آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189341
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1395 10:30
تعداد بازدید : 810

وزیر ارتباطات به گمانه زنی ها و انتقادات پایان داد

نه با مسترکارت مذاکره شده نه با تلگرام

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته به اراک سفر کرد تا با حضور در شورای اداری استان، هم مشکلات این منطقه را بشنود و هم دستاوردهای دولت تدبیر و امید را بازگو کند. واعظی همچنین در جمع خبرنگاران اراکی حضور یافت و در پاسخ به درخواست آنها برای اعلام خبر خوش وعده داد که تمام روستاهای بالای 15 خانوار در این دولت به اینترنت پرسرعت متصل شوند. سکانس آخر سفر به اراک هم، یک بازنشسته مخابرات و یک کارمند شرکت پست بود که به امید گشایشی، نامه های شان را به تیم همراه وزیر تحویل دادند.

 آغاز به کار، بدون افتتاحیه
فناوران- بخشی از دستاوردهای وزارت ارتباطات در استان مرکزی در سفر محمود واعظی معرفی و آغاز به کار کرد؛ اما قرار شد افتتاح رسمی این پروژه ها با حضور رییس جمهور و در ظرف یکی دو هفته آینده 
صورت بگیرد.
پنجره واحد خدمات الکترونیکی استان مرکزی از جمله این دستاوردها بود.  این سامانه دارای بیش از یک هزار فرآیند تعریف شده است و 80 دستگاه اجرایی در سطح استان خدمات خود را از این طریق ارایه می کنند. با استفاده از این سامانه، دیگر برای خدمات گیرنده تفاوتی ندارد که به کدام دستگاه مراجعه کند و کافی است به مکان مشخص در درگاه رفته و دیگر درگیر فرآیندها یا دستگاه های پشت صحنه برای دریافت خدمت نمی شود؛ دنتیجه متقاضی از مراجعه به واحدها یا ادارات متعدد بی نیاز است. دولت هم با استفاده از این سامانه به داده های ذخیره شده در بانک های اطلاعاتی خود اتکا می کند.
مرکر تخصصی آپا در دانشگاه اراک نیز دیگر اقدام دولت در استان مرکزی است. این مرکز برای استفاده از توانمندی متخصصان داخلی درجهت مقابله با تهدیدات سایبری بنا شده است. همچنین مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فاوای استان مرکزی نیز راه اندازی شد.
 آمار و ارقام وزیر در شورای اداری استان
وزیر ارتباطات در شورای اداری استان مرکزی گفت: از ابتدای دولت نگاه مان به این استان ویژه بوده است؛ چراکه استان مرکزی یک منطقه اقتصادی و صنعتی و مولد است. به همین دلیل برنامه ریزی های زیادی برای توسعه زیرساخت استان انجام شده است که نمونه آن افزایش پهنای باند اینترنت استان به شش، تلفن دار شدن  ١٠٨١ روستا و دسترسی ٢٥٧ روستا به شبکه اینترنت پرسرعت است. واعظی با بیان اینکه 323 روستا نیز تا 3 ماه دیگر در استان مرکزی دارای اینترنت می شوند، گفت: این در حالی است که در زمان آغاز به کار دولت یازدهم، هیچ روستایی در کشور اینترنت نداشت.
وزیر ارتباطات گفت:  تا پایان دولت یازدهم تلاش داریم تمام روستاهای بالای 15 خانوار را پوشش اینترنت پرسرعت داده و حدرد ٢هزار و ٩٠٠ کیلومتر فیبر نوری در بین شهرها بکشیم که این غیر از فیبری است که داخل شهرها انجام می شود.
وی گفت: تا پایان دولت نیز نسل سوم تلفن همراه در تمام استان و برای ٥ شهر نسل چهارم فعال می شود و ١٩٠٠ میلیارد ریال تا پایان دولت سرمایه‎گذاری می کنیم.
واعظی گفت: با توجه به وجود دانشگاه های معتبر و فارغ‎التحصیلان حوزه ICT  در استان می توان شرکت های دانش‎بنیان ایجاد کرد یا با ایجاد کنسرسیوم با شرکت های سایر استان ها و تهران موجبات اشتغال بیشتر این استان را در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم کرد.
 وعده ارزانی دوباره پهنای باند داخلی
وزیر ارتباطات همچنین در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال فناوران گفت: کار گسترده ای در دو سال گذشته برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات انجام شد و زیرساخت های این شبکه به وجود آمد. وی افزود: پهنای باند داخل از 624 گیگابیت به 4 هزار گیگابیت افزایش یافته و امیدواریم تا پایان دولت به 10 هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش یابد.
واعظی با بیان اینکه پهنای باند داخل از خارج جدا شده است، گفت: تولید محتوای داخل یکی از برنامه های جدی دولت است و با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، مردم محتوای داخلی را با کیفیت بالا و تعرفه پایین دریافت خواهند کرد. وزیر ارتباطات همچنین وعده داد: پهنای باند داخل تا پایان سال باز هم ارزان می شود. واعظی درباره حواشی به وجود آمده درباره ورود مسترکارت به ایران و تکذیب این موضوع از سوی سخنگوی این شرکت گفت: شرکت پست اصلا اسمی از مسترکارت نیاورده است و کلا صحبت از ویژن کارت است؛ درنتیجه هیچ مذاکره ای برای ورود مسترکارت به ایران صورت نگرفته است. وی درباره ورود سرورهای تلگرام به ایران نیز گفت: نمی دانم این اطلاعات از کجا می آید. یک نفر دیتاسنتر بزرگی درست کرده و گفته است: آمادگی داریم میزبان بخشی از سرورهای تلگرام باشیم. در این خصوص هیچ مذاکره قطعی صورت نگرفته است.
وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ نیز گفت: دولت بنایش بر این است که دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و حفظ حقوق شهروندی رعایت شود. به همین دلیل نمی خواهیم یک سایت را به دلیل 10 درصد محتوای نامناسب، کلا فیلتر کنیم. به همین دلیل فیلترینگ هوشمند را بنا کردیم و اکنون این پروژه با همکاری 14 دانشگاه و پژوهشگاه در حال پیگیری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :