آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188123
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1395 11:0
تعداد بازدید : 554

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی:

نرخ ارز با بازیگری بانک‎ها افزایش نمی‎یابد

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی با رد احتمال افزایش نرخ ارز با حضور بانک‎ها در این بازار گفت: بازار ارز با نرخ مبادله ای همچنان در جای خود قرار دارد و ثبت سفارش از سوی بانک مرکزی انجام می شود.


 تسنیم- کامران ندری گفت: خرید و فروش آزاد ارز توسط بانک‎ها منجر به ایجاد انحصار نمی شود و منتقدین باید استدلال خود را در این‎باره مطرح کنند اما به‎طور کلی امکان خرید و فروش ارز توسط بانک‎ها منجر به رقابتی تر شدن  و کاراتر شدن قیمت‎های تعادلی نرخ ارز می شود.
وی افزود: به نظر می رسد تصمیم  بانک مرکزی برای اعطای مجوز خرید و فروش آزاد ارز به بانک‎ها اقدام درستی بوده است و این اقدام می تواند حرکتی به سمت تک نرخی شدن نرخ ارز باشد.
استاد دانشگاه امام صادق با رد احتمال افزایش نرخ ارز با حضور بانک ها در این بازار گفت: بازار ارز با نرخ مبادله ای همچنان در جای خود قرار دارد و ثبت سفارش از سوی بانک مرکزی انجام می شود.
وی افزود: حضور بازیگران بیشتر منجر به افزایش قیمت ارز نمی شود، مگر اینکه این بازیگران جدید یعنی بانک ها به اطلاعاتی دست پیدا کنند که نشان از تغییرات عمده منفی در بازار  باشد. در این صورت ممکن است یک رقابت برای خرید ارز انجام و باعث افزایش قیمت ارز شود.
ندری گفت: فقط  با اتفاقاتی مثل تحریم‎های جدید یا کاهش قیمت نفت،  صف خرید ارز تشکیل می شود  و درنتیجه قیمت آن افزایش پیدا می کند. به نظر می آید در شرایطی که در آن قرار گرفته ایم، ورود بازیگران جدید نمی تواند منجر به افزایش قیمت‏ها شود.
وی افزود: در شرایط فعلی تعداد خریداران و فروشندگان افزایش پیدا می کند، بدین‎ترتیب بازار کاراتر می شود، ضمن آنکه برای مصرف‎کننده ارز نیز تسهیلاتی ایجاد می شود؛ چراکه دیگر انحصار خرید و فروش ارز در اختیار صرافی‎ها نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :