آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189268
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1395 11:17
تعداد بازدید : 611

معرفی 30 ایده برتر جایزه اختراعات ایران به سرمایه‎گذاران

جایزه بزرگ اختراعات ایران در راستای تجاری سازی ایده ها در مرحله داوری نهایی 30 ایده برتر را به سرمایه گذاران معرفی می کند.

فناوران- رویداد جایزه بزرگ اختراعات که طی سه روز در مرکز پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها) با حضور مخترعان و داوران در حوزه تجاری سازی ایده ها برگزار می شود، از فردا قضاوت در مورد 389 اختراع نهایی را آغاز می کند.
پیمان سرحدی دبیر رویداد جایزه بزرگ اختراعات در نشست خبری که در سالن مرکز آموزش شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها) برگزار شد، با بیان اینکه دبیرخانه دایمی این رویداد از آذرماه سال 93 با یک تیم 40 نفره از نخبگان حوزه فناوری از دانشگاه های مختلف آغاز به کار کرد، گفت: این دبیرخانه روی پروژه تجاری سازی فناوری در کشورهای در حال توسعه فعالیت کرد و هیات علمی و داوری 400 نفره از تمام دانشگاه های کشور را تشکیل داد.
وی افزود: 1800 نفر در این رویداد ثبت نام اولیه انجام دادند که 1129 نفر اختراعات خود را ارسال کردند، از این تعداد 749 نفر به مرحله بعد رسیدند که در مرحله پایانی نیز 389 اختراع با حضور 120 داور در حوزه تجاری سازی و مالی مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.
سرحدی با بیان اینکه ساختاری را فراهم کردیم تا از ایده نخبگان به نحو احسن استفاده شود و در این راستا با سازمان های زیادی همکاری کردیم، ادامه داد: در سه حوزه اصالت علمی و تجاری سازی و بازرگانی داوری ها انجام می شود که در نهایت 30 اختراع به مرحله تجاری سازی می رسد و به سرمایه گذاران معرفی می شود.
به گفته سرحدی تولید و فروش اختراعات و فناوری به روش نوین آکواریوم فناوری یک سازوکار جدید برای تجاری سازی اختراعات در کشورهای در حال توسعه است که در واقع مدلی بومی در این زمینه محسوب می شود.
وی با بیان اینکه با توجه به شبکه سازی های انجام  شده در دانشگاه های خارج از کشور استقبال خوبی از سوی دانشجویان خارج از ایران شده است، گفت: از کشورهایی مانند سوئد، سوئیس، کانادا، آمریکا، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، مالزی، کره جنوبی و سنگاپور برای حضور در این رویداد ثبت نام کرده اند.
وی همچنین با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه در حوزه فناوری آسیب زیادی به مخترعان می زند، گفت: برای جلوگیری از هرگونه آسیب رسیدن به حقوق مالکیت فکری مخترعان این رویداد را به صورت کاملا امنیتی برگزار می کنیم که حتی در این زمینه با داوران و مخترعان قرارداد حقوقی منعقد کرده ایم.
به گفته سرحدی کشور ما در زمینه ثبت اختراعات بین المللی چندان توانمند نبوده، به گونه ای که 85 هزار اختراع داخلی ثبت شده داریم؛ ولی از این تعداد کمتر از 50 اختراع در حوزه بین الملل به ثبت رسیده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :