آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189250
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1395 11:2
تعداد بازدید : 636

بانک مرکزی، کند، منفعل یا ...؟

علی شمیرانی- تقریبا 5 سالی می شود که کدهای دستور پرداخت موبایلی یا همان USSD ها در ایران پا گرفته اند و شرکت های بزرگ و کوچک زیادی نیز وارد این حوزه از پرداخت ها شده اند. در این زمینه رقابت گسترده ای نیز شکل گرفت و بخشی از این شرکت ها به همان سبک تبلیغات شامپو و پفک با آواز و آهنگ خوانی تلاش کردند تا کاربران زیادی را از طریق رسانه ملی جذب خود کنند!

امروز مشخص نیست ارزش کل سرمایه گذاری و مخارجی که صرف جا انداختن کدهای مذکور در ایران شده چقدر است، اما سال ها پس از این همه تبلیغات شبانه روزی در رسانه ملی به یکباره بانک مرکزی کشور به عنوان رگولاتور صنعت بانک وارد عمل شده و به علت آنچه ناامنی این کدها خوانده خواستار جمع کردن بساط عرضه کنندگان کدهای مذکور تا مهرماه سال جاری شده است.
موضوع دفاع از کدهای مذکور و فعالان این عرصه نیست، مساله طرز عمل کردن بانک مرکزی است. اگر سرویس های مذکور ناامن هستند که خب باید جمع یا اصلاح شوند ولی حالا چرا؟
در زمینه پول مجازی نیز حرف و حدیث هایی در دنیا مطرح است و شاید فردا روزی یکی از این پول های رایج مجازی در داخل کشور نیز مورد استفاده قرار گیرند. موضع بانک مرکزی در این مورد اما هنوز روشن نیست.
فارغ از این موارد این روزها در فضای مجازی کشور، شبکه پرداختی به کمک اپلیکیشن های مختلف به سرعتی قارچ گونه در حال شکل گیری است که مشخص نیست اصلا بانک مرکزی در جریان این اکوسیستم جدید مالی و پرداختی قرار دارد یا نه؟
هفته گذشته هم خبر رسید شرکت پست و وزارت ارتباطات وارد کار کارت های بین المللی بانکی و پرداخت شده اند و آنطور که اصرار دارند بگویند، "مسترکارت را به ایران آورده اند". از اول هفته قبل نیز تمام نگاه ها به سمت بانک مرکزی بود که با وجود هیاهوی گسترده در رسانه ها، شبکه های اجتماعی، پیام رسان های موبایلی و پرسش ها و ابهامات فراوان، به مسوولیت قانونی خود عمل کرده و چیزی بگوید. 
بانک مرکزی اما همچنان سکوت کرد! موضوع اینجاست که دنیای امروز به واسطه فضای مجازی اقتضائاتی دارد که گاه یک هفته تعلل هم می تواند میلیون ها و گاه میلیاردها تومان پول و سرمایه مردم کشور را به دردسر بیندازد. پس در دنیای جدید، بانک مرکزی نیز باید واکنش های سریع تر و بهنگامی داشته باشد. 
اگر امروز یک شرکت نوظهور مدعی ارایه خدمات بین الملل شود و بانک مرکزی سرعت و قاطعیت لازم برای ساماندهی به این فضا را نداشته باشد، فردا بسیار دیر است و شاید ده ها سایت و وبلاگ هم مدعی ارایه خدمات مشابه شوند و کشور با یک آشوب و نابسامانی مالی مواجه شود.
در نهایت این که پرسش کلیدی و بسیار تعیین کننده این است که بانک مرکزی در قبال رویدادهایی از جنس آنچه ذکر شد، کند است، منفعل است یا اصولا بی خبر؟ و پرواضح است که هر کدام از این پاسخ ها می تواند از زمین تا آسمان اوضاع را متفاوت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :