آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187935
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1395 10:32
تعداد بازدید : 643

وعده‌های فناورانه سفر چهارروزه وزیر ارتباطات به مسکو

Contact می آید یاندکس رفع فیلتر می شود

محمود واعظي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات كه با هياتي متشكل از فعالان و مسوولان و نمايندگان بخش خصوصي و دولتي در سفري چهارروزه به روسيه با مقام هاي بلندپايه اين كشور درباره گسترش همكاري هاي اقتصادي، صنعتي و بازرگاني گفت وگو كرد، شامگاه جمعه به تهران بازگشت.

فناوران - همکاری های فضایی، مخابراتی، شبکه های مجازی، آموزش فضانوردی، توسعه روابط صنعتی و اقتصادی، کشاورزی، همکاری های نفتی و گازی، رفع موانع بانکی، صادرات و واردات متقابل، رایزنی برای برنامه های نشست آینده کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و پیگیری اجرای قراردادهای قبلی ازجمله توافق های صورت گرفته در مذاکرات چهارروزه وزیر ارتباطات و هیات همراه در سفر به روسیه بود.
وزير ارتباطات در مدت حضور چهارروزه خود در مسكو با ورونيكا نيكيشينا، وزير تجارت اتحاديه اقتصادي اوراسيا با موضوع تجارت آزاد بين تهران و اين اتحاديه با تعرفه صفر و كم براي كالاهاي موردتوافق، نيكلاي نيكيفروف، وزير ارتباطات و رسانه‎هاي جمعي و دنيس مانتوروف، وزير صنعت و تجارت ديدار و مذاكره كرد.
 توافقات مهم!
محمود واعظي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در سفر به روسیه و در دیدار با نيكلاي نيكيفروف وزير ارتباطات و رسانه هاي جمعي روسيه بر لزوم گسترش همكاري ها در حوزه هاي اطلاع رساني و همچنين عملياتي كردن توافق هاي گذشته در بخش هاي مرتبط به حوزه مسووليت دو وزارتخانه تاكيد كرد.
براساس این گزارش در نشست هيات ايراني و روسي كه در مسكو برگزار شد، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ایران ضمن بيان برخي از دستاوردهاي نشست هاي قبلي گفت: انجام چند دور مذاكرات و رايزني هاي دو وزير در سه سال گذشته و توافق هاي حاصله در بخش هاي مختلف حوزه تحت مسووليت آنها داراي دستاوردهاي مثبت بود.
وزير ارتباطات ضمن بیان تداوم اين مذاكرات ادامه داد: ايران آماده همكاري با طرف روسي براي عملياتي كردن توافق‎هاي حاصله و همكاري هاي بيشتر در زمينه ICT و ارتباطات فضايي است.
رييس ايراني كميسيون همكاري هاي مشترك اقتصادي دو كشور با اعلام سياست ایران در بهره‎گيري از فضا گفت: ايران آمادگي لازم براي همكاري در عرصه هاي ساخت و پرتاب ماهواره هاي مخابراتي و سنجش از راه دور را دارد و در اين زمينه خواستار نشست مقامات مسوول در حوزه فضايي دو كشور ايران و روسيه جهت انعقاد قرارداد همكاري فضايي و كار مشترك هستيم.
در ادامه اين ديدار طرفين با بیان تاثير گسترده ارتباطات و فناوري اطلاعات در عرصه هاي مختلف جامعه، لزوم توجه جدي و همكاري هاي مشترك در زمينه هايي مانند فعاليت هاي حوزه فضاي مجازي، اينترنت، شبكه هاي اجتماعي، دولت الكترونيكی، امنيت شبكه، آموزش الكترونيكي و مجازي در مدارس و تجهيزات وابسته، توسعه فيبر نوري، ارتباط كاري بين شبكه هاي اجتماعي ايراني و روسي، تحقيق و توسعه، تاسيس شركت دفاتر مشترك و همكاري براي رسيدن به استقلال و خودكفايي در ICT به توافقاتی دست يافتند که سایت وزارت ارتباطات بدون پرداختن به جزییات متن این توافقات، آنها را «مهم» ارزیابی کرد.
همچنين در اين جلسه چهار كميته جهت بررسي و پيگيري توافقات قبلي دو طرف در زمينه هاي فعاليت هاي اينترنتي، امنيت شبكه، همكاري هاي فضايي و تحقيق و توسعه از طريق مسوولان و كارشناسان دو طرف تشكيل شد تا مذاكرات و توافقات موردبررسي هاي لازم كارشناسي قرار گرفته و تفاهم مشترك صورت پذيرد.
نيكيفروف، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات روسیه نيز در اين ديدار گفت: همكاري هاي دو كشور در حوزه هاي ارتباطي و اينترنتي و همچنين استفاده از توانمندي هاي روسيه در فضاي مجازي ازجمله شبكه شبه فيس‎بوكي 80 زبانه Contact كه يكي از اين زبان ها، زبان فارسي است، با برنامه ريزي هاي تكميلي قابل گسترش است.
 راه اندازی سایت اقتصادی سفارت ایران
یکی دیگر از اتفاقاتی که در جریان سفر محمود واعظی روی داد، راه اندازی سایت اقتصادی سفارت ایران در روسیه برای آگاهی‎رسانی به بخش های مختلف تجاری و بازرگانی خصوصی دو کشور به دو زبان فارسی و روسی بود که در مسکو رونمایی شد.
 مذاکره برای رفع فیلتر یاندکس
بر اساس این گزارش در همین حال سایت خبری اسپوتنیک‎نیوز گزارش داده است که در جریان سفر محمود واعظی به مسکو، مذاکراتی میان وی و نیکولای نيكيفروف، وزير ارتباطات و رسانه هاي جمعي روسيه درباره رفع فیلتر موتور جست وجوی یاندکس در ایران صورت گرفته است.
براساس اعلام این سایت خبری، محمود واعظی از دفتر یاندکس بازدیدی داشته و اظهار امیدواری کرده است فعالیت این موتور جست وجو پیش از پایان سال جاری در ایران از سر گرفته شود. این در حالی است که درحال‎حاضر نسخه انگلیسی این سایت فیلتر است.
نکته جالب این است که در دیدار سال گذشته واعظی و نیکیفروف، بر سر گشایش دفتر یاندکس در ایران مذاکره و توافق صورت گرفته بود، اما حالا نه‎تنها آن توافق فراموش شده که مذاکره بر سر رفع فیلتر آن انجام شده است.
واعظي رييس ايراني كميسيون مشترك اقتصادي ايران و روسيه همچنین گفت: تهران و مسكو در چارچوب راهبرد موردتاكيد روساي جمهور دو كشور، گسترش فراگير مناسبات در تمامي بخش ها به ويژه توسعه همكاري هاي بين استاني ايران و روسيه را در اولويت قرار داده اند.
وی افزود: روابط ايران و روسيه در ابعاد مختلف گسترش مي يابد كه اين راهبرد در ديدارهاي مختلف رييسان جمهوري دو كشور در سه سال گذشته اتخاذ و بر آن تاكيد شده است. واعظي گفت: تاكنون اسناد مختلفي در اين زمينه امضا شده و اكنون زمان اجراست تا بخش هاي خصوصي دو كشور با اطمينان خاطر بيشتر فعاليت هاي تجاري و اقتصادي گسترده تري انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :