آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189437
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1395 10:38
تعداد بازدید : 784

ارتباط با لنزهای تماسی از طریق وای فای

محققان فناوری جدیدی ابداع کرده اند که از طریق آن، لنزهای تماسی با اتصال به وای فای می توانند اطلاعات مرتبط با سلامت افراد را مخابره کنند.

آنا- آن دسته از لنزهای تماسی که به طور بی سیم به موبایل و ساعت های هوشمند متصل می شوند، با فناوری جدیدی که محققان ابداع کرده اند، می توانند اطلاعات مربوط به سلامت فرد را نیز مخابره کنند.
فناوری «ارتباط بینابینی» با تبدیل سیگنال های فرستاده شده از ساعت هوشمند به انتقال های وای فای که بتوانند توسط گوشی هوشمند گرفته شوند، کار می کند. این فناوری، یک سیگنال را برمی دارد و از آن برای برآورده کردن نیاز به نیرو در دستگاه های کوچکی چون ایمپلنت های مغزی، لنزهای تماسی و کارت های اعتباری استفاده می شود.
ارسال اطلاعات به سرعت می تواند مقادیر زیادی از انرژی جایگزین را که برای کمک به این دستگاه ها برای ارتباط با کامپیوترها و گوشی های هوشمند مورد نیاز است، مصرف کند.
یکی از مهندسان برق دانشگاه واشنگتن معتقد است که اتصال بی سیم برای دستگاه های کاشته شده می تواند نحوه کنترل بیماری های مزمن را تغییر دهد. به عنوان مثال، یک لنز تماسی می تواند میزان قند خون دیابتی را کنترل کند و زمانی که قند خون پایین می آید، هشدارهایی را به گوشی کاربر ارسال کند.
این تحقیق نخستین باری است که نشان می دهد دستگاه هایی با قدرت محدود می توانند با استفاده از ارتباط استاندارد وای فای با سایر کامپیوترها مکالمه داشته باشند. این فناوری به دستگاه ها اجازه می دهد که اطلاعات را با انعکاس سیگنال های موجود مبادله کند.
محققان معتقدند که به جای تولید خودبه خودی سیگنال های وای فای، این فناوری جدید با انتقال های بلوتوثی ساطع شده از دستگاه های متحرک نزدیک مانند ساعت های هوشمند، وای فای تولید می کند. با اینکه محققان از این فناوری برای انعکاس انتقال ها بین دستگاه های مختلف استفاده می کنند، آن را «پراکندگی بینابینی» نام نهاده اند.
محققان در یک نمونه نشان دادند که از ساعت هوشمند برای انتقال سیگنال بلوتوثی به لنز تماسی تعبیه شده در آنتن استفاده می شود. محققان این سیگنال بلوتوثی را به یک سیگنال تک صدایی منتقل کردند که برای رمزدار کردن داده ها در قالب سیگنال وای فای از ان استفاده می شود.
یکی از دانشمندان علوم کامپیوتر معتقد است که دستگاه های بلوتوثی، انتقال داده ها را به طور انتخابی و از طریق فرآیندی خاص انجام می دهند. محققان راهی را برای معکوس کردن این فرآیند برای ارسال سیگنال تک صدایی از دستگاه های مجهز به بلوتوث مانند گوشی ها و ساعت های هوشمند با استفاده از یک اپلیکیشن نرم افزاری ابداع کرده اند.
این قابلیت در آینده به برقراری ارتباط مستقیم میان کارت های اعتباری کمک می کند به طوری که به مشتریان امکان می دهد با زدن دو کارت به یکدیگر، انتقال پول را بین آنها انجام دهند. افراد همچنین با قرار دادن کارت های اعتباری روی میز رستوران می توانند هزینه غذایی را که سفارش می دهند، بپردازند و دیگر نیازی به کشیدن کارت نداشته باشند. برقراری این توانایی برای فناوری های امروزی مانند کارت های اعتباری برای ارتباط با دستگاه های موبایل می تواند امکان برقراری ارتباط در همه جا را برای کاربران امکان پذیر کند.
محققان علاوه بر لنزهای تماسی، یک دستگاه ضبط عصبی قابل کاشت را نیز تولید کرده اند که می تواند به طور مستقیم با گوشی های هوشمند و سایر دستگاه ها ارتباط برقرار کند. این دستگاه را می توان در مغز قرار داد که حتی می تواند بیماری هایی مانند پارکینسون یا صرع را نیز درمان کند.
حفظ طول عمر باتری این قبیل دستگاه های قابل کاشت بسیار حیاتی است؛ زیرا تعویض باتری آنها نیازمند عمل جراحی و قرار دادن بیمار در معرض عوارض ناشی از آن خواهد بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :