آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187950
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1395 11:3
تعداد بازدید : 506

دلیل اصلی تاخیر در شبکه ملی اطلاعات از زبان مدیرعامل زیرساخت

مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت با اعلام اجرايي شدن فاز نخست شبكه ملي اطلاعات در هفته دولت سال جاري، درخصوص سهم ترافيك اينترنت داخلي و خارجي در كشور گفت: در سال 93 سهم ترافيك استفاده از اينترنت خارجي به داخلي 90 به 10 درصد بود كه امروز اين سهم به 60 به 40 درصد رسيده است كه بايد براي ادامه اين تغيير سهم، اقتصادی بر مبناي شبكه ملي اطلاعات درست كنيم چراكه تا وقتي كه شبكه برقرار نباشد، سرويس هاي مبتني بر آن نيز برقرار نخواهد شد.


وزارت ارتباطات- محمدجواد آذرجهرمي گفت: دليل اصلي تاخير پياده سازي شبكه ملي اطلاعات نداشتن يك تعريف واحد از آن بود. از همان ابتدا تعريف هاي ارايه شده از شبكه ملي اطلاعات بسيار متفاوت بود و تحليل ها و تعبيرها از آن زياد بودند. اما تدبير مقام معظم رهبري در تشكيل شوراي عالي فضاي مجازي بر اين بود كه متخصصان و اهالي فن دور يك ميز بنشينند و درباره آن به جمع بندي برسند كه بعد از تصويب در برنامه پنجم در مجلس، الزامات به آن اضافه شد كه براي تهيه اين الزامات جلسات متعددي برگزار شد كه سرانجام 18 ماه پيش جمع بندي در قالب يك تعريف واحد صورت گرفت و در پي آن نقشه راه آماده شد تا از موازي كاري هاي بي جا و فعاليت هاي خارج از برنامه جلوگيري شود.
وی در تشريح دلايل تاخير اجراي شبكه ملي اطلاعات از نبود زيرساخت مناسب گفت و افزود: 2 تا سه سال پيش اگر صحبت از اجراي شبكه ملي اطلاعات بود، كل ظرفيت ترافيك جابه جايي اطلاعات در كشور به 624 گيگابيت بر ثانيه مي رسيد كه شبكه ملي اطلاعات با آن وضع قابل اجرا نبود. ضمن اينكه فقط براي استفاده از اين شبكه 23هزار كيلومتر فيبر نوري در استان هاي كشور كشيده شده است كه با اين مقدار 60هزار كيلومتر فيبر نوري در كشور طي دو سال و نيم گذشته ايجاد شده است.
اين مقام مسوول در تشريح تغييرات اقتصادي كه در چند وقت اخير و در پي اجراي پيش‎نيازهاي شبكه ملي اطلاعات در كشور رخ داده است، گفت: هم اكنون 25هزار تيم توسعه نرم افزار در كشور تشكيل شده كه 100هزار اشتغال ايجاد كرده است كه آنها مي توانند با ارايه سرويس هاي مختلفي درآمد داشته باشند.
جهرمي درباره تسهيلاتي كه در پي برقراري شبكه ملي اطلاعات گسترده شده است، گفت: توليدكنندگان محتوا تا قبل از مصوبه 28 ارديبهشت سال جاري بايد بابت هر 10گيگابيت بر ثانيه چيزي حدود 1.7 ميليارد تومان پرداخت مي كردند كه اكنون با ايجاد مراكز تبادل اطلاعات اين ميزان به صفر رسيده است. ضمن اينكه براساس مصوبه اخير كاربر نهايي اگر يك واحد اينترنت خارجي مصرف مي‎كند، مي تواند دو واحد از ترافيك داخلي استفاده كند كه اگر توسعه بازار در شبكه ملي اطلاعات صورت بگيرد، اين ميزان به يك دهم نيز قابل كاهش است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :