آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188234
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1395 11:17
تعداد بازدید : 801

قایم مقام وزیر صنعت اعلام کرد:

مهرماه، آخرین مهلت ادغام اتحادیه های همگن

ادغام اتحادیه های همسان یا همگن پس از مصوبه هیات عالی نظارت بر سازمان‎های صنفی کشور از یک ماه قبل آغاز شده و تا دو ماه آتی ادامه دارد، مساله‎ای که همچنان با مقاومت برخی اتحادیه ها مواجه است؛ اتحادیه هایی که با وجود همپوشانی فعالیت های خود منافعشان را به موجب ادغام در خطر دیده اند.

ایسنا- مجتبی خسروتاج، معاون توسعه بازرگانی داخی و قایم مقام وزیر صنعت، درباره اینکه پس از ادغام اتحادیه های همسان تعداد ۸۰۰۰ اتحادیه موجود در سراسر کشور به چند اتحادیه کاهش می یابد، اظهار کرد: درحال حاضر نمی توانیم در این خصوص رقمی تعیین کنیم؛ چراکه باید پس از کار کارشناسی درباره ۸۰۰۰ اتحادیه موجود ببینیم کدام یک با یکدیگر همپوشانی دارند.
وی ادامه داد: مقوله ادغام اتحادیه های استان به استان متفاوت است، در برخی استان ها اتحادیه هایی که تداخل کاری با یکدیگر دارند، بیشتر و در برخی استان ها تعداد این اتحادیه ها کمتر است.
قایم مقام وزیر صنعت در امور تجارت با بیان اینکه کمیسیون های نظارت مطالعات کارشناسی را در این زمینه آغاز کرده اند، گفت: مصوبه ادغام حدود یک ماه است که ابلاغ شده و تاکنون حدود ۷۷ اتحادیه در کشور تجمیع شده اند.
خسروتاج ادامه داد: طبق مصوبه هیات عالی نظارت کمیسیون‎های نظارت موظف هستند ظرف ۳ ماه کار را پیش ببرند و در این زمینه ۲ ماه دیگر فرصت باقی است، هرچند درخصوص ادغام همچنان نظارت مختلفی مطرح است و برخی اتحادیه ها به دلیل مسایل فنی خودشان اعلام کرده اند که ادغام آنها نیازمند مطالعات کارشناسی بیشتر است. ما نیز اعلام می‏کنیم اگر ادغام نیازمند زمان و مطالعه بیشتر درباره برخی اتحادیه ها باشد، آن را  انجام خواهیم داد.
وی درباره اینکه فکر می کنید چه میزان اتحادیه پس از ادغام اتحادیه های همسان کاهش یابد، گفت: کاهش اتحادیه ها دررابطه با هر استان متفاوت است و این اتفاق به مسایل مختلفی بستگی دارد و بعضا ممکن است تا نصف کاهش یابد.
براساس این گزارش، ادغام اتحادیه‎های صنفی مشابه و همگن به موجب تصمیم اعضای هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور اتخاذ شده است و به موجب بند الف ماده ۴۹ قانون صنفی، تصمیم گیری درباره ادغام اتحادیه ها با تجمیع چند اتحادیه به یک اتحادیه و تعیین رسته های صنفی و نیز موافقت با تشکیل اتحادیه جدید در صورت تشخیص ضرورت به کمیسیون نظارت یا با نظرخواهی از اتاق اصناف واگذار شده است.
همچنین تبصره ۱ ماده ۴۹ قانون نظام صنفی کمیسیون نظارت را به اجرای تصمیمات هیات عالی نظارت در حدود وظایف و اختیارات موظف کرده و هیات عالی نظارت شاخص های ادغام را در سه مورد داشتن فعالیت صنفی مشابه و همگن، داشتن بنیه کافی برای ایفای وظایف قانونی و نیز داشتن حداقل نصاب مقرر برای تشکیل اتحادیه تصویب و ابلاغ کرده است.
بر اساس این گزارش مساله اساسی درباره ادغام اتحادیه های همسان این است که در این راستا منافع برخی اتحادیه ها که هم اکنون امکان فعالیت دارند، به خطر افتاده و آنها این امتیاز ویژه را از دست خواهند داد و به همین دلیل درخصوص مصوبه ادغام همچنان مقاومت کرده و بر عدم این اتفاق پافشاری می کنند. هرچند صحبت های مطرح شده توسط برخی اتحادیه ها نیز درباره انجام مطالعات کارشناسی بیشتر درست بوده و به نظر می رسد باید تامل بیشتری در این راستا انجام شود. در هر صورت یک ماه از آغاز ادغام و تجمیع اتحادیه های همسان می گذرد و دو ماه دیگر تا پایان این تصمیم بزرگ دررابطه با فعالیت یا عدم فعالیت اتحادیه ها باقی مانده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :