آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 189238
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1395 10:50
تعداد بازدید : 637

مهلت یک ماهه به فعالان بازار کامپیوتر

عضو اتحادیه نباشید، پلمب می شوید

گلایه فعالان بازار کامپیوتر از اتحادیه صنف فناوران رایانه در رابطه با عدم حمایت از تمام فعالان صنفی موضوعی قدیمی است؛ موضوعی که اتحادیه بارها در پاسخ به آن اعلام کرده است که دلیل آن، خودداری برخی از اعضای صنف از عضویت در اتحادیه است و اتحادیه نمی تواند از فروشندگانی که به عضویت اتحادیه در نیامده اند حمایت کند.

فناوران- فعالان صنفی بر این باورند که تنها پرداخت حق عضویت هدف اتحادیه است و مشاهده شده است که اعضای فروشگاهی اتحادیه از بی توجهی این سازمان به مشکلات اعضایش گله مند هستند. این در حالی است که سیدمهدی میرمهدی اعلام کرده است که اتحادیه در موارد بسیاری همچون مالیات از اعضای خود حمایت کرده است و این را وظیفه و هدف خود می داند. اما قادر به حمایت از فروشگاه های فاقد مجوز از این اتحادیه نیست.
حالا اتحادیه دوباره به فعالان صنفی اولتیماتوم داده و اعلام کرده است که آنها تا پایان شهریور ماه فرصت دارند مدارک خود را ارایه کنند و به عضویت این اتحادیه درآیند.
بر اساس اعلام اتحادیه صنف فناوران رایانه استان تهران، آن دسته از فعالان بازار کامپیوتر که به صورت حقیقی یا حقوقی مشغول به فعالیت هستند، باید بر اساس قانون نظام صنفی، به اتحادیه صنف فناوران رایانه مراجعه و پروانه کسب را در رسته مورد فعالیت خود دریافت کنند و تنها آن دسته از همکاران که مجوز فعالیت در رسته تولید نرم افزار از سازمان صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده اند نیازمند کسب مجوز از اتحادیه نیستند. در نتیجه برای تمکین به قانون، به فعالان صنفی که تاکنون اقدامی برای دریافت پروانه کسب و تشکیل پرونده از این اتحادیه نکرده اند اعلام می شود که تا پایان شهریور ماه مهلت دارند با در دست داشتن مدارک لازم به اتحادیه مراجعه و پروانه کسب در رسته مربوطه را دریافت کنند.
اتحادیه صنف فناوران رایانه همچنین اعلام کرده است که پس از مهلت اعلام شده و درصورت مراجعه بازرسان اتحادیه با واحدهای صنفی که دارای مجوز اتحادیه نباشند مطابق ماده 27 برخورد خواه شد و درنهایت واحد فروشگاهی یا شرکتی توسط اداره اماکن محترم نیروی انتظامی پلمپ می شود. 
رییس اتحادیه فناوران صنف رایانه اعلام کرده است: اتحادیه به منزله خانه صنف است و تمام فعالان این حوزه باید در این اتحادیه مجوز فعالیت داشته باشند و بدیهی است عدم عضویت افراد باعث زایل شدن حقوق سایر اعضای صنف خواهد شد.
در این رابطه برخی از فعالان بازار اعلام کرده اند که مجوز فعالیت از وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا سازمان هایی چون نظام صنفی رایانه ای را دارند و این مجوزها در حدی قدرتمند است که نیازی به اخذ مجوز از اتحادیه نباشد. گروهی نیز می گویند: هدف اتحادیه کسب حق عضویت است و فعالان بازار در شرایطی که بازار هیچ سودی ندارد نمی توانند از پس این هزینه ها برآیند. این درحالی است که بر اساس بررسی های صورت گرفته حق عضویت در اتحادیه صنف رایانه برای متراژهای کمتر از 30 متر مربع، در حدود 60 هزار تومان در سال و برای متراژهای بالاتر در حدود 80 هزار تومان در سال است که البته مبالغی نیز باید به حساب سازمان هایی چون، صندوق قرض الحسنه حمایت، مجمع امور صنفی، شورای اصناف کشور و وزارت صنعت و معدن و تجارت واریز شود.
 سیدمهدی میرمهدی در این زمینه می گوید: دریافت مجوز از هر نهاد یا اتحادیه دیگر به منزله بی نیازی از دریافت پروانه کسب این اتحادیه صنف فناوران رایانه ای نیست و هر فرد حقیقی و حقوقی که در یکی از 9 رسته اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران فعالیت می کند، باید از این اتحادیه پروانه کسب دریافت کند. همچنین در صورت جا به جایی واحد صنفی، باید برای دریافت با آدرس جدید اقدام شود.
بنا بر اعلام اتحادیه صنف فناوران رایانه، رسته های فعالیت اتحادیه فناوران شامل مواردی چون، فروشندگان و ارایه دهندگان خدمات اولیه رایانه، ماشین های اداری و لوازم مربوط به این حوزه، تولید، فروش و تعمیرات ماشین های اداری، رایانه و قطعات مربوط به این حوزه، دفاتر فروش ماشین های اداری و رایانه، دفاتر خدمات حضوری اینترنت (کافی نت)،  دفاتر تولید، فروش و تعمیرات ماشین های اداری، رایانه و قطعات مربوط به این حوزه، واحدهای فروش و تعمیر رایانه و ماشین های اداری،  واحدهای تولید و توزیع انواع نرم افزارهای آماده (غیرسفارشی)، دفاتر خدمات کامپیوتری به صورت اینترنتی (غیرحضوری) و خدمات نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :