آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189287
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1395 11:39
تعداد بازدید : 1167

ده نکته درباره جنجال توییتری بهاره رهنما

شبنم کهن چی- حضور افراد صاحب نام در هر پیشه و جایگاهی در شبکه های اجتماعی برای کاربران جالب است. آنها با رصد این افراد در شبکه های اجتماعی شیوه تعامل و طرز تفکرشان را سبک سنگین می کنند و دوست دارند با جمع آوری اطلاعات پراکنده ای که آنها در مورد زندگی و کار خود منتشر می کنند، پازل شخصیت شان را کامل کنند. از سر گرفتن فعالیت بهاره رهنما (بازیگر) در توییتر از اواسط هفته گذشته با جنجال های زیادی همراه بوده. نه به خاطر بازگشت دوباره اش به توییتر بلکه شیوه تعامل و ادبیات این هنرمند بود که جنجال ساخت. بهاره رهنما که بیش از 40 هزار دنبال کننده دارد بعد از ارسال یک توییت ناگهان در صدر توجه کاربران فارسی توییتر قرار گرفت: «من اگر مرد بودم به موجودی مثل زن، با اينهمه تغيیرات هورموني پرنوسان ممكن بود دل ببندم اما هرگز اعتماد نمي كردم». کاربران بسیاری به سرعت در مقابل وی به انتقاد و اعتراض برخاستند که البته ادبیات برخی از آنها نیز مناسب نبود. بهاره رهنما هم که اصرار داشت این توییت بخشی از نمایشنامه اش هست و منظور او فقط از نظر احساسی بود شروع به بحث و مجادله با کاربران کرد. برخی از کاربران نیز شروع به انتقاد کردن از معترضان کردند. عده ای هم به دفاع از بهاره رهنما پرداختند. جمعیت زیادی هم بدون اینکه وارد گفت وگو با این چهار جبهه (بهاره رهنما، معترضان، منتقدان به معترضان و طرفداران) شوند شروع به اظهار نظر کردند که در ادبیات توییتری به این رفتار «توییت هوایی» گفته می شود. شیوه برخورد کاربران با بهاره رهنما و واکنش بهاره رهنما به رفتار کاربران نمونه خوبی برای تذکر چند نکته است:

1- در هر جایگاهی که هستیم؛ یک فرد مشهور یا یک فرد معمولی، بی عجله تلاش کنیم توییت هایمان بدون ابهام و منعکس کننده منظور واقعی ما باشد.
2- در واکنش نشان دادن به دیگران مکث کرده و ادبیاتی مناسب شخصیت خود انتخاب کنیم.
3- به یاد داشته باشیم همانطور که شبکه های اجتماعی، راهی برای برقراری ارتباطی بی واسطه با افراد هستند، راهی برای شناخت بی روتوش تبلیغاتی، نمایشی و رسانه ای افراد نیز هست. 
4- فراموش نکنیم هر فردی فارغ از جایگاه اجتماعی که دارد ممکن است اشتباه کند، پس دیگران را به خاطر اشتباه شان تحقیر نکنیم و اگر اشتباه کردیم نیز به جای دفاع از خویش راه مناسب برای تصحیح و توضیح پیدا کنیم.
5- بیاموزیم حمله، چه به خودی چه به غیر خودی، تنها راه نشان دادن مخالفت و اعتراض نیست بلکه بدترین راه است.
6- بدانیم هر کدام از ما به فراخور جایگاه اجتماعی مان، دارای مسوولیت اجتماعی در مقابل شیوه صحبت کردن و تعامل با دیگران هستیم، پس کفه ها را میزان کنیم.
7- پیش از آغاز فعالیت در شبکه های اجتماعی و انتشار نظرات و اعتقادات مان، فضا و آداب هر شبکه اجتماعی را بشناسیم.
8- به جای سرلوحه قرار دادن «از هر دست بدی از همون دست می گیری» یا «با هر کس همانطور باش که با تو هست» یا «چیزی که عوض داره گله نداره»، تلاش کنیم الگوی بهتری به دیگران معرفی کنیم: صبر و متانت.
9- پیش از پیوستن به کمپین بلاک کردن افرادی که فحاشی می کنند و استفاده از هشتگ من فحش نمی دهم و انتقاد از مهاجمان به صفحه افراد در اینستاگرام و فیس بوک، کلمات خودمان را غربال کنیم.
و دست آخر اینکه، هیچ وقت یک توییتری را تحریک نکنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :