضای مجازی مذاکراتی صورت گرفته و قرار است موضوع به زودی مطرح و مشکلات موجود حل شود.

 مجوز ایرانیان نت تمدید شد
وزیر ارتباطات درباره آخرین وضعیت مجوز اپراتور فیبر نوری که قرار بود خدمات دسترسی فیبر نوری به منازل را محقق کند، گفت: پیش از این نیز درباره فعالیت این نوع اپراتور قرار بر تمدید مجوز فعالیت آن بود که در این زمینه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای آن تصمیم گیری کرده است.
وی ادامه داد: فعالیت اپراتور فیبر نوری تداخلی با فعالیت اپراتورهای جدید ارتباطات ثابت ندارد و این اپراتورها می توانند در تمام محورهایی که پروانه آنها اجازه می دهد، فعالیت های خود را ادامه دهند اما مشکل اینجاست که اپراتورهای FCP هنوز خودشان را آماده ارایه خدمات نکرده اند وگرنه برای ارایه خدمات فیبرنوری  (FTTC) مانعی وجود ندارد، همچنین مانعی برای ارایه تلفن ثابت نخواهند داشت.
وزیر ارتباطات گفت: برای ارایه تلفن ثابت این اپراتورها باید با شرکت ارتباطات زیرساخت، معاونت امنیت شبکه و شرکت مخابرات ایران مذاکره کنند چنانچه این مذاکرات به نحو مطلوب پیش نرود و نتوانند با هم توافق کنند، ما در این زمینه تصمیم گیری خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :