آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187205
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 11:5
تعداد بازدید : 771

مدیر عامل شاپرک تشریح کرد

الزامات اتصال به شبکه‎های بین‎المللی پرداخت

بعد از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‏های بانکی یکی از مهم‎ترین انتظارات شکل گرفته در حوزه بانکی اتصال نظام پرداخت کشور به شبکه‎های پرداخت الکترونیکی است. دست‎اندرکاران صنعت پرداخت از یک سو و کاربران و مشتریان بانک‎ها از سوی دیگر بر لزوم خروج نظام پرداخت الکترونیکی ایران از انزوا و حالت جزیره‏ای خود تاکید دارند و می‏خواهند با جبران عقب‎ماندگی‎ها در این حوزه هرچه سریع‏تر امکان استفاده از ظرفیت‎های شبکه پرداخت بین‎المللی هم فراهم شود؛ اما از سوی دیگر برخی از کارشناسان هم بر لزوم حفظ دستاوردهای داخلی و همچنین رعایت جوانب احتیاط در این‎باره تاکید دارند.


 فناوران- محسن قادری، مدیر عامل شرکت شاپرک که همین چندوقت قبل خرید یک نرم افزار برایش دردسرساز شده بود و حتی پای سازمان پدافند غیرعامل هم به ماجرا باز شد، بر این باور است که اتصال به شبکه‏های بین‏المللی تجهیزات مناسب می‏خواهد و باید الزامات این کار فراهم شود. مدیرعامل شاپرک با بیان اینکه ارتقای سطح دانش و رسیدن به استانداردهای بین‏المللی برای اتصال به شبکه بین‏المللی لازم است، می‏گوید: باید برنامه‎ریزی‎های لازم را در این زمینه انجام دهیم. قادری با بیان اینکه با توجه به مباحثی که پیرامون اتصال به شبکه‏های بین‎المللی است، باید در مرحله اول آگاهی‎های لازم را در این زمینه ایجاد کنیم و سطح دانش عمومی را در این زمینه بالا ببریم، می‎افزاید: ارتقای سطح دانش و رسیدن به استانداردهای بین المللی برای اتصال به شبکه بین المللی لازم است و باید برنامه‏ریزی‏های لازم را در این زمینه انجام دهیم.
قادری با بیان اینکه برای اتصال فقط بحث فنی مطرح نیست، معتقد است: باید سیستم‎هایی وجود داشته باشد و همچنین دانش موردنظر در این زمینه می‏تواند شرایط را برای اتصال به شبکه‎های بین‎المللی فراهم کند. 
 هزینه و فایده اتصال به شبکه‏های بین‎المللی 
مدیرعامل شاپرک با بیان ایتکه غیر از موارد ذکرشده بحث‏های هزینه‏ای هم وجود دارد، می‎گوید: ما باید در ابتدا مشخص کنیم که با چند بانک و به چه میزان می‎توانیم برای شروع این اقدام هزینه کنیم. این اقدامات یک بسته کامل است و به سرعت نمی‎تواند انجام شود، باید قوانین حاکم را نیز در چارچوب پیوستن به استانداردهای بین‎المللی اصلاح کنیم.قادری می گوید: در اجرای این اقدامات بانک‎ها هم باید تصمیم بگیرند که چقدر ریسک موردنظر را پذیرا باشند و چقدر از تراکنش‏های خودشان را می‎توانند به صورت آنلاین انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :