آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188127
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1395 11:5
تعداد بازدید : 831

روبات بی خانمان در نمایشگاه نانت

نمایشگاهی به نام Meker Faire در شهر نانت فرانسه برگزار شد که در آن افراد دستاوردهای فناورانه و نوآوری های خود را به نمایش گذاشته بودند. در این نمایشگاه یک مرد ژولیده بی خانمان هم در میان مردم تردد می کرد که با کمی دقت پی می بردید که روباتی است که شبیه به افراد بی خانمان طراحی شده است.

UPI- این روبات که «درک» (Dirk) نام دارد، با سبدی که در دست داشت، در میان جمعیت قدم می زد و از آنها درخواست پول می کرد و زمانی که کسی به او کمکی می کرد، برایش موسیقی پخش می کرد. روبات آنقدر طبیعی طراحی شده و رفتارهایش شبیه به انسان است که واقعا در نگاه اول کسی متوجه آهنی بودن آن نمی شود. این روبات حتی با سر لرزان و حرکات خاص دست از دیگران تقاضای کمک می کند تا هیچ شکی در دل افراد ایجاد نکند. 
روبات مذکور به گونه مهندسی طراحی شده است که همه حرکاتش به طرز معجزه آسایی روی مردم تاثیر می گذارد و با آنها تعامل می کند. 
فرد آبلز (Fred Ables)، طراح این روبات آن را همانند عروسک خیمه شب بازی از راه دور کنترل می کند و درنتیجه، حرکات درک به گونه ای است که خیلی زود با افراد دوروبرش تعامل برقرار می کند. آبلز خود را از جمعیت دور نگه می دارد و حتی تظاهر به بی اطلاعی از وجود چنین روباتی می کند. با این حال، خرکات خود روبات نیز آبلز را به خود جلب می کند.
آبلز می گوید افرادی که درک را می بینند، سه واکنش متوالی از خود نشان می دهند:
در ابتدا تصور می کنند که او یک آدم معمولی است. مردم زمانی که درک را می دیدند که از کنار آنها رد می شود، کمی از او دور می شدند یا از کنار او می گذشتند. درواقع، این روبات آنقدر طبیعی است که کسی هم فکرش را نمی کند که فردی با این ظواهر طبیعی و آن هم در شکل و شمایل یک بی خانمان یک آدم آهنی باشد. 
سپس متوجه می شوند که او روبات است. پس از چند لحظه، متوجه می شوند که درک انسان نیست و یک جسم مکانیکی دارد. بنابراین از فاصله نزدیک تری از آن حرکت می کنند و شروع به بررسی آن می کنند. 
درنهایت نیز متوجه می شوند که او بیش از حد باهوش است و یقینا شخصی او را کنترل می کند. مردم به این موضوع پی می برند که عملکرد درک بسیار تعاملی است. او به موقع تکان می خورد و در برابر حرکات آنها از خود واکنش نشان می دهد و درنتیجه متوجه می شوند که کسی او را کنترل می کند. 
در این صورت است که به دنبال اپراتور این روبات در آن اطراف می گردند. آبلز می گوید: با وجودی که خودم را دورتر از روبات از دید مردم پنهان کرده بودم، خیلی سریع مردم من را شناسایی می کردند. 
البته آبلز بعد از مدتی سعی کرد که حتی کنترلر این روبات را نیز پنهان کند؛ درنتیجه مردم مدت زمان طولانی را در کنار درک می ایستادند تا اپراتور آن را پیدا کنند و درنهایت متوجه کسی نمی شدند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :