آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187948
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1395 11:1
تعداد بازدید : 570

آرشیو ملی وب ایران راه اندازی می شود

فراخوان پروژه «آرشیو ملی وب ایران» به عنوان یکی از زیرپروژه های طرح راهبری جویشگر بومی با هدف شناسایی فعالان این بخش به زودی اعلام می شود.

مهر- طرح آرشیو ملی وب ایران با هدف ذخیره سازی محتوای سایت های فارسی و در دسترس قرار دادن این اطلاعات برای کاربران، در دستور کار قرار گرفته است.
این طرح یکی از زیرپروژه های تعریف شده برای طرح جویشگر بومی محسوب می شود که قرار است با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود.
شورای راهبری جویشگر بومی پیش از این درباره ایجاد مراکز داده (دیتاسنتر) و موتورجستجوی متنی به عنوان زیرپروژه های تعریف شده برای طرح جویشگر بومی، فراخوان شناسایی و حمایت اعلام کرده بود.
قرار است در فاز بعدی این طرح برای موضوعاتی چون «آرشیو ملی وب ایران»، «توسعه خدمات متنوع مکان محور بر بستر موبایل و وب»، «توسعه خدمات جست وجوی ویدیو»، «توسعه خدمات جستجوی صوت»، «شبکه های اجتماعی بومی»، «جویشگرهای خاص منظوره (جستجوی افراد در وب و سایر موارد برحسب پیشنهاد)»، «تجمیع و به روز رسانی داده بومی پرکاربرد» و «توسعه ابزارها و زیرساخت های تحلیل داده (تحلیل سلامت کاربران)» فراخوان شناسایی صادر شود.
پس از اعلام فراخوان، مدل فنی و اقتصادی طرح دستورالعمل های حمایتی درجهت ایجاد و تولید آن از سوی این شورا ارایه خواهد شد و برای راه اندازی آن تصمیم گیری می شود.
شورای راهبری جویشگر بومی تاکنون درباره مواردی همچون راهبردها و سیاست های طرح جویشگر بومی ( اهداف راهبردی (Goals)، اهداف کمی (Objectives) و راهبردهای طرح) ، برنامه عملیاتی طرح (تقسیم بندی انتظارات طرح در سه اولویت، اقدامات پیش رو) ، پیشرفت طرح از منظر حوزه های موردانتظار در طرح (انتظارات طرح، درصد پیشرفت وزنی هریک)، وضعیت هزینه کرد هریک تاکنون و عملکرد بودجه ای آن تصمیم گیری کرده است.
ارایه برنامه زمان بندی برای مشخصه فنی موردانتظار هر طرح و پیش نیاز فراخوان هر پروژه، بررسی وضع موجود آن در کشور و تحلیل دستاوردهای طرح به ازای هر پروژه، از اقداماتی است که در راستای تکمیل طرح جویشگر بومی قرار است انجام شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :