آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188204
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1395 10:20
تعداد بازدید : 650

دانشمندان ادعا می‌کنند

پوکمون گو افیون کاربران است

اوایل این ماه کارشناسان این مساله را مطرح کردند که بازی پوکمون گو برای سلامتی ذهن بسیار خوب است؛ زیرا کاربران را مجبور می کند که از خانه بیرون بیایند و با افراد دیگر وارد تعامل شوند. این کار از نظر آنها باعث از بین رفتن استرس ها و تشویش های کاربران هم می شود. اما به تازگی این مساله جنجالی را به وجود آورده است و مسایلی را مطرح می کند که کاملا متناقض هستند. به گفته الن بارنهولتز، پروفسور مرکز سیستم های پیچیده و علوم مغزی دانشگاه فلوریدا ادعا کرده است که بازی پوکمون تاثیر منفی شبیه به استفاده مواد مخدر روی مغز دارد.

Ubergizmo- دکتر بارنهولتز درباره این بازی گفت: این بازی دقیقا همان کاری را انجام می دهد که مواد مخدر با مغز می کنند. یعنی مراکز پاداش را به صورت مصنوعی تحریک می کند. ما با محرک ها و بازخوردهایی که هرگز آنها را به وجود نیاورده ایم، مغزمان را تخریب می کنیم و مانند مواد مخدر، نمی دانیم که تا کجا ادامه خواهد داشت. اما سوالی که در اینجا برای هر کسی مطرح می شود، این است که بازی پوکمون‎گو با بازی های کامپیوتری دیگر چه تفاوتی دارد که بعضی آن را مخرب مغز می دانند؟ محققان می گویند که این بازی آنچنان واقعی به نظر می رسد و وارد دنیای واقعی ما شده است که به راحتی توانسته است روی مغز ما تاثیر بگذارد.  بارنهولتز افزود: زمانی که شما وارد جهان واقعی می شوید، در محیط اطراف حرکت می کنید و در آن واحد، بازخورد بازی های کامپیوتری را دریافت می کنید، درواقع نمایش تمام عیارتری را به خدمت می گیرید و درواقع، مغز شما به نوعی عمیق تر درگیر بازی می شود، حتی اگر ذهن ناخودآگاه شما نیز بداند که این یک بازی واقعی نیست. 
او همچنین گفت: این یعنی که شما دچار توهم شده اید. شما می دانید که این فضا واقعی نیست؛ اما بخش بزرگی از مغزتان آن را باور کرده است. کاربر به شکل عمیق تری این فضا را می پذیرد و با این اوصاف اعتیادآورتر می شود. 
به تازگی نیز یک پژوهشگر فضای مجازی با بیان اینکه پوکمون گو می تواند به بخشی از حساب کاربری گوگل شما دسترسی داشته باشد، گفته است که این بازی می تواند به اطلاعات مهمی نظیر مخاطبان، پیامک ها و اطلاعات شخصی دسترسی داشته باشد.
وی همچنین گفته که در این میان نقش جاسوس افزارهایی که گاه به صورت یک برنامک پیام رسان و گاه به صورت یک بازی وارد عرصه جهانی می شوند، نقش بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد، چراکه در جهان امروز داشتن اطلاعات استراتژیک از هر کشوری توسط کشور دیگر می تواند تمام معادلات یک منطقه را به طور کامل تغییر دهد و حتی به شکست یا فروپاشی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی یا امنیتی بینجامد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :