آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189366
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1395 11:17
تعداد بازدید : 540

هوش مصنوعی مراکز داده را خنک می کند

مراکز داده همیشه به مصرف انرژی زیاد مشهور هستند؛ اما اکنون به نظر می رسد گوگل برای کاهش شدت این مشکل به راه حلی جدید دست یافته باشد.

ایتنا- غول جست وجوی اینترنتی در طی چند ماه گذشته به منظور کنترل بخش های مشخصی از مراکز داده و جهت کمک بیشتر به محیط زیست، برای خنک کردن مزارع سرور خود از هوش مصنوعی شرکت DeepMind استفاده می کند. 
گفتنی است گوگل دو سال پیش، شرکت بریتانیایی دیپ مایند را با قیمت ۶۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. شهرت و قدرت شرکت مذکور، بیشتر به دلیل توسعه فناوری هوش مصنوعی است که می تواند حتی با بهترین شرکت سازنده بازی ها، یعنی شرکت Go نیز مقابله کند.
اگرچه شرکت دیپ مایند روی پروژه هایی برای شرکت های بهداشتی و درمانی در بریتانیا کار کرده است؛ اما تا همین اواخر برای گوگل سودآوری چندانی به همراه نداشت.
به گفته ریچ ایوانز، مهندس پژوهشگر در دیپ مایند و جیم گائو، مهندس مراکز داده در گوگل، استفاده از هوش مصنوعی، گامی بزرگ و رو به جلو است که می تواند منجر به کاهش مصرف انرژی در مراکز داده شود.
بنابر گزارش موسسه GreenPeace که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، مصرف انرژی در مراکز داده با سرعتی که دارد، در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۲ درصد از مصرف برق در سراسر جهان را به خود اختصاص خواهد داد و گفته می شود برخی از بزرگ ترین شرکت های فناوری جهان ازجمله اپل، آمازون و گوگل دارای عظیم ترین مراکز داده هستند.
تاکنون سامانه هوش مصنوعی شرکت دیپ مایند برای کاهش مصرف انرژی واحدهای سردکننده در مرکز داده گوگل استفاده می شده است تا از گرمایش بیش از حد سرورهای این شرکت پیشگیری کند.
گفته می شود مصرف انرژی این سردکننده ها تاکنون ۴۰ درصد کاهش داشته و گوگل اعلام کرده است این امر کمک کرده تا مصرف توان در یکی از بزرگ ترین مراکز داده های این شرکت، ۱۵ درصد اثربخش تر و به حد بهینه نزدیک تر شود.
مصرف توان بهینه عبارت است از نسبت کل انرژی ساختمان مورداستفاده توسط تجهیزاتی همچون پمپ ها، چیلرها و برج های خنک کننده، به انرژی مورد استفاده توسط تجهیزات فناوری اطلاعات مانند سرورهای گوگل. گفته می شود گوگل از هوش مصنوعی دیپ مایند در بخش های دیگر زیرساخت مرکز داده های خود نیز استفاده خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :