آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1887
تاریخ انتشار : 17 مهر 1390 17:25
تعداد بازدید : 606

معرفي نرم افزاري که پيامک هاي فارسي را براي رانندگان مي خواند

«رسا» نرم افزار تبديل متن به گفتار فارسي است كه پيامک هاي رسيده به تلفن همراه از طريق اين برنامه براي رانندگان خوانده مي شود.

ايسنا- طراح نرم‌افزار رسا درباره ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار اظهار داشت: اين نرم‌افزار براي نخستين‌بار در دنيا ساخته شده است و مشابه خارجي ندارد. رسا در کشورهاي فارسي‌زبان مانند تاجيکستان و افغانستان و ايران قابليت استفاده دارد. البته مشابه آن به زبان‌هاي انگليسي، آلماني، فرانسه و اسپانيايي موجود است که دولت‌هاي آن کشورها از اين برنامه حمايت کرده‌اند؛ زيرا بحث جان انسان‌ها مطرح است. ما نيز اميدواريم دولت خدمتگزار ايران، ما را در شناساندن و عرضه آن در دنيا کمک کند. مهدي گلزارنيا افزود: همراه با سميه باقربيگي، طراحي و پياده‌سازي اين نرم‌افزار را برعهده داشتيم و بعد از دو سال کار تحقيقاتي، شرکت گيتي‌افروز تابان (گاتا) آن ‌را طراحي و توليد کرد. اين نرم‌افزار برروي تلفن‌هاي همراه با سيستم‌هاي عامل‌ symbian نصب مي‌شود و در آينده مي‌توان آن‌ را روي سيستم‌هاي آندرويیدی نيز نصب کرد. گلزارنیا درباره تحقيقي که در ديلي تلگراف به چاپ رسيده است، گفت: در اين مقاله نوشته شده است زماني‌ که پيامکي براي فردي مي‌آيد، ناخودآگاه ديد مرکزي راننده از جاده برروي تلفن همراهش مي‌رود. اين امر باعث مي‌شود که حواس راننده پرت شود؛ درصورتي‌که با نصب اين برنامه، حوادث رانندگي به‌صورت چشمگيري کاهش مي‌يابد.
 طراح رسا درباره تاييديه‌هاي اين برنامه گفت: اين برنامه، برگزيده جشنواره خوارزمي است که خلاقانه‌ترين اثر جشنواره‌هاي ديجيتال هم در سال‌هاي گذشته شناخته شد. همچنين از مرکز تحقيقات توان‌بخشي دانشگاه علوم پزشکي تهران تاييديه دارد. با توجه به پردازش‌هاي متني که روي اين نرم‌افزار انجام شده، تاييديه از گروه زبان‌شناسي دانشگاه علامه طباطبايي نيز داراست. بنا بر اعلام ستاد خبري نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال او يادآور شد: نابينايان و کم‌بينايان و حتي ناشنوايان بيشترين کاربران اين برنامه هستند. امسال، در پنجمين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال، عرضه و فروش اين برنامه را داريم. گلزارنیا قابليت‌هاي اين محصول را اين‌چنين برشمرد: پيامک‌ها با شش صداي متفاوت مردانه و زنانه و بچگانه خوانده مي‌شود. قابليت تنظيم سرعت و بلندي صداي خواننده را دارد و اگر فرد برنامه را در حالت رانندگي تنظيم کند، راننده بدون دست‌زدن به گوشي و در حالت گوشيِ قفل‌شده، پيامک خود‌به‌خود خوانده مي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :