آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187934
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1395 10:32
تعداد بازدید : 697

سعادت در اختتامیه پانزدهمین نمایشگاه الکامپ فارس:

قوانین و مقررات صنعت فاوا نیازمند بازنگری است

پانزدهمین نمایشگاه الکامپ و سومین نمایشگاه تلکام استان فارس که سه شنبه 5 مردادماه با حضور رییس سازمان نظام صنفی کشور برگزار شد، عصر روز جمعه به کار خود پایان داد. این نمایشگاه سال گذشته در فضایی بالغ بر 2500 متر برگزار شد که امسال با رشدی قابل توجه به 6 هزار متر افزایش یافت. همچنین کسب وکارهای نوپا در کنار شرکت های قدیمی و بزرگ تر استان فارس در این دوره از نمایشگاه حضور یافتند.


 تقدیر از رشد کمی و کیفی الکامپ فارس
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور که برای افتتاح و بازدید از این نمایشگاه در استان فارس حضور یافته بود، گفت: موجب افتخار است که چنین رویدادی توسط نظام صنفی رایانه ای و با همراهی اتحادیه استان برگزار شده است. رشد کمی و کیفی این نمایشگاه نسبت به سال گذشته مشهود است. سعادت در ادامه سخنرانی خود توضیحاتی درباره برنامه ششم توسعه ارایه کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه میانگین رشد اقتصادی کشور را هشت درصد پیش بینی و ابلاغ کردند، رقمی که بسیاری نسبت به تحقق آن بدگمان هستند؛ اما من معتقدم این پیش بینی تنها با توجه و تکیه به صنعت فاوا امکان پذیر است. به این دلیل که فناوری اطلاعات و ارتباطات تنها صنعتی است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در تمام صنایع حضور دارد و تاثیرگذار است.
 ظرفیت  3. 7 هزار میلیارد دلاری صنعت فاوا
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با ارایه آماری اهمیت صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات را در دنیای امروز یادآور شد و گفت: در سال 2016 اندازه بازار صنعت فاوا  3. 7 هزار میلیارد دلار برآورد شده است که این رقم بیش از دو و نیم برابر فروش کل نفت در دنیاست. 
وی افزود: در ایران سالانه 200 هزار نفر از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند و در این زمینه ایران بعد از آمریکا سومین کشور دنیا در تولید نیروی انسانی متخصص به شمار می رود. همین طور طبق آمارهای جهانی در سال 2016، صنعت فاوا تمامی رکوردهای ایجاد اشتغال و فرصت های شغلی را در دهه های اخیر شکسته است. باید مزیت اشتغال زایی فاوا و این حجم از نیروی انسانی متخصص را به فرصت تبدیل کنیم.
به گفته سعادت توجه به سه سرفصل تغییر نگاه به بازار فاوا، قوانین و مقررات حوزه فاوا و پذیرش اهمیت اقتصادی فاوا می تواند کشور را در بهره مندی از فرصت های صنعت فاوا یاری رساند.
 تغییر نگاه به بازار فاوا
سعادت با بیان لزوم تغییر نگاه به بازار و صنعت فاوا افزود: تاکنون با اتکا به درآمدهای نفتی، دولت در نقش کارفرما ظاهر شده و بخش خصوصی به عنوان پیمانکار در کنار دولت ارتزاق کرده است؛ اما با تغییر نگاه باید بخش خصوصی را به عنوان سرمایه گذار صنعت فاوا به رسمیت بشناسد. 
وی گفت: بخش خصوصی با پذیریش تمام ریسک ها  سرمایه گذاری می کند تا به موفقیت برسد. برای مثال در تمام کشورهایی که تجارت الکترونیکی شکل گرفته دولت ها پذیرفته اند برای تشویق مشتری به خرید الکترونیکی برای 10 یا 15 سال و شاید مادام العمر مشتری را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کنند. با تحریک بازار تقاضا ناخودآگاه سرمایه گذاری در بخش تجارت الکترونیکی سودآور می شود.
سعادت در ادامه افزود: ایجاد امنیت برای سرمایه گذار نیز مساله مهمی است؛ تا زمانی که به رعایت قانون کپی رایت اهمیت ندهیم، تولیدکننده نرم افزار احساس امنیت ندارد و نرم افزارهای تولیدی محدود به موارد خاص می شود. باید این تغییر نگاه نمود بیرونی پیدا کند و شرایط سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم شود.
 به روزرسانی قوانین و مقررات حوزه فاوا
سعادت به روزرسانی قوانین و مقررات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و اجرای آن ها را راهکار دیگر دانست و گفت: خوشبختانه قوانین و مقررات متعددی در حوزه فاوا داریم؛ اما مشکل اساسی این قوانین به روزرسانی آن هاست. برای مثال تنها زمانی صادرات به رسمیت شناخته می شود که از مرزها و از طریق گمرک کشور خارج شود. این در شرایطی است که تعداد اپلیکیشن‎های موبایل که در داخل کشور تولید شده و از مرکز رسانه های دیجیتال موفق به دریافت مجوز شده‎اند، از مرز 150 هزار مجوز گذشته است.
وی گفت:  چند جوان نرم افزارهایی طراحی می کنند و در شبکه های جهانی به فروش می رسانند اما طبق قوانین گمرک هیچ صادراتی صورت نگرفته است چون این نرم افزارهای موبایل از گمرک عبور نکردند. قوانین ما باید به روزرسانی شود و با شرایط روز دنیا و تکنولوژی منطبق شود. 
 ارزش 50 میلیارد دلاری بازار جهانی نرم افزار
او  در ادامه درباره ارزش 50 میلیارد دلاری بازار جهانی تولید نرم افزار گفت: بازار تولید نرم افزار موبایل در سال 2016 بالغ بر 50 میلیارد دلار است و پیش بینی شده تا سه سال آینده از مرز 100 میلیارد دلار می گذرد. این بازار در اختیار جوانان ما قرار دارد اما متاسفانه از هیچ حمایت صادراتی برخوردار نیست چون در زمان تدوین قانون این نوع از صادرات پیش بینی نشده است. 
 پذیرش اهمیت اقتصادی صنعت فاوا
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور سومین سرفصل را پذیرش اهمیت اقتصادی فاوا دانست و افزود: جایگاه و اهمیت اقتصادی یک صنعت را از جایگاه آن در بورس می توان تشخیص داد. تعداد شرکت های حوزه فاوا که به بورس راه یافتند، کمتر از انگشتان دست هستند و اغلب آن ها شرکت های دولتی بودند که در زمان خصوصی سازی به بورس وارد شدند. شرکت های خصوصی فاوا در فرابورس بسیار محدود حضور دارند درحالی که در بازار بورس دنیا اغلب شرکت های قدرتمند و بزرگ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :