آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187931
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1395 10:32
تعداد بازدید : 723

ابزارهای پوشیدنی همه‌جا در المپیک امسال حضور خواهند داشت

مسابقه پوشیدنی ها

بازی های المپیک تابستانی 2016 کمتر از یک هفته دیگر با جشن افتتاحیه ای که روز پنجم اوت برای آن در نظر گرفته اند، آغاز خواهد شد. در این رویداد بزرگ جهانی که تا بیست و یکم اوت در ریودوژانیروی برزیل ادامه خواهد داشت، فناوری های روز دنیا موج خواهد زد و ورزشکاران را برای رقابت به‎دست‎آوردن مدال های طلا همراهی خواهد کرد.


نسترن صائبی
به طور کلی باید گفت که این دوره از بزرگ ترین رقابت های ورزشی جهان به طور بارزی با تمامی دوره های گذشته متفاوت است؛ زیرا نقش فناوری های شخصی در آن به‎صورت چشمگیری افزایش یافته است. به دلیل تحرک این ورزشکاران، بیشتر فناوری هایی که در این المپیک عرضه شده اند، پوشیدنی هستند تا استفاده از آنها برای شان راحت تر و ایمن تر باشد و برای تمرینات به آنها کمک کند. 
در ادامه بهترین ابزارهای پوشیدنی که ورزشکاران المپیک ریو را همراهی خواهد کرد، معرفی می کنیم:

 انگشتر پرداخت الکترونیکی NFC
این انگشتر مجهز به فناوری ارتباط حوزه نزدیک یا NFC است. این فناوری وسیله ارتباطی بی سیم بین دو دستگاه در مجاورت همدیگر است که در فاصله های کوتاه (حداکثر چند سانتی متر) کاربرد دارد. NFC جایگزینی برای انتقال اطلاعات و فایل ها بین دو دستگاه موبایل توسط بلوتوث است که برخلاف بلوتوث نیازی به صرف زمان برای جست وجوی دستگاه های نزدیک ندارد و به‎سادگی و با نزدیک کردن دستگاه دوم قابل استفاده است. NFC از روش های افزایش امنیت نظیر الزام به تایید برقراری ارتباط توسط دستگاه دوم هم پشتیبانی می کند.
این انگشتر خاص با وجود چنین فناوری می تواند حکم کارت اعتباری ویزاکارت را برای ورزشکاران حاضر در مسابقات داشته باشد و به کمک آنها تنها با قرار دادن انگشتر در برابر درگاه های پرداخت، می توان بدون دردسر به پرداخت صورت@حساب ها دست زد.

 لباس های ضد باکتری برای شناگران
دو محقق دانشگاه فیلادلفیا لباس بدون درز و آنتی باکتریال را برای محافظت از ورزشکاران قایقران ابداع کرده اند. این لباس از نوعی فناوری فیبر ترکیبی تولید شده است که با وزن سبکی که دارد، بدون درز است و مواد تشکیل دهنده آن در مقابل رطوبت مقاومت دارد. به گفته طراحان، این لباس با توجه به موادی که داخل آن به کار رفته است، یک لایه محافظ اضافی در برابر آب های آلوده استادیوم «لاگوآ» ایجاد می کند که از ورزشکاران در برابر هرگونه آلودگی ناشی از زباله یا فاضلاب موجود در آب محافظت می کند. ساختار بدون درز و سایر ابداعات به‎کاررفته در این لباس، سطح فناوری را در تولید لباس بالا برده است. طراحان به دنبال برقراری استانداردهای جدید برتری برای لباس قایقرانان هستند.

 عینک واقعیت افزوده سولوس
محققان آمریکایی عینک آفتابی هوشمندی با نمایشگر پیشرفته تولید کردند که پارامترهای دریافتی از حسگرهای دوچرخه و پیام مربی را به‎صورت تصویر در اختیار دوچرخه سوار قرار می دهد. با استفاده از عینک هوشمند Solos دوچرخه سواران اطلاعات حیاتی را بدون تغییر وضعیت سر و کاهش توجه از مسیر دریافت می کنند. برای استفاده از چنین تجهیزاتی دوچرخه سوار باید همیشه به پایین نگاه کند و وضعیت دست خود را تغییر دهد؛ درنتیجه تمرکز دوچرخه سوار کاهش یافته و احتمال ازدست دادن تعادل یا برخورد با سایر دوچرخه سواران افزایش می یابد. 
با استفاده از عینک Solos تمامی اطلاعات موردنیاز بدون برداشتن نگاه از مسیر در اختیار دوچرخه سوار قرار می گیرد. عینک هوشمند اطلاعات مهمی همچون میزان ضربان قلب، سرعت، میانگین سرعت و میزان شیب را در عمق کانونی چشم نمایش می دهد. عینک هوشمند شامل دو بخش مجزاست؛ اطلاعات موردنیاز دوچرخه سوار در مرحله اول در بخش رایانه کوچک پردازش و سپس به صورت بی سیم به گیرنده عینک ارسال می شود.

 فناوری های AeroSwift و AeroBlade
 این دو فناوری به سادگی می توانند میزان گردش و ورود هوا به بافت لباس دوندگان المپیکی را افزایش دهند و درنتیجه عملکرد کلی بدن آنها را بهبود بخشند.
 مچ‎بند هوشمند Whoop
این مچ‎بند هوشمند در تمرینات پیش از رقابت ها اثر خود را نشان می دهد و می تواند با چندبار استفاده نشان بدهد که هر ورزشکار چه زمانی برای ریکاوری کامل و امکان انجام فعالیتی مشابه با بازدهی کامل نیاز دارد.
هدفون های بهبود عملکرد مغزی
شرکت «هالو نوروساینس» اعلام کرده که چندین ورزشکار از هدفون ورزشی Halo برای ارتقای تاثیر تمرینات خود استفاده می کنند. 
این دستگاه پوشیدنی به منظور تحریک قشر حرکتی مغز برای تجربه یک حالت زودگذر انعطاف پذیری بیش از حد طراحی شده که در این حالت می تواند به طور موثرتری اتصالات عصبی 
بسازد. 
برای مثال اگر ورزشکار در بحبوحه تمرینات قدرتی باشد، می تواند در زمان سریع تری با وزنه های سنگین تر کار کند. ازجمله ورزشکارانی که از این فناوری استفاده می کنند، می توان از هافساتو کامارا، قهرمان دو سرعت از سیرالئون و مایکل توماس، دونده دو با مانع از ترینیداد و توباگو، ناتاشا هاستینگز، برنده مدال برنز دوی 400 متر از آمریکا، میک راجرز و مایکل تینسلی، دوندگان دوی سرعت از آمریکا نام 
برد. 
هدفون Halo از تحریک نورونی برای بهبود عملکرد مغز استفاده می کند و در کارآزمایی های اولیه به اعضای یک تیم اسکی آمریکایی کمک کرد تا عملکرد بهتری را به نمایش بگذارند.
 منبع: Engadget


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :