آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188342
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 10:38
تعداد بازدید : 624

انتشار مصوبه رگولاتوری درباره اصلاح تعرفه خدمات تلفن ثابت مشخص کرد

محاسبه نرخ مکالمات تلفن ثابت دقیقه ای شد

مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره نرخ های جدید مکالمات تلفن ثابت پس از تصویب دولت منتشر شد.

فناوران- از نکات برجسته این مصوبه جدید، بازگشت شیوه محاسبات مکالمات مخابرات به دقیقه ای است. همچنین برای هر خط تلفن حداقل یک کارکرد در نظر گرفته شده است تا معضل خط تلفن های بی استفاده حل شود.
براساس این گزارش کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره 237 مورخ 22 خرداد 1395، با توجه به درخواست شرکت مخابرات ایران مبنی بر اصلاح تعرفه خدمات تلفن ثابت و به منظور توسعه و به روز رسانی خدمات این بخش، پیشنهاد سازمان درخصوص اصلاح مصوبه شماره 3 جلسه شماره 184 مورخ 25 اسفند 1392 درباره تعرفه های تلفن ثابت را بررسی و آن را به شرح زیر تصویب کرد: 
1- سقف هزینه اتصال یک خط تلفن ثابت آبونمانی مبلغ دو میلیون ریال تعیین می‎شود که یک میلیون ریال آن در زمان ثبت‎نام و مابقی آن طی 36 ماه پس از زمان راه‎اندازی خط از مشترک اخذ می شود.
2- شرکت مخابرات ایران موظف است طرح توسعه، بهسازی و نوسازی شبکه تلفن ثابت در 5 سال آینده را که پس از تصویب هیات مدیره به سازمان ارایه کرده است، به طور کامل اجرا و در بازه های زمانی شش‎ماهه به سازمان گزارش کند. 
3- سقف تعرفه هر دقیقه مکالمه ثابت به ثابت داخل استانی موضوع ردیف اول جدول بند 3 مصوبه شماره 3 جلسه شماره 184 مورخ 25 اسفند 1392 مبلغ 45 ریال تعیین می شود. 
4- محاسبه کارکرد مشترکان برای تمامی مکالمات تلفن ثابت داخل استانی براساس دقیقه انجام و برای کسری از دقیقه به بالا گرد و معادل یک دقیقه محسوب خواهد شد.
5- محاسبه کارکرد مشترکین برای تمامی مکالمات تلفن ثابت به ثابت بین استانی و ثابت به تلفن همراه براساس ثانیه انجام و برای کارکردهای زیر 30 ثانیه به بالا به نیم‎دقیقه (30 ثانیه) گرد و محاسبه می شود.
6- حداقل کارکرد ماهانه هر خط تلفن ثابت، برای مشترکان روستاها به میزان200 دقیقه مکالمه درون استانی و برای سایر مشترکین به میزان 330 دقیقه مکالمه درون استانی تعیین و محاسبه می شود. 
7- مبلغ تسهیم درآمد خدمات تلفن ثابت با توجه به بند 3 این مصوبه و تبصره ذیل بند 11.2.1 موافقت‎نامه پروانه شرکت مخابرات ایران محاسبه، اصلاح و توسط سازمان به دارنده پروانه ابلاغ می شود.
8- سایر مفاد مصوبه شماره 3 جلسه شماره 184 مورخ 25 اسفند سال 1392 کماکان به قوت خود باقی است.
9- این مصوبه برای تمام ارایه کنندگان خدمات تلفن ثابت از تاریخ اول مرداد 1395 لازم الاجراست.
 نگهداری هر خط تلفن چقدر آب می خورد؟
با توجه به نرخ های جدید تصویب شده حداقل هزینه نگهداری یک خط تلفن در ماه برای مشترکان روستاها 9 هزار ریال و برای مشترکان در شهرها 14850 ریال است.
براساس آخرین آمارهای اعلام شده از سوی شرکت مخابرات که مربوط به آذر سال گذشته است، بیش از 30 میلیون خط تلفن ثابت در کشور دایر است. هرچند در این گزارش میان خط تلفن شهری و روستایی تفکیکی صورت نگرفته بود؛ اما با توجه به نسبت های مطرح شده در گزارش های قبلی می توان اینطور نتیجه گرفت که حدود 20 درصد این میزان یعنی 6 میلیون خط ثابت در روستاها و 24 میلیون خط دایری در شهرها هستند.
بنابراین با توجه به مصوبه حداقل مکالمه، اگر فرض بگیریم هیچ صحبتی با تلفن صورت نگیرد، بیش از 41 میلیارد تومان درآمد تضمین شده برای مخابرات به صورت ماهانه از محل دایری تلفن ثابت وجود دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :