آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187703
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1395 10:44
تعداد بازدید : 902

ماموریت ستاد اقتصاد مقاومتی به شرکت پست

تمام مکان های كشور امسال باید كد جغرافیایی بگیرند

در هجدهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی، مدیریت نشانی مكان محور و استعلامات میان‎دستگاهی اماكن به عنوان برنامه ملی شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد تصویب و مسوولیت اجرای آن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سپرده شد.


فناوران- حسین مهری مدیرعامل پست گفت: با توجه به تاثیر این پروژه در بحث سالم سازی اقتصاد، افزایش بهره وری و كاهش هزینه ها، این طرح به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیشنهاد و مورد تصویب واقع شد.
وی با تاكید بر اینكه مدیریت نشانی مكان محور و استعلامات میان دستگاهی از بحث های اساسی شركت پست به شمار می رود، افزود: مكان یكی از زیرساخت های دولت الكترونیكی است و لازم است با نگاه علمی و جامع تری به آن توجه كنیم.
مهری افزود: بحث كدپستی، طبقه بندی مشاغل، ژئو كد كردن نشانی و سیماك در این پروژه دیده شده است.
وی با یادآوری الزام اختصاص كد پستی به اماكن گفت: طبق استاندارد هر 2 سال یك بار باید نسبت به بهنگام سازی اطلاعات اماكن شهری و هر 4سال نسبت به اماكن روستایی اقدام شود كه در سال های اخیر توجه كمی به آن شده بود كه دوباره در دستور كار قرار گرفت.
مهری از پیشرفت های خوب صورت گرفته در این زمینه طی دو سال گذشته خبر داد و افزود: تاكنون طبق برنامه 100 درصد اماكن شهری و حدود 50 درصد اماكن روستایی به روز رسانی شده و در این میان 48 میلیون ركورد كدپستی به دست آمده كه حدود 38 میلیون مربوط به اماكن شهری و 10 میلیون مربوط به اماكن روستایی است.
مدیرعامل پست با بیان اینكه هریك از آدرس ها با دقت بالا اعتبارسنجی شده و شامل جزییاتی همچون نام محله، نام معبر، شماره پلاك و مختصات جغرافیایی منحصربه فرد ملك است، ادامه داد: نشانی ثبت شده در پایگاه G-NAF شامل تقسیمات كشوری، نام محله، نام معبر، پلاك و مختصات ملك (یا همان ژئو كد) برای آدرس است و اطلاعات شخصی در آن درج نمی شود.
به گفته مهری، G-NAF از طریق ایجاد ارتباط بین داده های متنی و مكانی آدرس های معتبر، دوباره كاری ها و خطاهای مرتبط با آدرس های جعلی و باطل را حذف یا كاهش می دهد و ازجمله مزایای آن می توان به افزایش كارایی، دقت و داده های قابل اطمینان پرداخت.
وی گفت: توسعه شهرها و وجود معابر هم نام یا بی نام از گذشته ازجمله مشكلاتی است كه اختصاص كدپستی را با دشواری روبه رو می كند كه آنها هم با تعامل با شهرداری ها و مهندسی مجدد درحال حل شدن است.
مهری در ادامه از پلاك كوبی كدپستی در برخی از شهرها و روستاها خبر داد و افزود: برخی استان ها در این زمینه اقدامات خوبی را انجام داده اند كه در صورت همكاری شهرداری ها و دهیاری های كشور، این طرح با سرعت بیشتری در كشور پیش خواهد رفت.
مدیرعامل شركت پست از ساماندهی 45 درصد اطلاعات بانك اطلاعات مشاغل براساس استاندارد بین المللی ISIC نسخه 2008 به عنوان بخش دیگر این پروژه خبر داد و گفت: در این استاندارد، مشاغل با جزییات بیشتر دسته بندی شده و كد فعالیت 4 رقمی به آنها اختصاص می یابد كه كاربردهای فراوانی برای شركت های تولیدی، خدماتی و پست در تبلیغات هدفمند و فعال كردن سرویس پست مستقیم و حتی آمایش تراكم شغل ها در كشور دارد.
مهری درخصوص مدیریت نشانی(G-NAF)  گفت: طبق حكم رییس جمهور، شركت پست متولی كارگروه ملی GNAF است و در راستای عمل به وظایف خود در این خصوص تاكنون پنج جلسه در قالب كارگروه ملی با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی تشكیل داده است.
وی با ابراز تاسف از ناهماهنگی در استفاده از نشانی توسط دستگاه های مختلف ادامه داد: با تعریف نشانی استاندارد، همه موظف به پیروی از آن بوده و باید همه خدمات خود را براساس كدملی و نشانی استاندارد مكانی ملی به مردم ارایه دهند.
مهری از مزایای اختصاص طول و عرض جغرافیایی به هر مكان (ژئوكد كردن) را خدمت‎رسانی سریع به‎ویژه در مواقع بحرانی عنوان كرد و گفت: تاكنون عملیات ژنوكدینگ 14 استان كشور به پایان رسیده است.  9 استان 90 درصد پیشرفت و 15 استان نیز بیش از 80 درصد پیشرفت داشته و پیش‎بینی می شود كل عملیات در نقاط شهری ظرف سه ماه آینده پایان پذیرد.
وی افزود: از 13 میلیون و 659 هزار و 813 ساختمان قابل تخصیص، 12میلیون و 50 هزار ساختمان در سامانه یكپارچه نشانی ایران (سینا) ژئوكد شده اند و عملیات ژئوكدینگ اطلاعات نشانی و كدپستی نقاط روستایی نیز آغاز شده و پیش بینی می شود تا پایان سال 95 به اتمام برسد.
وی تكمیل سامانه اطلاعات جغرافیایی را منوط به تامین لایه های نقشه های پارسل و معابر دانست و افزود: در بسیاری از استان ها نقشه ها در اختیار ما قرار داده شده است و در بعضی نقاط كه نقشه ای در كار نیست، در حال رایزنی هستیم تا از هر طریق حتی سازمان فضایی این نقشه ها را تامین یا تهیه کنیم.
مهری از انتخاب شهرهای تهران، مشهد و اصفهان به عنوان پایلوت این طرح خبر داد و گفت: کار در تهران به علت آماده بودن زیرساخت ها شروع شده و مشهد و اصفهان هم به ترتیب شروع می ‎شود و درنهایت با رفع ایرادات، دستورالعمل جامع سامانه اطلاعات جغرافیایی برای تمام استان های كشور تهیه و ابلاغ می شود.
وی اقدام بعدی را قرار دادن سرویس روی نقشه ها بیان كرد و گفت: با انجام این عمل، دسترسی مردم به سرویس های متنوع و كاربردی مكان محور (مبتنی بر اطلاعات و نقشه های جغرافیایی) تسهیل می شود.
مهری آخرین بخش پروژه اقتصاد مقاومتی را سیماك (تبادل الكترونیكی استعلامات میان دستگاهی اماكن و املاك) نامید و گفت: در این زمینه با حدود 17 سازمان بهره بردار از اطلاعات مكانی از جمله استانداری ها، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، شركت آب، برق، گاز، منابع طبیعی، امور اراضی، میراث فرهنگی، اوقاف، سازمان ملی زمین و مسكن، شركت عمران و بهسازی شهری ایران، محیط زیست، امور مالیاتی، امور اصناف، سازمان تامین اجتماعی، ادارات كار، معاونت امور بانك و بیمه تعامل داریم.
وی با بیان اینكه این سامانه به لحاظ ماهیت یك زیرساخت نرم افزاری برای مدیریت یكپارچه املاك است و علاوه بر امكان ایجاد پایگاه متمركز املاك سرزمین قادر است فرآیندهای كاری اداری مربوط به امور املاك را در میان دستگاه های اجرایی ذی ربط الكترونیكی كند، گفت: اجرای تدریجی طرح بهره برداری دستگاه ها از سامانه یكپارچه مدیریت املاك  عملا از سال 1394 آغاز شده است.
به گفته مهری، ساماندهی و ایجاد بانك اطلاعات متمركز املاك كشور اعم از املاك دارای سند رسمی عادی یا فاقد سند با قابلیت به روزرسانی سریع و با كمترین هزینه، امكان مبادله الكترونیكی استعلام های میان دستگاهی مربوط به ملك، امكان مدیریت و نظارت بر تمامی امور مربوط به ملك، شفاف سازی پرونده ملك و روند كارهای مربوط به آن، ایجاد پیشخوان الكترونیكی شهروندان و كاهش 130 میلیون سفر درون و برون شهری، ارتقای سلامت اداری و به حداقل رسیدن زمین خواری از اثرات بهره برداری از این زیرساخت دانش بنیان به شمار می رود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :