آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18943
تاریخ انتشار : 14 آذر 1391 10:16
تعداد بازدید : 1048

تداوم مخالفت نمایندگان مجلس با ادغام وزارت ارتباطات

واکنش منفی نمایندگان مجلس به برنامه رییس جمهوری برای ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در وزارت راه، مسکن و شهرسازی همچنان ادامه دارد.
دیروز نیز رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات جزو نمایندگانی بودند که در مخالفت با این اقدام صحبت کردند.این درحالی است که دیروز، سایت وزارت ارتباطات نیز بالاخره موضوع برکناری تقی پور و سرپرستی نیکزاد را با دو روز تاخیر درج کرد.

 سلیمانی: این عزل و نصب ها خلاف مصالح است
وزیر ICT دولت نهم و عضو کنونی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تمامی اعضای کمیسیون صنایع مجلس عزل و نصب اخیر در وزارت‌ ارتباطات را خلاف مصالح کشور دانست و در کمیسیون پیشنهاد طرح دو فوریتی برای ممنوعیت هر نوع انفصال، اتصال و ادغام تا پایان دولت مطرح شد.
محمد سلیمانی گفت: موضوع برکناری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و انتصاب وزیر راه‌ و شهرسازی به سرپرستی این وزارت‌خانه روز گذشته در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح شد و تمامی اعضای کمیسیون صنایع و معادن اتفاق نظر داشتند که این کار برخلاف مصالح کشور است.
وزیر سابق ارتباطات گفت: همچنین مقرر شد به اطلاع سایر نمایندگان مجلس برسانند که کمیسیون صنایع و معادن با عزل و نصب، ادغام وزارت، فروپاشی و رخداد هر خللی در فرآیند کاری وزارت‌ ارتباطات مخالف است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در جلسه اخیر کمیسیون صنایع و معادن، پیشنهاد تصویب طرح دو فوریتی در مجلس مطرح شد که بر اساس آن در مدت باقی مانده از دولت دهم، هرگونه ادغام و جابه‌جایی سازمان‌ها یا موسسات بین وزارت‌خانه‌ها یا الحاق آنها به نهاد ریاست جمهوری ممنوع شود.
سلیمانی افزود: همچنین مقرر شد در نخستین فرصت کمیسیون صنایع و معادن جلسه‌ای با وزیر راه‌ و شهرسازی برای ابراز دغدغه‌های نمایندگان این کمیسیون در حوزه ICT به ایشان، برگزار شود و راه‌کارهایی پیدا کنیم که این حوزه با کمترین آسیب مواجه شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت نهم افزود: بسیاری از اعضای کمیسیون صنایع و معادن، این طرح را امضا کردند و ارایه شدن یا نشدن طرح به هیات رییسه مجلس امروز مشخص خواهد شد.
 وزارت ارتباطات مستقل در  120کشور
رییس کمیته فناوری‌های نوین مجلس شورای اسلامی با اعلام مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس با ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هشدار داد که با انحلال این وزارت‌خانه و از همپاشی یکپارچگی سیستم ارتباطی، کل توسعه کشور مختل می‌شود.
محمد سلیمانی با تاکید بر اینکه تمامی افرادی که کار تخصصی و اجرایی داشته‌اند با ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مخالف هستند، گفت: تجربیات گذشته ادغام‌ها در کشور نتایج مثبتی را گویا نیست و بر این اساس نمایندگان مجلس با تصمیم دولت مبنی بر ادغام وزارت ارتباطات مخالفت دارند.
وی گفت: ادغام صورت گرفته در وزارت صنعت و بازرگانی و ایجاد وزارت صنعت معدن و تجارت باعث رکود صنعت کشور شده و امور تجارت براین وزارت‌خانه حاکم شده است. در همین حال با ادغام وزارت‌خانه‌های مسکن و راه و ایجاد وزارت راه و شهرسازی، موضوع مسکن بر امور راه حاکم شده و به نوعی مباحث اصلی در کشور به حاشیه رفته است، بر این اساس نتایج ادغام‌های صورت گرفته طی یک سال اخیر نشان می‌دهد که به دلیل نبود کار کارشناسی، کشور در یک سال گذشته خسارت‌های بسیاری را از این محل متحمل شده است.
وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ادغام وزارت‌خانه‌های جهاد سازندگی و کشاورزی و ایجاد وزارت‌خانه جهاد کشاورزی گفت: در این ادغام نیز سازندگی در کشور از بین رفت و بسیاری از مردم در روستاها از خدمات جهاد سازندگی محروم شدند.سلیمانی با تاکید بر اینکه این نوع ادغام‌ها برخی از بخش‌ها را ناکارآمد می‌کند، گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات بخشی کاملا تخصصی بوده و تاثیرگذاری آن به عنوان پیشران توسعه هر کشور بسیار بالاست. بر این اساس ادغام این وزارت‌خانه در وزارت‌خانه‌ای مانند راه، کل توسعه کشور را دچار اختلال می‌کند.
رییس کمیته فناوری‌های نوین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جامعه بشری به سمت جامعه دانایی محور در حرکت است، گفت: هرگونه خلل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
وی با اشاره به تبعات حاصل از ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بدون بررسی‌های کارشناسی افزود: ادغام وزارت ارتباطات یکپارچگی سیستم ارتباطی کشور را بهم می‌زند و به حاکمیت فضای فرکانسی که به نوعی در شرایط حاضر به مثابه حاکمیت سرزمین می‌ماند خدشه وارد می‌کند.
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت نهم، هم‌اکنون و براساس اعلام اتحادیه جهانی مخابرات بالغ بر 120 کشور جهان وزارت ارتباطات مستقل دارند و ادغام وزارت ارتباطات با وزارت‌خانه‌ای مانند راه و شهرسازی از پایه نادرست است.
 وزارت‌خانه راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات سنخیتی با هم ندارند
رییس مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته در نشست خبری خود با بیان اینکه امروز بیش از هر زمانی نیازمند توجه به مسایل اقتصادی هستیم، گفت: وزارت‌خانه راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات سنخیتی با هم ندارند و ما این ادغام را به صلاح نمی‌دانیم.علی لاریجانی، در ارزیابی از تغییرات اخیر کابینه گفت:‌ علاقه‌ای به اظهارنظر در این امور ندارم؛ به ویژه پس از اظهارات اخیر مقام معظم رهبری درباره عدم اظهارنظر روسای قوا نسبت به یکدیگر در رسانه‌ها.
نماینده مردم قم در عین حال از مخالفتش با ادغام وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات سخن گفت و افزود: ابقای وزیر برای یک وزارت‌خانه باید از طریق قانون و توسط مجلس انجام شود و مجلس باید در این باره تصمیم‌گیری کند. ولی اصالتا این دو وزارت‌خانه با یکدیگر نسبتی ندارند و بنده موافق این ادغام نیستم.
 تقی‌پور به دلیل طرح مباحث تخصصی عزل شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه همان ادغام وزارت راه و مسکن نیز اشتباه بزرگی بود، گفت: این نامطلوب است که یک مدیر بخواهد مجمع تشکیلاتی خود را متناسب با نگاه انتخاباتی به هم متصل کند.
جعفر قادری درباره زمزمه‌های ادغام وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات و تصمیمات دولت در این‌باره گفت: مجلس شورای اسلامی کاملا با این موضوع مخالف است. ما معتقدیم همان ادغام وزارت راه و مسکن نیز اشتباه بزرگی بود که انجام دادیم و متاسفانه هم‌اکنون وزارت راه و شهرسازی تنها به «وزارت‌خانه مسکن مهر» تبدیل شده است.
وی افزود: هم‌اکنون و پس از ادغام دو وزارت‌خانه راه و مسکن، اغلب فعالیت‌های مربوط به بخش راه‌آهن و راه‌سازی با مشکل مواجه شده و یا در آینده نزدیک دچار مشکل خواهد شد.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اعتقاد اغلب نمایندگان مجلس و اینجانب این است که ادغام وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات کاملا غیرتخصصی و با هدف خاص صورت گرفته است و مجلس چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.
قادری در پاسخ به این گفته که در برخی از کشورها بخش حمل و نقل و بخش ارتباطات در قالب یک وزارت‌خانه مدیریت می‌شوند، گفت: در تمام دنیا فعالیت‌های یک مدیر منطقی و تخصصی است و کارها مثل ایران متکی به شخص نیست اما در ایران اگر وزیری اظهارنظری تخصصی در حوزه خود داشت بلافاصله بدون اطلاع خودش حکم وی را لغو می‌کنند و کسی دیگر را سرپرست وزارت‌خانه قرار می‌دهند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود:‌ بسیاری از قوانین در دنیا وجود دارد که در ایران مصداق ندارد.این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد: بهتر است افراد بتوانند تا حدی حداقل همدیگر را تحمل کنند و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای منافع نظام و مردم گام بردارند نه اینکه اگر وزیری از نگاه تخصصی خودش موضوعی را مطرح و از هدف تخصصی خود دفاع کرد، بلافاصله عزل شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: نباید مجموعه نگاه‌های انتخاباتی در این عرصه برای تصمیمات تخصصی وجود داشته باشند.
این نماینده مجلس یادآور شد: این نامطلوب است که یک مدیر بخواهد مجمع تشکیلاتی خود را متناسب با نگاه انتخاباتی به هم متصل کند تا با نگرش اهداف انتخاباتی خود، بهتر بتواند مجموعه را کنترل کرده و از صندوق‌های رای آنچه را که خود می‌خواهد بیرون آورد.عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: قطعا مجلس با چنین ادغام‌هایی که با هدفی خاص انجام می‌شود مخالف است و تمام تلاش خود را به کار می‌بریم تا این کار انجام نشود.
گفتنی است، محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور و رییس شورای عالی فضای مجازی کشور شنبه شب طی حکمی رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را از سمتش برکنار و علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی را به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات منصوب کرد. وزیر راه و شهرسازی و سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز روز گذشته در مجلس اعلام کرد که وزارت ارتباطات، راه و مسکن و یک وزارت‌خانه دیگر با هم ادغام و وزات امور زیربنایی تشکیل می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :