آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188350
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 10:51
تعداد بازدید : 612

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور:

پیشرفت کشور در گروی ارتقای فرهنگ نرم‎افزار است

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: شرکت های دانش بنیان در سال گذشته رشد ۳ برابری نسبت به سال ۹۳ داشتند و پیش بینی می شود امسال نیز جهشی قابل توجه نسبت به سال پیش داشته باشند.


مهر- سورنا ستاری افزود: وقتی سرانه  GDP کشورمان از محل فناوری نسبت به بمبئی پرجمعیت بالاتر است، نفوذ تلفن ثابت کشور از کشوری چون آمریکا فراتر رفته است و بازاری بالای ۸۰ میلیارد دلاری در حوزه e-commerce در اختیار داریم، پس کشورمان دارای ظرفیت بالایی در حوزه فناوری به شمار می رود که این ظرفیت به دست مدیران جوان فعال در عرصه نوآوری و کارآفرینی محقق خواهد شد.
وی فعالیت خوب استارت آپ های کشورمان، دانشگاه ها و مراکز رشد و شتاب دهی را زمینه ساز توانمندسازی فعالان این عرصه دانست و  گفت: اکنون استارت آپ هایی داریم که در سال بیش از ۱۰ برابر بزرگ شده اند. سال ۹۵ جهش بالایی در شرکت های دانش بنیان خواهیم داشت.
ستاری درخصوص ایجاد مفاهیم جدید در اقتصاد کشور گفت: ما در کشورمان تاریخ پنج هزارساله در زمینه بازرگانی، فناوری، علم و غیره داشتیم. حال این پرسش ایجاد می شود که چرا امروزه به این حال افتاده‎ایم؟ چرا مانند گذشته نمی‎توانیم خالق باشیم؟ زیرا در گذشته دستگاه آموزشی زیست بوم حاکم بود.
وی ادامه داد: آن چیزی که پایه‎های اقتصاد مقاومتی را محکم می کند، زیست بوم است نه پول. اگر پول در این زمینه نقش اساسی را داشت، عربستان و امارات هفته ای یک نفر را همانند استیو جابز پرورش می داد. اگر تکیه کشوری بر منابع زیرزمینی باشد، هیچ‎وقت موفق نمی‎شود. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: به اعتقاد بنده پیشرفت های کشور باید تبدیل به ثروت شود. ما به تصمیم گیران این مملکت باید بفهمانیم که سرمایه اصلی مغز کودکان مان است نه نفت. ما تا فرهنگ نرم‎افزاری مملکت را تغییر ندهیم، پیشرفت 
نخواهیم کرد.
ستاری گفت: نهادهای حاکمیت باید بدانند در حوزه های نرم افزاری سرمایه گذاری کنند. ما از هر اقدامی حمایت می کنیم و همگان باید بدانند آینده اقتصاد کشور بر پایه علوم انسانی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :