آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188348
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 10:47
تعداد بازدید : 744

رونق بازار تجهیزات جانبی تقلبی

از فروشگاه های اینترنتی با احتیاط خرید کنید

عرضه کالاهای تقلبی به اسم اورجینال یا حتی تقلبی محض در بازار کامپیوتر، موضوعی عادی در بازار ایران است که با وجود تلاش های بسیاری که در سال های گذشته برای رفع یا حتی محدود کردن آن صورت گرفته ، اما به راحتی در بازار موجود بوده و خرید و فروش می شوند.


مریم عسگری
این درحالی است که براساس اعلام کارشناسان، این اقدام جرم است درحالی که در سایر کشورها کالاهای تقلبی مخفیانه به فروش می رسند، در بازار ایران بابت فروش این کالاهای تقلبی به خریدار گارانتی هم ارایه می شود.
با نگاهی اجمالی به بازارهای کامپیوتر صحت این ادعا روشن می شود.
به گفته کارشناسان، در حوزه کالاهای جانبی، تقلبی فروشی بیداد می کند و متاسفانه هیچ سازمانی بر این موضوع نظارت نمی کند. 
مهدی بکایی، کارشناس فروش شرکت لوتوس با تایید این موضوع می گوید: متاسفانه شرایط به صورتی است که وقتی یک نفر از سایر کشورها گذرش به بازارهای کامپیوتر ایران می افتد، از مشاهده عرضه آزادانه کالاهای تقلبی با این گستردگی در بازار شوکه می شود. به گفته وی، درحال حاضر حجم بزرگی از بازار تجهیزات جانبی موبایل و کامپیوتر را کالاهای تقلبی به خود اختصاص داده اند که فروشندگان با سوء استفاده از بی اطلاعی خریدار عرضه می کنند و از این طریق سود هنگفتی عایدشان می‎شود. به‎عنوان نمونه، آداپتور اوریجینال آیفون قیمتی حدود 120 هزار تومان دارد که در بازار ایران کمیاب بوده و در مقابل نمونه های تقلبی با قیمتی حدود 85 هزار تومان به اسم اوریجینال به فروش می رسد.
وی با بیان این موضوع که برخی از افراد سودجو پا را فراتر نهاده و جعبه کالاهایی مانند تبلت، گوشی موبایل و حتی نوت بوک و ساعت را باز کرده و کابل های اوریجینال را با کابل های تقلبی تعویض می کنند، می گوید: همه این اتفاق ها ناشی از بی اطلاعی خریدار و عدم نظارت بر بازار است؛ چراکه خریدار اصلا نمی داند جعبه اورجینال و بسته بندی کالا چگونه باید باشد و از کجا باید بداند که جعبه باز شده و کابل ها تقلبی است. 
وی می افزاید: این اتفاق درباره کالاهای دیگری نظیر هدفون نیز صورت می گیرد.؛ به‎عنوان مثال هدفون بیم اورجینال قیمتی حدود یک میلیون  و 200 هزار تومان دارد، درحالی که در بازار ایران نمونه های تقلبی با قیمتی حدود 150 هزار تومان به فروش می رسند و به خریداران بی اطلاع گفته می شود که هدفون اصل است و به علت قدیمی بودن قیمت کاهش یافته است.
وی با بیان این موضوع که فروشگاه های مجازی به دلیل اینکه ناچارند کالا را از فروشندگان یا واردکنندگان دیگر تامین کنند و خود واردکننده نیستند، می گوید: فروشگاه های مجازی هم در فروش کالاهای تقلبی و غیراورجینال فعال هستند و حتی ممکن است ندانند کالایی که می فروشند اورجینال نیست. به همین دلیل اتحادیه و سازمان های مربوطه باید بر این فروشگاه ها نیز نظارتی دقیق داشته باشند. 
در این زمینه یکی از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری می گوید: این موضوع که بسته‎بندی کالا باز می شود و کابل های غیراورجینال جایگزین نمونه های اورجینال می شوند، ادعای بزرگی است و این حرف ها فقط موجب می شود سخت گیری بر بازاری که روزهای سختی را می گذرانند، بیشتر شود.  این واردکننده که معتقد است خریداران علاقه مند به خرید کالای ارزان قیمت ولو تقلبی یا مرجوعی هستند، می گوید: شرایط بازار به صورتی است که کسی به اورجینال بودن و نبودن کالا فکر نمی کند و فقط می خواهد در این برهه زمانی برای رفع نیازش کالایی ارزان خریداری کند.
در مقابل گفته های این واردکننده گروهی از عرضه کنندگان کالاهای کامپیوتری که نامی آشنا در زمینه ارایه خدمات پس از فروش معتبر دارند، می گویند: متاسفانه برخی از فعالان بازار چنین سوء استفاده هایی از فضای بازار می کنند.
علی صالحی، یک فعال بازار در این زمینه می گوید: باید خریداران با تحقیق و بررسی برای خرید اقدام کنند و از شرکت های معتبر کالای موردنظر را خریداری کنند تا دچار مشکل نشوند.
اما مهدی بکایی در این زمینه می گوید: خریدار از همه جا بی خبر است و هر شرکتی کالاهای تقلبی به وی ارایه کند، متوجه نمی شود و شاید بهتر باشد مسوولین نظارتی همه‎جانبه بر بازار کامپیوتر داشته باشند و همگام با جلوگیری از عرضه کالاهای قاچاق، در مقابل عرضه کالاهای تقلبی به هر شکل مانع ایجاد کنند.
وی می افزاید: راه دیگر این است که سامانه ای راه اندازی شود و درباره کالاهای تقلبی به خریداران اطلاع‎رسانی شود؛ مثلا مشخصات کالای اورجینال را بگویند و مراکز خرید و فروش معتبر را معرفی کنند. وی با انتقاد از عملکرد اتحادیه در این زمینه می گوید: متاسفانه اتحادیه به درج ابلاغیه و اطلاعیه در وب‎سایت خود بسنده می کند به همین دلیل نیاز به سامانه ای برای اطلاع رسانی به خریداران بیش از پیش حس می شود.
کارشناسان نیز با تایید این موضوع می گویند: متاسفانه در شرایط فعلی مشکلات بازار کامپیوتر در حدی است که در مقابل هر مشکلی مانع ایجاد شود، مشکلی جدید ظاهر می شود. 
به گفته آنها، اما بحث عرضه کالاهای تقلبی بسیار مهم است و به نوعی ضایع شدن حق مصرف کننده است و باید سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده همانقدر که به بحث قاچاق اهمیت می دهد، به موضوع عرضه کالای بدون مارک یا تقلبی نیز توجه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :