آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187933
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1395 10:32
تعداد بازدید : 789

پوکمون گو، نیامده فیلتر شد

بازی موبایلی «پوکمون گو» (Pokémon Go) پیش از آنکه در ایران به صورت رسمی عرضه شود، فیلتر شد.

فناوران- درحالی که بازی پوکمون گو در دنیا به‎سرعت به محبوب ترین بازی موبایلی تبدیل شده و تمام رکوردها را جابه جا کرده است، در ایران پیش از عرضه رسمی، فیلتر شد.
البته کسانی که در کشور این بازی را انجام می دادند (مانند رییس بنیاد ملی بازی های رایانه ای)، به ناچار از فیلترشکن استفاده می کنند و در عمل فیلتر این بازی فرقی به حال آنها نکرده است. نکته جالب اینکه به دستور دبيرخانه كارگروه تعيين مصاديق محتوای مجرمانه، فایل دانلود این بازی نیز از سایت های مختلف ایرانی حذف شده است.
پوکمون گو یک بازی ویدیویی در سبک واقعیت افزوده است که توسط کمپانی پوکمن و در سال ۲۰۱۶ به مناسبت بیستمین سالگرد انتشار بازی‎های پوکمون منتشر و در پلت فرم های آی اواس و آندرویید انتشار یافته است.
تفاوت این بازی با دیگر بازی های آنلاین نظیر کلش آو کلنز در این است که بازیکن نیاز به حرکت در فضاهای مختلف و حضور در اماکن گوناگون دارد. به همین دلیل این بازی از یک سو سبب به وجود آمدن خطراتی برای بازیکنان شده است که نمونه آن سقوط برخی از جست وجوکنندگان پوکمون از دره بوده است. از سوی دیگر سبب ورود بازیکنان به مناطق ممنوعه و نظامی شده که به همین دلیل برخی از این بازی به‎عنوان ابزار جاسوسی نام می برند.
 دو شرط برای عرضه پوکمون گو در ایران
هفته گذشته حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای اعلام کرد برای عرضه بازی پوکمون گو در ایران دو شرط وجود دارد. وی گفت: شرط اول این است که سرور اصلی آن حتما باید در ایران باشد و دوم آنکه نقاط تفریحی و مقاصد هدف گذاری شده در سراسر کشور برای تگ شدن در این بازی هم باید با هماهنگی و همکاری بنیاد مشخص شود. نباید نقاطی برای کاربر معین شود که از لحاظ موازین و قوانین کشور منعی برای حضور کاربر در آنجا وجود داشته باشد مانند مراکز نظامی و امنیتی.
هرچند با توجه به انتقادات جهانی از نحوه جانمایی پوکمون ها شاید شرط دوم عملیاتی به نظر برسد، اما انتقال سرورها چندان عملیاتی نیست.
 موضع رسمی بنیاد
اما در پایان هفته گذشته، بنیاد ملی بازی های رایانه ای با انتشار بیانیه ای موضع رسمی خود را درباره این بازی اعلام کرد. این بنیاد با بیان اینکه این بازی از نظر محتوا مشکلی ندارد، شرط ورود این بازی به کشور را رضایت نهادهای امنیتی دانست. در این بیانیه آمده است:
«بازی موبایلی «پوکمون گو» نزدیک به یک ماه است که در بازار جهانی منتشر شده و تاکنون حاشیه ها و جنجال های فراوان اجتماعی، فرهنگی و امنیتی را به همراه داشته است. بنیاد ملی بازی های رایانه ای در واکنش به این بازی، در روزهای نخست انتشار آن با ناشر بازی مکاتبه کرده و شرایط ورود به ایران را به آن ها اعلام کرده بود. در شرایط کنونی با توجه به موضوع فراسرگرمی بازی پوکمون گو، موضع رسمی بنیاد ملی بازی های رایانه ای اعلام شد.
بازی پوکمون گو به دلیل ویژگی های خاص و نحوه بازی شدن، در یک ماه گذشته جنجال های فراوانی در مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی و امنیتی به وجود آورده است که باعث شده این بازی فراتر از یک بازی صرف باشد و حتی توسط برخی از دولت ها محدود یا ممنوع شود. بنیاد ملی بازی های رایانه ای نیز در مکاتبه با ناشر این بازی، دو شرط قرارگیری سرور کاربران ایرانی در داخل کشور و تعیین موقعیت های مکانی بازی با هماهنگی بنیاد را برای ورود رسمی بازی به ایران الزامی دانست.
نظام رده بندی سنی بازی ها (ESRA) بازی پوکمون گو را جهت انتشار در کشور، از نظر محتوایی بدون اشکال دانسته و انتشار این بازی را بلامانع می داند. بااین حال با توجه به وجوه فراسرگرمی ازجمله مسائل امنیتی و اجتماعی که ممکن است باعث ایجاد اختلال در نظم یا امنیت عمومی شود، بنیاد ملی بازی های رایانه ای انتشار این بازی را منوط به تایید نهادهای مربوط به امنیت اجتماعی و ملی کرده است.
این بازی هم اکنون از دسترس کاربران ایرانی خارج شده است، اما تصمیم گیری کارشناسانه برای دسترسی به این بازی، در دستور کار بنیاد ملی بازی های رایانه ای قرار دارد و نتیجه نهایی آن به زودی اعلام خواهد شد».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :