آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185939
تاریخ انتشار : 15 تیر 1395 11:17
تعداد بازدید : 1048

هشدار پلیس به شهروندان

کارت های بانکی مسروقه را باطل کنید

رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نسبت به برداشت از کارت های مسروقه یا گمشده هشدار داد.

پلیس - سرهنگ علیرضا آذردرخش افزود: برخی از افراد سودجو با سرقت کارت های بانکی اقدام به برداشت از حساب بانکی آنها می کنند.
وی گفت: متاسفانه کم دقتی هموطنان و حسن اعتماد آنان در این امر بسیار موثر بوده به نحوی که اگر رمزهای کارت های بانکی را در کنار کارت بانکی نگذارند یا آن را به کسی اعلام نکنند، امکان برداشت از حساب بانکی آنها از طریق این روش وجود نخواهد داشت؛ بنابراین استفاده کنندگان از کارت های بانکی باید رمزهای عبور خود را به صورت دوره ای تغییر دهند و آن را به کسی اعلام نکنند.
این مقام مسوول به مسدودسازی کارت های مسروقه یا مفقودشده پرداخت و افزود: همه بانک ها امکان مسدودسازی کارت های بانکی را در همان لحظه فراهم کرده اند، بدین صورت که با برقراری تماس تلفنی با شماره های اعلام شده و دادن مشخصات خود از قبیل کد ملی و شماره شناسنامه می توان کارت موردنظر را مسدود کرد و برداشت و انتقال وجه دیگر میسر نیست و برای فعال سازی باید با همراه داشتن کارت ملی به بانک مراجعه کنید.
سرهنگ آذردرخش با بیان خدمات بدون کارت دستگاه های ATM از سوی برخی بانک ها ادامه داد: در این روش شما بدون همراه داشتن کارت و فقط با دانستن شماره کارت و رمز ورود می توانید عملیات بانکی مثل برداشت، انتقال وجه و غیره را انجام دهید؛ لذا در حفظ اطلاعات کارت بانکی باید بیشتر از قبل مراقب بود.
وی گفت: یکی دیگر از امکاناتی که می توان با استفاده از خدمات بدون کارت انجام داد، مسدودسازی کارت بانکی است که به کاربران این اجازه را می دهد در صورت مفقودی یا سرقت کارت بانکی سریعاً کارت موردنظر را مسدود تا از سوءاستفاده های احتمالی جلوگیری کنند.
سرهنگ آذردرخش درخصوص نحوه استفاده از قابلیت مسدودسازی کارت های بانکی از طریق دستگاه خودپرداز افزود: این قابلیت در بانک ها متفاوت بوده ولی با مراجعه به اکثر دستگاه های خودپرداز و انتخاب دکمه ثبت، می توان گزینه مسدودسازی را فعال کرد و با وارد کردن شماره کارت و رمز عبور کارت موردنظر را مسدود کرد.این مقام انتظامی گفت: یکی دیگر از روش های مسدودسازی کارت های بانکی از طریق اینترنت بانک و نرم افزار موبایل بانک است که اکثر بانک ها گزینه مسدودسازی و غیر فعال کردن کارت های بانکی را در اختیار کاربران قرار می دهند.
وی ادامه داد: هموطنان باید شماره کارت و رمز عبور خود را در حافظه خود نگهداری کرده تا در صورت لزوم اقدام به استفاده از خدمات بدون کارت کنند.
رییس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در انتها از هموطنان خواست در صورت مواجهه با هر مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری به پلیس فتا اطلاع دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :