آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1881
تاریخ انتشار : 17 مهر 1390 17:9
تعداد بازدید : 1202

41 اکتبر؛ روز جهانی استیو جابز

همه به احترام جابز یقه اسکی مشکی می پوشند

بعد از درگذشت بزرگ مرد فناوری و اسطوره اپل، همه مردم جهان به نوعی مراتب تاسف و ناراحتی خود را ابراز کردند و در همین راستا وب سایت های بی شماری راه اندازی شده که هر کدام سعی در بروز نوآوری در این زمینه دارند. یکی از این سایت ها stevejobsday2011.com است که ابتکار جالبی به خرج داده و روز 14 اکتبر (جمعه هفته بعد) را روز استیو جابز نامیده است. در ابتدای این سایت آمده: “بسیاری از مردم جهان قلبا از مرگ استیو جابز متاسف هستند. ما کارهای جابز را تحسین می کنیم و بینش وی را با جان و دل می پذیریم. ما عاشق آنچه او به دنیای ما هدیه کرد، هستیم. پس روزی را برای ادای احترام به وی در نظر می گیریم و از تلاش هایش قدردانی می کنیم. از همین جا، تمامی مردم جهان را به این مراسم دعوت می کنیم؛ چه در دنیای واقعی و چه در فیس بوک و توییتر!”

گزارش: نسترن صائبی
منابع: MSN و CNet

در بخش دیگری از این سایت آمده: ما با هدف پیوستن به بقیه مردم جهان برای خداحافظی با نوآور خارق‌العاده، این سایت را راه‌اندازی کردیم. البته این پروژه را در ابتدا 23 سپتامبر 2011 برای تشکر از مردی که کارهایش زندگی همه‌مان را تغییر داده راه انداختیم. اما هم‌اکنون بعد از درگذشت وی قصد داریم روز جهانی استیو جابز را برگزار و از وی قدردانی کنیم.
همه شبیه استیو جابز شویم
این سایت همچنین اعلام کرده که برای این روز قرار است همه مردم جهان با پوشیدن یقه اسکی مشکی،‌ لباس مورد علاقه جابز به وی ادای احترام کنند. به همین دلیل نیز این سایت مبادرت به فروش این نوع لباس در سرتاسر جهان کرده است. در این سایت نوشته شده: “در روز 14 اکتبر یقه اسکی مشکی بپوشید و با همین لباس به سرکار یا به مدرسه یا هر جای دیگر بروید. حتی می‌توانید همانند جابز شلوار جین و کفش‌های تنیس هم بپوشید. بعد با این تیپ از خودتان عکس بگیرید و آن را در فیس بوک، توییتر یا سایت ما ارسال کنید.” 
این سایت کار جالب دیگری نیز کرده و در ازای هر لباس 5 دلار اضافه از کاربران می‌گیرد تا این مقدار را برای بنیاد هیرشبرگ (Hirshberg) وابسته به مرکز تحقیقاتی سرطان لوزالمعده اهدا کند.
بیایید در مورد استیو جابز حرف بزنیم
سایت stevejobsday2011.com کاربران جهان را دعوت کرده که در مورد استیو جابز حرف بزنند و استاتوس فیس‌بوک خود را به نظرات و عقاید خود در مورد جابز اختصاص داده و بگویند محصولات وی چگونه زندگی‌شان را تغییر داده است. همچنین در مورد محصولات مورد علاقه‌شان، اولین محصول اپل که خریداری کرده و یا از آن استفاده کرده‌اند و اینکه چرا کارهای استیو جابز را دوست دارند.
5/2 میلیون توییت در 12 ساعت
دقایقی پس از انتشار خبر مرگ جابز، پیام‌های توییت بسیاری در سایت توییتر ارسال شد و تعداد آنها پس از 12 ساعت به 5/2 میلیون توییت رسید. Sysomos، سازنده نرم‌افزاری که وقایع شبکه‌های اجتماعی را کنترل و تحلیل می‌کند، در ساعات اولیه پس از انتشار این خبر شروع به تحلیل توییتر کرد و نشان داد که بهمنی از پیام‌های توییت به این سایت سرازیر شده است. شلدون لوین، یکی از کارمندان سیسوموس از روز چهارشنبه با استفاده از نرم‌افزار این شرکت شروع به ردیابی فعالیت‌ها در توییتر کرد و متوجه شد که 250 هزار توییت در یک ساعت اول پس از این واقعه در سایت توییتر ارسال شد. لوین در این مورد می‌گوید: متوجه شدم که در ساعاتی که توییت‌ها در مورد مرگ جابز شروع به ارسال شده‌اند، بسیاری از پست‌های وبلاگ‌ها و مقالات خبری مربوط به استیو جابز و آیفون جدید اپل با نام iPhone 4S می‌شد و تعداد بسیار کمی از آنها در مورد مرگ وی بود. این امر نشان می‌دهد که توییتر بسیار به‌روزتر از سایت‌های خبری و وبلاگ‌هاست.
تلاش سونی برای خرید امتیاز ساخت فیلم استیو
در حالی که استیو جابز طی یک مراسم خصوصی روز جمعه به خاک سپرده شد، گزارش‌ها حاکی از آن است که سونی در تلاش است تا حق امتیاز فیلم زندگینامه استیو جابز را بخرد. گفته می‌شود که این فیلم بر اساس کتاب زندگینامه جابز نوشته والتر ایزاکسون که قرار است 24 اکتبر منتشر شود، ساخته خواهد شد. قرار است مارک گوردون که کارهایی چون نجات “سرباز رایان”، “سرعت” و “روز پس از فردا” را در پرونده هنری خود دارد تولید کند.
در واقع این فیلم دومین فیلمی خواهد بود که در مورد استیو جابز ساخته شده است. فیلم قبلی در سال 1999 با عنوان “غارتگران دره سیلیکون” ساخته شده بود. سونی هنوز جزییاتی در مورد این خبر فاش نکرده است.
ملاقات آخر جابز با نویسنده زندگینامه‌اش
نویسنده کتاب زندگینامه استیو جابز بعد از درگذشت وی اعلام کرد: استیو جابز در هفته‌های آخر زندگی‌اش بر اثر ضعف و درد شدید قادر به بالا رفتن از پله‌ها نبود، اما در همان حال نیز به فرزندانش فکر می‌کرد. وی می‌خواست که فرزندانش بدانند چرا همیشه در دسترس آنها نبوده است. والتر ایزاکسون این اواخر از جابز پرسیده بود که چرا بعد از این همه زندگی مرتاضانه و محرمانه به وی اجازه داده که زندگینامه‌اش را به تحریر درآورد و جابز در پاسخ گفته بود: دوست دارم فرزندانم بیشتر در مورد من بدانند. وی همچنین گفته بود: من هیچ وقت در دسترس فرزندانم نبودم و از همین رو دوست دارم که آنها دلیلش را بدانند و بفهمند که من چه کار کردم.
ایزاکسون گفت: آخرین باری که جابز را ملاقات کردم، چند هفته پیش بود و وی را در وضعیت بسیار بدی دیدم. از شدت درد خموده شده بود و در اتاقی در طبقه پایین خانه‌شان خوابیده بود. وی آنجا بود، زیرا دیگر نمی‌توانست از پله‌ها بالا برود. اما ذهنش هنوز زیرک و هوشیار و شوخ‌ طبعی‌اش هنوز وجود داشت.
کتاب iSteve زودتر به بازار می‌آید
با درگذشت جابز ناشر کتاب زندگینامه جابز اعلام کرد که این کتاب زودتر از موعد منتشر می‌شود. قرار بود که این کتاب تا دو ماه دیگر منتشر شود، اما خبر درگذشت وی سبب شد که تقاضای پیش خرید این کتاب با رشد خیره کننده‌ای در سایت آمازون روبه‌رو شود؛ چنانچه با رشد ۴۳ هزار درصدی در صدر کتاب‌های سایت پرفروش آمازون قرار گرفت. این میزان تقاضا باعث شد که ناشر اعلام کند کتاب را یک ماه زودتر و ۲۴ اکتبر وارد بازار خواهد کرد. تا به حال هیچ کتاب رسمی که توسط استیوجابز تایید شود از زندگی او وجود نداشته و این تنها کتابی است که با رضایت استیو و بر اساس بیش از ۴۰ مصاحبه طولانی و طی دو سال نوشته شده است. گفته می‌شود که برای جمع‌آوری اطلاعات این کتاب با بیش از ۱۰۰ نفر از اعضای خانواده، دوستان، همکاران و رقیبان استیوجابز گفت‌وگو شده است. این کتاب توسط والتر ایزاکسون به رشته تحریر درآمده است. وی رییس سابق هیات مدیره CNN بوده و از دبیران مجله تایم است و پیش از این زندگینامه‌های بنجامین فرانکلین و هنری کیسینجر را تالیف کرده است. ناشر کتاب اعلام کرد: این کتاب داستان زندگی و شخصیت یک کارآفرین خلاق را به شما نشان می‌دهد که با عشقش به تکامل، سبب تحول در شش صنعت دنیا شد: کامپیوترهای شخصی، فیلم‌های انیمیشن، موسیقی، تلفن، تبلت و انتشارات دیجیتال.
ایزاکسون می‌گوید با وجود اینکه استیو جابز با او در تالیف این کتاب همکاری کرده، اما از او خواسته تا هیچ کنترلی بر مطالبی که در این کتاب می‌نویسد نداشته باشد و حتی به استیو جابز اجازه خواندن کتاب را پیش از انتشار کتاب نداده است. بنابراین خوانندگان کتاب زندگی استیو جابز را در حالی خواهند خواند که خود او آن را نخوانده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :