آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189249
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1395 11:0
تعداد بازدید : 675

پهپادهای خودران مسافر می زنند

ایرباس در صدد ساخت یک هواپیمای خودران است که بتواند راه حلی برای شهرهای شلوغ باشد.

GizMag- ازدحام جمعیت شهرها و تراکم خودروها در خیابان ها یکی از معضلات شهرنشینی در سال های اخیر به شمار می رود. اما برخی کمپانی ها با راه حل هایی تلاش می کنند با این پدیده مقابله کنند. در این میان، خودروهای شخصی پرنده یکی از آرزوهایی است که هنوز دست نیافتنی به نظر می رسد.
اما در این میان، شرکت ایرباس به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد تا سال های آینده هواپیمای حمل و نقل خودران خود را عرضه کند که راه حلی برای فرار از ترافیک زمینی محسوب می شود. این شرکت تلاش می کند تا یک دهه آینده این محصول را روانه بازار کند.
ایرباس نخستین شرکتی نیست که قدم در ساخت وسایل حمل و نقل هوایی می گذارد. کمپانی «جابی» در حال حاضر مشغول ساخت هواپیمای حمل و نقل به نام Ehang با 16 پروانه است و تاکسی پهپادی 184 Ehang را در «نوادا» مورد آزمایش قرار داده است. همچنین نخستین «ولوکوپتر» دارای سرنشین نیز در آوریل امسال ساخته شد.
ایده تولید تاکسی خودران با چند پروانه و پرواز آن بر فراز آسمان شاید در حال حاضر دور از ذهن باشد، اما مهندسان زیادی روی این پروژه کار می کنند تا بتوانند آن را به واقعیت بدل کنند.
جزییات این هواپیمای چند پروانه ای که در پایگاه نوآوری سیلیکون ولی ایرباس قرار است تولید شود، هنوز در قالب پروژه «واهانا» در دست اقدام است. مدیر اجرایی پروژه ایرباس معتقد است که فناوری های زیادی چون باتری، موتور و الکترونیک هوابرد در این راه مورد نیاز خواهد بود.
با وجود اینکه سخت افزارهای این پروژه آماده هستند، چیزی که باعث کاهش سرعت روند پروژه «هاوانا» شده، فناوری مشاهده و اجتناب از آن است. سیستم های قابل اطمینان به خودروها راه یافته اند و قرار است از آنها در هواپیمای خودران نیز به عنوان بزرگ ترین چالش موجود استفاده شود.
پروژه «هاوانا» هنوز مراحل ابتدایی خود را می گذراند. مهندسان این پروژه را در فوریه آغاز کردند و قرار است نخستین پرواز آزمایشی آن در پایان سال 2017 انجام شود. با وجود این که هنوز ابتدای راه این پروژه است، ایرباس امیدوار است که روزی مسافران زمینی بتوانند از این پهپاد خودران برای حمل و نقل استفاده کنند. به طور قطع ورود این وسیله حمل و نقل هوایی، انقلابی را در صنعت جابه جایی میلیون ها مسافر ایجاد خواهد کرد.
ایرباس با همکاری گروه های آلمانی و فرانسوی در حال ساخت CityAirbus با سبک هلیکوپتر برای جابه جایی مسافران است. این پهپاد خودران در ابتدا به کمک خلبان هدایت می شود و سپس به تنظیمات کنترل خودکار منتقل می شود.
هدف CityAirbus جابه جایی چند مسافر به طور همزمان است به طوری که هزینه ها کاهش می یابد. این پروژه ها شاید شبیه فیلم های تخیلی باشد، اما ایرباس اعلام کرده است که در آینده ای نزدیک این امر به واقعیت می رسد و شاهد پرواز پهپادها و هواپیماهای خودران در آسمان خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :