آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187719
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1395 11:13
تعداد بازدید : 731

بانک مرکزی مصوب کرد

یک ضامن برای وام ازدواج کافی است

بانک مرکزی بانک ها را موظف کرد از مرداد ماه جاری نسبت به پرداخت ماهانه 150 هزار فقره وام ازدواج با یک ضامن معتبر اقدام و هر 15 روز آمار و عملکرد خود را در این زمینه به این بانک ارسال کنند.

ایرنا-  براساس بخشنامه های پیشین بانک مرکزی، بانک ها موظف شده بودند از ابتدای مرداد ماه اجرای تبصره 29 قانون بودجه 1395 کل کشور در زمینه پرداخت وام یکصد میلیون ریالی ازدواج را به هریک از زوجین عملیاتی کنند.
بانک مرکزی در بخشنامه جدید خود که روز دوشنبه صادر کرده است، با بیان اهمیت و اولویت موضوع ازدواج جوانان و ضرورت فراهم کردن تسهیلات لازم برای این امر، تصمیم های کمیسیون اعتباری را به بانک ها یادآور شده و آورده است: از مرداد ماه سال جاری بانک های عامل باید نسبت به پرداخت ماهانه 150 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج اقدام کنند.
همچنین با توجه به شعار سال جاری اقتصاد مقاومتی «اقدام و عمل» و تاکید مسوولان نظام مبنی بر تسهیل امر ازدواج، لازم است بانک ها حداکثر همکاری و مساعدت را با متقاضیان اخذ وام ازدواج داشته باشند. در این ارتباط و برای کمک به متقاضیان تنها داشتن یک ضامن معتبر کافی بوده و لازم است بانک ها به این موضوع توجه کافی داشته باشند.
در این بخشنامه مقرر شده است، بانک های عامل هر 15 روز یکبار نسبت به اعلام آمار و عملکرد به بانک مرکزی جهت اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جاری اقدام کنند. بدیهی است در صورت اجرایی نشدن قانون فوق مطابق با ابلاغیه های بانک مرکزی، این بانک درخصوص موضوع تبصره 3 ذیل تبصره 29 قانون بودجه اقدام می کند.
در این تبصره از قانون بودجه تاکید شده است بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانک های متخلف در این زمینه را بر عهده دارد.
کمیسیون اعتباری بانک مرکزی ضمن تاکید بر اجرای مفاد قانون براساس ضوابط و مقررات، خواستار توجه خاص بانک ها به این موضوع و اهتمام بیشتر درجهت حل مشکلات متقاضیان و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در حداقل زمان ممکن شد. کمیسیون اعتباری بانک مرکزی از بانک ها خواسته است ضمن ابلاغ این بخشنامه به همه شعب خود در سراسر کشور، به قید فوریت توزیع استانی سهمیه های ابلاغ‏شده را به این بانک ارسال کنند. بدیهی است در صورت عدم اعلام موضوع طی یک هفته از تاریخ این ابلاغیه، بانک مرکزی خود نسبت به تعیین سهمیه های استانی آن بانک اقدام خواهد کرد. بانک مرکزی در بخشنامه خود ذکر کرده است: بخش اعتباری ضمن رصد عملیات آن بانک در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و به تبع آن ارایه گزارش عملکرد آن بانک به مقامات مافوق، انتظار دارد همکاری کامل در این زمینه از سوی آن بانک صورت پذیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :