آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189263
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1395 11:15
تعداد بازدید : 692

نظرسنجی طرح پیشنهادی دولت آمریکا برای مسافران این کشور تا دوشنبه

نقض حریم خصوصی برای ورود به آمریکا

بر اساس طرح پیشنهادی جدید در آمریکا، مسافرانی که وارد این کشور می شوند باید اطلاعات مربوط به فعالیت در شبکه های اجتماعی خود را ثبت کنند.

فناوران- بر اساس طرحی که دولت آمریکا برای نظرسنجی عمومی ارایه کرده است، مسافران ورودی به این کشور ملزم به پرکردن پرسشنامه گمرک این کشور خواهند شد که غیر از مشخصات فردی، مدت زمان اقامت و اطلاعاتی از این قبیل از مسافران خواسته می شود وضعیت عضویت در شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک و اینستاگرام را اعلام کرده و اطلاعاتی مانند نام کاربری خود را ثبت کنند.  این طرح برای دریافت نظرات عمومی در سایت فدرال آمریکا در دسترس قرار گرفته است https://goo.gl/YyWUXE و مردم می توانند تا روز دوشنبه 22 اوت نظر خود را در این باره اعلام کنند. نظراتی که تا به حال برای این طرح ثبت شده همه مخالف با اجرای چنین طرحی است.  برخی از کسانی که روی این طرح نظر گذاشته اند اعلام کرده اند این اقدام مصداق از بین بردن آزادی بیان است. آنها گفته اند «ما حق داریم هر چه فکر می کنیم و می خواهیم را در شبکه های اجتماعی منتشر کنیم! اینجا آمریکاست نه کره شمالی یا چین». بسیاری از آمریکایی ها نیز این کار را موجب هدر دادن منابع مالی و نیروی انسانی گمرک دانسته اند. برخی از آنها معتقدند این کار نقض حریم خصوصی افراد است و گفته اند: «آیا می خواهید به مسافران آمریکا بگویید به دنبال نقض حقوق بشر هستید؟». برخی از آمریکایی ها که دارای همسران خارجی هستند نیز نسبت به این طرح انتقاد کرده و خواستار عدم اجرای آن شده اند.
دویچه وله گزارش کرده که تنظیم کنندگان این طرح اعلام کرده اند جمع آوری داده های اینترنتی افراد به رهگیری تروریست ها و جلوگیری از ورود آن ها به آمریکا  و پیشگیری از عملیات تروریستی کمک خواهد کرد. اما فعالان آزادی اینترنت معتقدند این طرح فقط برای کنترل هر چه بیشتر مردم در فضای مجازی تحت عنوان مبارزه با تروریسم اجرا خواهد شد.  هر چند اعلام شده ارایه اطلاعات در مورد فعالیت در شبکه های اجتماعی اختیاری خواهد بود اما مردم آمریکا فکر می کنند اجرای این طرح به وجهه این کشور آسیب می زند و مانند این است که آمریکا اعلام کند: سفر تفریحی در قبال تفتیش عقاید! از سوی دیگر عده ای منتقد می گویند کسانی که قصد اقدامات تروریستی داشته باشند هیچ گاه به اختیار اطلاعات مربوط به فعالیت های خود در شبکه های اجتماعی را در بدو ورود خود به این کشور در اختیار دولت آمریکا قرار نمی دهند. 
پیش از این نیز نهادهای امنیتی داخلی آمریکا از جمله وزارت امنیت داخلی، اعلام کرده بودند که چهار طرح آزمایشی برای بررسی فعالیت مسافران ورودی این کشور در شبکه های اجتماعی را تدوین می کنند. شاید این یکی از همان چهار طرح است.
مرکز دموکراسی و تکنولوژی CDT  که چندین دفتر در آمریکا و اروپا دارد و به صورت بین المللی در راستای حفظ حقوق بشر در فضای مجازی فعالیت می کند، یکی از سازمان هایی است که نگرانی خود را نسبت به تصویب این طرح اعلام کرده است. مسوولان این مرکز در سایت خود http://cdt.org از مردم خواسته اند در مهلت باقی مانده، مخالفت خود را با این طرح اعلام کنند. مرکز دموکراسی و تکنولوژی گزارشی منتشر و ابراز نگرانی کرده که با اجرای این طرح افراد ملزم خواهند شد حتی اسامی کاربری خود در اپلیکیشن های پیام رسان را نیز با دولت آمریکا به اشتراک بگذارند. این سازمان بخصوص به مسلمانان، فعالان اجتماعی سیاسی و روزنامه نگاران هشدار داده که احتمال دارد در رابطه با فعالیت ها یا ابراز عقیده در شبکه های اجتماعی مورد سوال قرار بگیرند. این مرکز اعلام کرده تبعات این طرح تنها شامل حال خارجی هایی که قصد ورود به خاک آمریکا دارند نمی شود، بلکه آن دسته از شهروندان آمریکا هم که دوست یا خانواده خارج از آمریکا دارند را نیز هدف قرار می دهد. 
فعالان آزادی اینترنت معتقدند که سفر به آمریکا نباید به معنای بررسی اعتقادات و سلایق افراد از طریق جستجو در فعالیت های آنلاین آن ها باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :