آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188351
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 10:52
تعداد بازدید : 773

پیامدهای ابهامات طرح رجیستری پیش از اجرا

بازار کسادتر شد، موبایل گران تر

این روزها اوضاع بازار موبایل کشور بسیار نابسامان است. از طرفی مردم نمی دانند پس از اجرای طرح رجیستری چه اتفاقی می افتد و ابهاماتی که درباره فعال شدن یا نشدن گوشی ها وجود دارد، آنان را ترسانده است و از طرف دیگر نبود کالا در بازار و افزایش قیمت ها، بازار را به‎نوعی به کسادی کشانده است.

ساحره چمنی
بازار موبایل از سال 85 تاکنون اتفاقات زیادی را از سر گذرانده است. از بالا رفتن 56 درصدی تعرفه واردات گوشی به بهانه تولید که اثری جز افزایش قاچاق در بازار کشورمان را نداشت و سپس اجرای اولیه طرح رجیستری که به‎سرعت فعالان بازار راه های دور زدن آن را یافتند و طولی نکشید که به فراموشی سپرده شد و عادت کردیم به خرید گوشی های قاچاق؛ به‎طوری‎که به‎راحتی درباره وجود 90 و چنددرصدی بازار موبایل قاچاق صحبت می کنیم.
اما این بازار غیر از اجرای طرح رجیستری در طول 10 سال گذشته بارها با افزایش و کاهش تعرفه واردات دست‎وپنجه نرم کرده تا پارسال که دوباره زمزمه اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل در بازار پیچید و مسوولان هراز چندگاهی شاید به دلیل اینکه اجرای آن دوباره به فراموشی سپرده نشود، اظهارنظر جدیدی کردند و وعده هایی دادند که لااقل در طول یک سالی که گذشت، هیچ‎کدام از این وعده ها عملی نشده است.
با این حال از اوایل تابستان دوباره بحث رجیستری گوشی های موبایل داغ شد، از اعلام خبر اجرای نهایی طرح رجیستری تا تکذیب آن و اعلام اجرای آزمایشی و انتشار اخباری مبنی بر آماده نبودن زیرساخت های عملیات نهایی آن و نپذیرفتن مسوولیت اجرای آن از سوی وزارت ارتباطات و در پی آن پلمپ شدن فروشگاه های عرضه کننده گوشی های آیفون و سپس همزمان با اجرای آزمایشی طرح، کشف محموله بزرگی از قاچاق جلوی در اصلی علاءالدین و ثبت و ضبط کالای برخی از فروشگاه ها اتفاقاتی بود که در طول یکی دو هفته گذشته بازار موبایل تهران را درگیر کرده بود.
اما این موضوعات تبعاتی هم در پی داشت که مهم ترین آنها کلاهبرداری های اخیری است که برخی افراد سودجو به بهانه اجرای طرح انجام می دهند و هنوز اقدامی درجهت دستگیری و جلب این افراد صورت نگرفته است و درنهایت افزایش قیمت گوشی های موبایل و کم شدن جنس در بازار است.
از یک سو افرادی که قصد خرید گوشی دارند، دست نگه داشته اند؛ چراکه نمی دانند گوشی هایی که هم اکنون در بازار موجود است، قاچاق است یا نه و اینکه چگونه می توانند گوشی قاچاق را از گوشی غیرقاچاق تشخیص دهند و درصورتی‏که طرح رجیستری اعمال شود، چه اتفاقی خواهد افتاد. همین موضوع باعث کسادی بازار شده و مراکز خرید گوشی خالی از مشتری است. از سوی دیگر جنس در بازار کم شده و به این ترتیب قیمت گوشی بالا رفته است.
براساس گزارش بازاریان قیمت همه گوشی ها از 50 تا 150 هزار تومان افزایش یافته است و این افزایش قیمت برای گوشی های پرچمدار که قیمت بالاتری دارند، بیشتر است.
در این میان یک سری از گوشی ها ازجمله آیفون اپل کمیاب شده و درصورتی‎که مشتری مدل خاصی را جویا شود، قطعا با قیمت بسیار بالاتری از قیمت واقعی در اختیارش قرار می گیرد.
بعضی از گوشی ها ازجمله پرچمداران سامسونگ و سونی نیز این روزها به دلیل کمبود جنس در بازار با قیمت بسیار بالاتری معامله می شوند.
بر این اساس به نظر می رسد تا زمانی که نهادهای مجری طرح، ابهامات مربوط به رجیستری گوشی های موبایل را رفع نکنند، بازار نابسامان تر می شود و هر روز شاهد کلاهبرداری های بیشتری در بازار خواهیم بود.
در همین راستا رییس اتحادیه موبایل و لوازم صوتی و تصویری اعلام کرده که جلسه ای با حضور اعضای اتحادیه ها و دادستانی برای بررسی ابعاد طرح رجیستری گوشی موبایل و قاچاق این کالا تشکیل شده است.
ابراهیم درستی گفت: در این جلسه اتفاق نظر اعضای اتحادیه ها برای مبارزه با کالای قاچاق اعلام شد و تمامی اعضا معتقد بودند که مبارزه با کالای قاچاق باید در گلوگاه ها و پیش از رسیدن به واحدهای صنفی انجام شود تا آرامش در سطح بازار برهم نخورد.
وی ادامه داد: از گلوگاه ورود کالا تا بازار تهران هزار کیلومتر فاصله است و باید شرایطی که باعث می شود کالای قاچاق بدون مزاحمت این مسیر را طی کند و به بازار برسد، از بین برود.
درستی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق با از بین بردن انگیزه قاچاق حاصل می شود، گفت: در زمینه گوشی تلفن همراه تعرفه واردات یکی از انگیزه های قاچاق است که کاهش تعرفه می تواند این زمینه را از بین ببرد.
رییس اتحادیه موبایل و لوازم صوتی و تصویری همچنین اعلام کرد که چند محموله گوشی قاچاق در هفته های گذشته کشف شده است. وی گفت: در پی تصویب اقدامات مبارزه با قاچاق گوشی تلفن همراه چندین محموله تاکنون در استان های مختلف کشف شده که در این‎باره یک متهم که اقدام به توزیع گوشی های قاچاق با هولوگرام های قاچاق می کرد، نیز بازدداشت شده است و کشف چند کانتینر گوشی قاچاق نشان می دهد که این افراد خاطی برای نخستین بار به این کار اقدام نکرده اند و پیش از این نیز در واردات قاچاق تجربه داشته‎اند.
درستی نتایج برگزاری جلسات مشترک با حضور اصناف و دادستانی برای مبارزه با کالای قاچاق را مثبت ارزیابی کرد و گفت: طبق اعلام این جلسات قرار است ادامه دار باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :