آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188205
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1395 10:22
تعداد بازدید : 1042

با دستور سازمان مدیریت پسماند به پیمانکاران بازیافت

زباله های الکترونیکی در تهران جداسازی می شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند از دریافت پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی همچون باتری، انواع لامپ ها، قطعات رایانه، گوشی تلفن همراه و غیره در تمامی غرفه های بازیافت شهر تهران خبر داد.

فناوران- حسین جعفری، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان پیامدهای بسیار خطرناک بهداشتی و زیست محیطی ناشی از دفع پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی همچون باتری، لامپ، قطعات رایانه، گوشی تلفن همراه و غیره همراه با سایر پسماندها گفت: دفع همزمان این گونه از پسماندها با سایر پسماندهای شهری با ایجاد تاثیرات منفی بر کمپوست تولیدی، موجب آلوده شدن آب و خاک شده و جان شهروندان را به مخاطره خواهد انداخت.
وی  ادامه داد: از این پس براساس هماهنگی های به عمل آمده تمامی پیمانکاران بازیافت مکلف به جمع آوری پسماندهای خطرناک خانگی به ویژه لامپ های مهتابی سوخته در غرفه های بازیافت مناطق22 گانه شهرداری پایتخت شده اند.
جعفری به آماده سازی و اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی پیرامون دریافت اقلام الکتریکی و الکترونیکی در غرفه های بازیافت پرداخت و گفت: در راستای توزیع بروشور و آموزش متصدیان غرف و آموزشگران، تمام مسوولان 420 دستگاه خانه بازیافت موجود در سطح مناطق 22گانه، موظف به پذیرش این گونه پسماندها از سوی شهروندان شدند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با بیان این مطلب که کاستن مشکلات ناشی از ورود پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی به طبیعت و محیط زیست ازجمله اهداف سازمان است، گفت: در صورت همکاری نکردن متصدیان غرفه های بازیافت برای دریافت این قبیل پسماندها، شهروندان گرامی می توانند از طریق سامانه 137 و 1888 نسبت به اعلام موضوع با آدرس، شکایت خود را مطرح و درخواست پیگیری کنند.
زباله های الکترونیکی چه خطراتی دارد؟
براساس این گزارش زباله های الکترونیکی به طور مستقیم با تنفس و تماس بدنی موجب بروز انواع بیماری های پوستی، تنفسی و شنوایی می شوند. ایـن زباله ها همچنین به شکل غیرمستقیم نیز از طریق آلوده کردن هوا، خاک و آب های زیرزمینی، در بافت گیاهان و جانوران رسوب کرده و وارد زنجیره غذایی می شوند که مشکلات و بیماری هایی نظیر اختلال در دستگاه تولیدمثل، سیستم عصبی و گردش خون، مسمومیت، بیماری های ریـوی، گوارشی و کلیوی، پوکی استخوان و انواع سرطان ها از عوارض آن هاست.
فلزات موجود در زباله های الکترونیکی بـه 2 گروه فلزات سمی و غیرسمی تقسیم می شوند که قابلیت حل شدن در آب را دارند؛ نخست فلزات غیرسمی نظیر مس، آلومینیوم، آهــن و روی که در صورت نفوذ در آب با غلـظت بالا، علاوه بر تغییر رنگ، طعم و بوی آب، بیماری های گوارشی ایجاد می کنند. گروه دوم، فلزات سنگین و سمی موجود در زباله های الکترونیکی همچون کادمیوم موجود در باتری های تلفن همراه است. هنــگامی که این گونه فلزات در طبیعت رها شوند، با ورود به زنجیره غذایی وارد بدن شده و موجب اختلال در کارکرد آنزیم ها، تخریب گلبول های قرمز، ایجاد فشارخون و بیماری های کلیوی می شود. به عنوان مثال، کادمیوم موجود در هر باتری گوشی تلفن همراه می تواند 600 متر مکعب آب را آلـوده کند و جیوه موجود در زباله های الکترونیکی نیز خطرات فراوانی به همراه دارد. براساس تحقیقات انجام شده، تعداد زیادی از اهالی شهر مینی ماتای ژاپن نیز بر اثر مصرف آبزیان آلوده به جیوه زباله های الکترونیکی، دچار اختلالات شدید عصبی، زائده های مغزی، نواقص جنینی و حتی مرگ شدند.
با سوزاندن زباله های الکترونیکی نیز هیدروکربورهای هالوژنه ای که از سوختن این مواد در فضا منتشر می شود، در بافت ماهی و گوشت دام ها تجمع کرده و شدت رسوب آن به حدی است که حتی با محصولات لبنی و فرآورده های دامی وارد بدن و درنهایت موجب مسمومیت و ایجاد سرطان می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :