آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187809
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1395 11:0
تعداد بازدید : 1021

سارقان اطلاعات 209 هزار حساب بانکی دستگیر شدند

رییس پلیس فتای ناجا در حاشیه دیدار مردمی در دفتر نظارت همگانی به تشریح چند خبر مهم ازجمله پرونده دستگیری كلاهبرداران 6 میلیارد تومانی در تهران، پیوستن مركز سایبری اینترپل به اعتلاف ضد داعش و پیگیری پرونده هكر عربستانی توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

پلیس فتا - سردار كمال هادیانفر در حاشیه دیدار مردمی در دفتر نظارت همگانی (197) با بیان اینكه طی دو هفته اخیر پرونده های زیادی در پلیس فتای كشور رسیدگی شده است، از كشف دو پرونده شاخص به ارزش بیش از 60 میلیارد ریال معادل 6 میلیارد تومان خبر داد.
وی گفت: در این خصوص بالغ بر 209 هزار اطلاعات حساب بانكی مشتریان توسط تعدادی از كارمندان دو شركت متوالی تراكنش و امنیت سرقت شده بود كه 4 نفر از متهمان این پرونده دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.
 افزایش 62 درصدی كل جرایم سایبری 
هادیانفر با بیان اینكه كل جرایم سایبری نسبت به مدت مشابه در سال قبل 62 درصد افزایش داشته است، بیش ترین جرایم را به ترتیب اولویت شامل برداشت های غیرمجاز از حساب های بانكی، مزاحمت های اینترنتی، موضوعات اخلاقی، نشر اكاذیب و كلاهبرداری برشمرد.
وی افزود: با تلاش های جدی كه توسط پلیس سایبری كشور در حوزه های اطلاع رسانی و آموزش عمومی شهروندان انجام شده است، شاهد كاهش برداشت های غیرمجاز بودیم؛ اما در این خصوص باید همكاری و تعامل سازمان ها، بانك ها و مردم با این پلیس بیش تر شود.
 پیوستن مركز سایبری اینترپل به ائتلاف ضد داعش
این مقام ارشد انتظامی در ادامه درخصوص جدیدترین عملیات بین المللی پلیس سایبری كشور گفت: در آخرین نشست روسای پلیس های سایبری اوراسیا كه در ماه جاری برگزار شد، پلیس فتا با ارایه گزارشی درخصوص فعالیت گسترده گروه های تروریستی مانند داعش، القاعده و النصره در فضای مجازی و انتقاد به مستندات ارایه شده در نشست مبنی بر باز بودن پروفایل های توییتر، فیس بوك و برخی پیام رسان های تلگرام جهت فعالیت های گروه های تروریستی به منظور جذب، آموزش و به كارگیری نیروهایی برای انجام فعالیت های تروریستی در دنیا ارایه شد كه خوشبختانه با حمایت چند كشور دیگر از ایران منجر به ایجاد سیستم جدید مركز سایبری اینترپل درجهت پیوستن به اعتلاف ضد داعش شد.
رییس پلیس سایبری كشور ابراز امیدواری كرد كه سازمان اینترپل ضمن پیوستن به ائتلاف ضد داعش عزم جدی تری در برخورد با گروهك های تروریستی كه باعث ناامنی و نگرانی مردم جهان شده اند، با همكاری پلیس سایبری سراسر جهان داشته باشند.
این مقام مسوول افزود: در نشست روسای پلیس های سایبری اوراسیا از تلاش های پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی در مبارزه با جرایم سایبری تروریستی تقدیر شد.
 ادامه پیگیری پرونده هكر عربستانی 
هادیانفر در خصوص پرونده هكر عربستانی با تاكید بر این نكته كه این هك ارزش مالی زیادی ندارد و هیچگونه اطلاعاتی از سایت های دیفیس (deface)  شده برداشت نشده و اساسا هكر قادر به سرقت اطلاعات نبوده است، گفت: در این خصوص كلیه مستندات فنی و قانونی به پلیس كشور عربستان از طریق مجاری بین المللی پلیسی ارسال شده است و منتظر اعلام پلیس عربستان در خصوص شناسایی و برخورد قانونی با هكر مذكور هستیم.
رییس پلیس فتای ناجا تصریح كرد: پلیس عربستان می بایست بر اساس تعهدات و همكاری پلیسی پاسخ مستند، قانونی و فنی در این خصوص به پلیس سایبری ایران ارایه دهد.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :