آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188216
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1395 10:42
تعداد بازدید : 909

رییس کل بیمه مرکزی در پاسخ به فناوران:

فناوری تنها راه مبارزه با رقابت های ناسالم در صنعت بیمه است

رقابت ناسالم در صنعت بیمه یکی از مهم ترین آسیب های این صنعت است که روز گذشته عبدالناصر همتی، رییس کل بیمه مرکزی هم آن را مورد تاکید قرار داد. وی با بیان اینکه براساس بند 7 ماده 5 وظایف بیمه مرکزی جلوگیری از اقدامات مکارانه و رقابت ناسالم برای حمایت از حقوق بیمه گذاران باید به صورت جدی پیگیری شود، گفت: «یکی از برنامه های مهم بیمه مرکزی پیشبرد این وظیفه است».

منصور اولی
همتی در پاسخ به فناوران درباره اینکه آیا بیمه مرکزی برنامه ای برای استفاده بیشتر از فناوری های نوین در عرصه های مختلف ازجمله نظارت دارد، گفت: «سامانه سنهاب بستر مناسبی برای به کارگیری فناوری های نوین در همه عرصه های بیمه گری است. قاعدتا برای برخورد با رقابت های ناسالم در صنعت بیمه هم لزوم استفاده از تکنولوژی های نوین و آی تی به شدت احساس می شود. بیمه مرکزی هم یکی از برنامه های خود را استفاده از این تکنولوژی ها قرار داده است». 
به گفته وی با توجه به گسترش شرکت های بیمه و نمایندگی های آنها در سطح کشور، این امر یکی از پیچیده ترین اهداف بیمه مرکزی هم به حساب می آید و قاعدتا روش های سنتی نظارتی هم جوابگوی ایفای این وظیفه نخواهد بود. 
وی با بیان اینکه صنعت بیمه در عرصه استفاده از فناوری و آی تی در همه فعالیت های بیمه گری کمی عقب ماندگی دارد، افزود: «ما همه تلاش خودمان را به کار خواهیم بست که صنعت بیمه خصوصا در بحث های نظارتی به سمت الکترونیکی شدن حرکت کند». 
به باور کارشناسان اقتصادی با توجه به شکل گیری ریزبیمه ها در سطح کشور، شرکت های بیمه هم باید به سرعت به فناوری های نوین خصوصا در سطح نظارتی مجهز شوند و بیمه مرکزی هم به عنوان نهاد ناظر باید این مساله را به عنوان یک مطالبه از آنها درخواست کند. سامانه سنهاب در سال های اخیر پیشرفت های خوبی داشته اما آنگونه که باید هنوز این سامانه نتوانسته است، نقش خود را بازی کند و نیاز به این مهم در صنعت بیمه روزبه روز بیشتر احساس می شود.
بر این اساس با توجه به موضع رییس کل جدید بیمه مرکزی، به نظر می رسد می شود امیدوار بود در آینده نزدیک تکنولوژی های نوین به کمک صنعت بیمه بیاید و حداقل با الکترونیکی شدن فرآیندهای نظارتی در صنعت بیمه جلوی بسیاری از دورزدن های قانون در این صنعت گرفته شود و بیمه مرکزی هم بتواند با استفاده از فناوری های نوین گستره نظارتی خود را گسترش دهد. 
همتی در ادامه این نشست به تشریح وضعیت صنعت بیمه پرداخت و گفت: رقابت فنی به نفع بیمه گذار است؛ اما آنچه هم اکنون به خصوص در رشته های درمان، آتش سوزی، باربری، مسوولیت  مشاهد می شود نه تنها رقابت ناسالم است؛ بلکه به بیمه گذار هم کمکی نمی کند. 
رشد 20 درصدی تولید حق بیمه در سه ماه اول 
رییس کل بیمه مرکزی به آمار ماه ابتدایی سال در این حوزه پرداخت و گفت: رشد حق بیمه در سه ماه ابتدایی امسال بالای 20 درصد بود و تا پایان سال نیز این رقم حفظ خواهد شد یا بیشتر می شود. امیدواریم نفوذ بیمه در کشور از رقم دو درصد عبور کند، سال 73 این رقم 0.34 درصد بود و از سال 84 به 1.4 درصد رسید و این رقم متوقف شد.
وی با بیان اینکه در سال 93 نفوذ بیمه در کشور 1.9 درصد بود که این رقم در سال 94 هم همین حول وحوش خواهد بود البته میانگین منطقه 1.7 درصد و میانگین جهانی نفوذ بیمه بیش از 6 درصد است که این رقم باید در کشور ما هم افزایش یابد.
رییس کل بیمه مرکزی افزود: در سه ماهه اول امسال خسارت 32 درصد رشد داشته است، 6.9 میلیون فقره خسارت پرداخت شده است و نسبت خسارت به حق بیمه به 62.5 درصد رسید.
همتی با بیان اینکه سه رشته شخص ثالث، زندگی و درمان بیشترین سهم را در بیمار دارند و افراد 4 درصد حق بیمه را در سه ماه اول امسال به خود اختصاص دادند، گفت:  در پایان سه ماهه ابتدایی امسال بیمه دولتی ایران 32 درصد بازار و بیمه های غیردولتی 68 درصد بازار را به خود اختصاص دادند.
وی درباره بیمه زندگی گفت: درحال حاضر 12 درصد فوق بیمه زندگی است و 70 درصد آن از این رقم بیمه زندگی اندوختگی است که 8 درصد پورتفوی می شود که این رقم در منطقه 25 درصد و در جهان 55 درصد است.
همتی ادامه داد: راه اصلاح نفوذ بیمه در کشور افزایش سهم در بیمه زندگی است. وی همچنین درباره ادغام همه بیمه ها گفت: امکان ادغام بیمه های بازرگانی و تامین اجتماعی فراهم نیست و در دنیا هم این گونه است. اختلاف نظرهایی بین ما در وزارت تعاون، کار و رفاه در برخی هم پوشانی ها در بیمه های عمر، تکمیلی و درمان وجود دارد که باید وظایف به دقت تفکیک شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :